Strona główna / Artykuły

Refluks a zgaga - alarmujący objaw!

Autor artykułu: Telemedika

Zgaga, Refluks?

Skorzystaj z porady!

Refluks a zgaga - alarmujący objaw!

Autor artykułu: Telemedika

Zgaga, Refluks?

Refluks może doprowadzić do raka żołądka. Zgaga sygnałem alarmowym.

Rak połączenia przełykowo-żołądkowego rozwija się na podłożu choroby refluksowej, który objawia się zgagą. Wprawdzie zgaga nie jest typowym objawem raka żołądka, ale np. przy raku złącza przełykowo-żołądkowego może nim być - mówi prof. Grażyna Rydzewska i apeluje, aby nie lekceważyć objawu, jakim jest zgaga.

Rak żołądka jest piątym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym i trzecią główną przyczyną zgonu z powodu chorób nowotworowych na świecie. Nawet dwa razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Najczęściej występuje w Azji Wschodniej, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej. W 2020 r. wśród krajów Europy Centralnej i Wschodniej Polska znajdowała się na trzecim miejscu pod względem częstości występowania raka żołądka, tuż za Ukrainą i Rosją. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2019 roku wskazują, że na nowotwory złośliwe żołądka w Polsce zapada rocznie 5100 osób.


W powyżej 50 proc. przypadków nowotwór jest zlokalizowany w okolicy odźwiernika żołądka. W 25 proc. dotyczy okolicy wpustu żołądka. Natomiast 15-20 proc. przypadków stanowią raki trzonu żołądka.

Jeśli wziąć pod uwagę klasyfikację histologiczną, to najczęstszym nowotworem złośliwym żołądka, bo występującym aż w ponad 90 proc. przypadków, jest gruczolakorak (rak gruczołowy żołądka). Rzadziej występują inne nowotwory: chłoniaki, nowotwory podścieliskowe czy nowotwory neuroendokrynne.


Wyróżnia się dwa typy raka gruczołowego żołądka: jelitowy i rozlany. Najczęstszą przyczyną raka żołądka typu jelitowego jest infekcja Helicobacter pylori, która odpowiada za 80 proc. przypadków tego nowotworu.

Bakteria Helicobacter pylori została odkryta w 1983 r. przez dwóch australijskich lekarzy: Barry’ego Marshalla i Robina Warrena. Za to odkrycie otrzymali w 2005 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Jednak od momentu infekcji do rozwoju raka może minąć kilkadziesiąt lat. Stąd w Polsce rak żołądka występuje na ogół u osób starszych, powyżej 50. roku życia. Zapadalność rośnie wraz z wiekiem - powiedziała prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, podczas warsztatów organizowanych przez firmę Servier „Rak żołądka. Wczesne objawy. Diagnostyka. Leczenie", które odbyły się 28 marca.

Im dłuższa infekcja Helicobacter pylori, tym częściej możemy mieć do czynienia z rakiem żołądka, ponieważ są pewne etapy, przez które przechodzi infekcja, żeby zniszczyć błonę śluzową i wywołać owrzodzenie lub raka żołądka. Zaczyna się od zakażenia Helicobacter pylori. Potem dochodzi do powierzchownego zapalenia, a następnie do zapalenia coraz bardziej nasilonego, aż po zanikowe zapalenie, metaplazję, dysplazję i wystąpienie raka - sprecyzowała.

Ekspertka wskazała przy tym, że do infekcji H. pylori dochodzi najczęściej w wieku dziecięcym. Tylko 4 proc. wszystkich infekcji to te, do których dochodzi u osób dorosłych. Dodała, że w Polsce liczba zakażeń Helicobacter pylori systematycznie spada, co wynika przede wszystkim z bardziej rygorystycznego przestrzegania zasad higieny.


Jednocześnie w Polsce obserwuje się wzrost liczby przypadków zachorowań na gruczolakoraka wpustu. Jednym z głównych czynników ryzyka raka gruczołowego okolicy połączenia przełykowo-żołądkowego, w tym wpustu, jest refluks żołądkowo-przełykowy, a więc stan, w którym kwas z żołądka powraca do przełyku, czasem powodując uszkodzenie błony śluzowej przełyku.

