Straben

Flurbiprofenum

Pastylki twarde 8,75 mg | Flurbiprofen 8.75 mg
Uni-Pharma Kleon Tsetis Pharmaceutical Laboratories S.A., Grecja

Ulotka


Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Straben, 8,75 mg, pastylki twarde Flurbiprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4. - Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Straben i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Straben

3. Jak stosować lek Straben

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Straben

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Straben i w jakim celu się go stosuje


Lek Straben zawiera flurbiprofen. Flurbiprofen należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Leki NLPZ zapewniają ulgę zmieniając reakcję organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Lek Straben jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej

2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Straben


Kiedy nie przyjmować leku Straben - Jeśli pacjent ma uczulenie na flurbiprofen, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). - Jeśli u pacjenta występuje (lub wystąpiły dwa lub więcej epizodów) wrzód żołądka, wrzód jelit lub krwawienie przewodu pokarmowego. - Jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały objawy alergii, takie jak trudności w oddychaniu (astma), nieoczekiwany świszczący oddech lub duszność, katar, obrzęk twarzy (obrzęk naczynioruchowy) lub wysypka ze świądem (pokrzywka) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innego leku NLPZ. - Jeśli u pacjenta występowało w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, ciężkie zapalenie jelita grubego (zapalenie okrężnicy) lub zaburzenia krwawienia podczas przyjmowania leków NLPZ. - W przypadku przyjmowania przez pacjenta dużej dawki kwasu acetylosalicylowego (więcej niż 75 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę) lub innego leku NLPZ (np. jak celekoksyb, ibuprofen, sól sodowa diklofenaku itp.). - Jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby.
- W ostatnich 3 miesiącach ciąży..
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Straben należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli: • Pacjent ma obecnie lub miał kiedykolwiek astmę lub alergie; • Przyjmuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub kwas acetylosalicylowy; • U pacjenta wystąpi zakażenie – patrz podpunkt „Zakażenia” poniżej; • U pacjenta wystąpią zaburzenia czynności serca, nerek lub wątroby; • U pacjenta wystąpiła niewydolność krążenia po udarze; • U pacjenta występowały wcześniej choroby przewodu pokarmowego (takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna); • Pacjent ma przewlekłą chorobę autoimmunologiczną, taką jak toczeń rumieniowaty układowy i mieszana choroba tkanki łącznej; • Pacjent ma uporczywe bóle głowy; • Pacjent jest narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia takich zaburzeń, jak wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), cukrzyca lub wysokie stężenie cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia) lub jest osobą palącą tytoń; • Pacjent jest w podeszłym wieku, ponieważ bardziej prawdopodobne jest wystąpienie u niego działań niepożądanych wymienionych w tej ulotce; • Pacjentka jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży lub karmi piersią.
Podczas przyjmowania leku Straben: - Przy pierwszych objawach jakiejkolwiek reakcji nadwrażliwości (wysypka, łuszczenie skóry, pęcherze) lub innych objawach reakcji alergicznej należy niezwłocznie zaprzestać przyjmowania leku Straben i skonsultować się z lekarzem. - Należy zgłosić lekarzowi wszelkie nietypowe objawy brzuszne (zwłaszcza krwawienie). - W przypadku braku poprawy lub pojawienia się nowych objawów należy skontaktować się z lekarzem. - Leki takie jak flurbiprofen mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko zawału serca (zawału mięśnia sercowego) lub udaru mózgu. Wszelkie ryzyko jest bardziej prawdopodobne w przypadku przyjmowania dużych dawek i długotrwałego stosowania.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia (patrz punkt 3).
Zakażenia Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą maskować objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. Może to opóźnić odpowiednie leczenie zakażeń, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas trwającego zakażenia i jego objawy utrzymują się lub nasilają, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dzieci Nie wolno stosować leku Straben u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Lek Straben a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. W szczególności, jeśli pacjent przyjmuje: • duże dawki kwasu acetylosalicylowego (ponad 75 mg na dobę); • leki przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi lub stosowane w leczeniu niewydolności krążenia (leki przeciwnadciśnieniowe, glikozydy nasercowe); • leki moczopędne, w tym leki oszczędzające potas (np. spironolakton);
• leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi (leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe); • leki stosowane w leczeniu dny moczanowej (np. probenecyd, sulfinpirazon); • inny lek NLPZ (taki jak celekoksyb, ibuprofen, sól sodowa diklofenaku) lub lek kortykosteroidowy (np. prednizolon); • mifepriston (lek stosowany w celu przerwania ciąży); • antybiotyki chinolonowe (takie jak cyprofloksacyna); • cyklosporyna lub takrolimus (leki hamujące działanie układu odpornościowego); • fenytoina (lek stosowany w leczeniu padaczki); • metotreksat (lek stosowany w leczeniu chorób autoimmunologicznych lub raka); • lit lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane w leczeniu depresji (SSRI); • doustne leki przeciwcukrzycowe (leki stosowane w leczeniu cukrzycy); • zydowudyna (lek stosowany w leczeniu zakażeń HIV).
Straben z alkoholem Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie leczenia lekiem Straben, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia w żołądku lub jelitach.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność Postacie doustne (np. tabletki) flurbiprofenu mogą powodować działania niepożądane u nienarodzonego dziecka. Nie wiadomo, czy to samo ryzyko dotyczy leku Straben.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy przyjmować Straben jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować problemy przy porodzie. Może powodować problemy z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może to wpłynąć na skłonność do krwawień u Ciebie i Twojego dziecka i spowodować, że poród będzie późniejszy lub dłuższy niż oczekiwano. Nie należy stosować leku Straben w ostatnich ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie koniecznie i zalecone przez lekarza. Jeżeli konieczne jest leczenie w tym okresie, należy stosować najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas. Przyjmowany przez więcej niż kilka dni, począwszy od 20 tygodnia ciąży, lek Straben może powodować problemy z nerkami u nienarodzonego dziecka, które mogą prowadzić do zmniejszenia poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu arteriosus) w sercu dziecka. Jeśli konieczne jest leczenie dłuższe niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Flurbiprofen może pojawić się w mleku ludzkim w bardzo małych stężeniach, dlatego należy unikać stosowania leku Straben podczas karmienia piersią.
Lek Straben należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie jest odwracalne po odstawieniu leku. Jest mało prawdopodobne, aby pastylki twarde, stosowane okazjonalnie, wpływały na możliwość zajścia w ciążę; jednak, należy poinformować lekarza przed przyjęciem tego leku, jeśli pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę. Jeśli Straben jest stosowany przez kobietę starającą się o zajście w ciążę, należy stosować możliwie najmniejszą dawkę i możliwie najkrótszy czas leczenia.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Lek Straben nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Straben zawiera sorbitol Ten lek zawiera 577,34 mg sorbitolu w każdej pastylce twardej. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych
cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
Lek Straben zawiera laktozę Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

3. Jak stosować lek Straben


Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych to jedna pastylka twarda co
Nie wolno przyjmować więcej niż 5 pastylek twardych na dobę.
Sposób podawania • Należy przyjąć doustnie jedną pastylkę twardą i ssać powoli. • Podczas ssania zawsze należy poruszać pastylkę twardą w jamie ustnej.
Stosowanie u dzieci Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci w podeszłym wieku Niektórzy pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na działania niepożądane.
Te pastylki twarde są przeznaczone wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres niezbędny do złagodzenia objawów. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdy jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują lub nasilają się (patrz punkt 2).. W przypadku wystąpienia podrażnienia jamy ustnej należy przerwać leczenie lekiem Straben.
Nie należy przyjmować leku Straben przez okres dłuższy niż 3 dni, chyba że lekarz zalecił takie przyjmowanie. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia bólu lub wystąpienia nowych objawów, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Straben Pacjent może odczuwać senność lub mdłości. W przypadku przedawkowania, pomimo dobrego samopoczucia, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie przyjęcia leku Straben Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane



Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Stosując najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym okresie niezbędnym do złagodzenia objawów, można zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Należy przerwać przyjmowanie tego leku i natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi:  objawy reakcji alergicznych, takich jak astma, świszczący oddech lub duszność z niewyjaśnionych przyczyn, swędząca skóra, katar, wysypki skórne itp.  obrzęk twarzy, języka lub gardła, powodujący trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu (objawy te mogą wystąpić nawet przy pierwszym przyjęciu leku)  ciężkie reakcje skórne, takie jak łuszczenie się, powstawanie pęcherzy lub odwarstwianie skóry.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli pacjent zauważy którekolwiek z następujących działań niepożądanych lub działania niepożądane niewymienione w tej ulotce:
Często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób)  zawroty głowy, ból głowy  podrażnienie gardła, ból gardła  wrzody lub ból w jamie ustnej, dyskomfort lub nietypowe uczucie w jamie ustnej (takie jak ciepło, mrowienie, kłucie itp.)  nudności, biegunka  uczucie kłucia skóry, uczucie pieczenia skóry
Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób)  senność  pęcherze w jamie ustnej lub gardle, drętwienie w gardle  wzdęcia brzucha, ból brzucha, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, zaparcia, niestrawność, wymioty  suchość w jamie ustnej, zmienione poczucie smaku, pieczenie w jamie ustnej  wysypka skórna, swędzenie skóry  gorączka, ból  uczucie senności lub trudności w zasypianiu  nasilenie astmy, świszczący oddech, duszność  pogorszenie czucia w gardle
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 osób)  reakcja alergiczna i anafilaktyczna  niewydolność nerek  niewydolność wątroby
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na  zaburzenia krwi
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):  niedokrwistość (zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, które może powodować bladość skóry i osłabienie lub duszność), małopłytkowość (mała liczba płytek krwi, która może
powodować siniaki i krwotoki), neutropenia (małe stężenie białych krwinek), agranulocytoza (znaczne zmniejszenie liczby białych krwinek, które zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia)  wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), niewydolność serca lub atak serca (zaburzenia pracy serca, które mogą powodować duszność lub obrzęk kostek)  ciężkie postacie reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba z pęcherzami skóry, jamy ustnej, oczu i narządów płciowych), toksyczna martwica rozpływna naskórka (ciężka choroba z pęcherzami skóry), rumień wielopostaciowy (reakcja skórna, która może być wywołana przez zakażenie lub niektóre leki).  zapalenie wątroby, zażółcenie skóry lub białek oczu spowodowane zaburzeniami wątroby (żółtaczka), zaburzenie czynności wątroby  depresja, stan splątania, omamy  zaburzenia widzenia  dzwonienie w uszach  zmęczenie, obrzęk lub opuchlizna twarzy, brzucha, ud lub kostek nóg, oddawanie mniejszych ilości moczu lub problemy z oddawaniem moczem i ból pleców (objawy problemów z nerkami)  zwiększona wrażliwość skóry na słońce  udar  stan zapalny błony ochronnej otaczającej