Rak złącza przełykowo-żołądkowego rozwija się na podłożu choroby refluksowej, która objawia się zgagą. Wprawdzie zgaga nie jest typowym objawem raka żołądka, ale przy raku złącza przełykowo-żołądkowego, rozwijającym się na bazie choroby refluksowej, może nim być. Częstość występowania gruczołowego raka przełyku, powstającego na bazie choroby refluksowej, wzrasta lawinowo. Zaś czynnikami ryzyka choroby refluksowej jest nadwaga i otyłość - wyjaśniła prof. Rydzewska.

Powikłaniem choroby refluksowej jest przełyk Barretta, który jest traktowany jako stan przednowotworowy.

– Z tego powodu pacjenci z przełykiem Barretta są nadzorowani endoskopowo. Usuwane są wysepki nieprawidłowej śluzówki, dzięki czemu możemy zapobiegać rozwojowi raka. Powinniśmy leczyć chorobę refluksową. Wtedy nie dojdzie do powikłań, przełyku Barretta i rozwoju raka, albo zmniejszy się ryzyko jego rozwoju – podkreśliła prof. Grażyna Rydzewska.

Ekspertka apelowała, aby nie lekceważyć więc objawu, jakim jest zgaga, a niestety tak często się dzieje. Podobnie jak często lekceważona jest infekcja H. pylori.

Jednocześnie zaznaczyła, że “niestety nie ma czegoś takiego jak wczesne objawy raka żołądka”. Z tego powodu rak ten jest zwykle rozpoznawany zbyt późno.

CIEKAWOSTKA

Przed rozwojem wrzodów żołądka - jednego z czynników ryzyka rozwoju raka żołądka - uchroniła nas... Coco Chanel. Przed erą francuskiej projektantki mody kobiety częściej niż mężczyźni zmagały się z różnymi chorobami żołądka. Przyczyną były gorsety, które powodowały dodatkowo niedokrwienie. Dzięki Coco Chanel kobiety zrzuciły gorsety, co spowodowało, że zniknął jeden czynnik ryzyka.

Złotym standardem w diagnostyce raka żołądka jest badanie endoskopowe przewodu pokarmowego i biopsja - powiedziała prof. Grażyna Rydzewska.

Jeśli rak żołądka jest miejscowo zaawansowany, wówczas postępowanie obejmuje zabieg operacyjny, chemioterapię okołooperacyjną - zarówno przed zabiegiem (tzw. chemioterapia neoadjuwantowa), jak i po nim (chemioterapia adjuwantowa) - stosowaną samodzielnie lub w połączeniu z radioterapią.

Po radykalnej resekcji żołądka pięcioletnie przeżycia osiąga około 45 proc. pacjentów - wyjaśniła dr n. med Joanna Streb kierownik Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jednak w Polsce rak żołądka diagnozowany jest najczęściej w stopniu zaawansowanym i nieresekcyjnym. Pogarsza to znacząco rokowanie i sprawia, że 5-letnie przeżycie całkowite osiąga mniej niż 30 proc. chorych

U pacjentów z chorobą rozsianą lub nieoperacyjnych, w zależności od innych uwarunkowań, stosuje się trzy linie terapii, z czego ostatnia - 3. linia leczenia, przeznaczona jest dla uprzednio leczonych co najmniej dwoma schematami leczenia ogólnoustrojowego zaawansowanej choroby i z osiągnięciem czasu przeżycia bez progresji (PFS) większym niż 3 miesiące po 1. linii leczenia. Obecnie brak jest natomiast ustalonej terapii 3. linii w zaawansowanym raku żołądka.

W Polsce chorzy na raka żołądka w fazie zaawansowanej stanowią więc grupę o prawdziwie niezaspokojonych potrzebach terapeutycznych.


Sprawdź również nasze inne artykuły:

Jakie są najczęściej stosowane leki na potencję?

Legionelloza - co to za choroba?

Jakie są najczęściej stosowane leki na nadciśnienie?


Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem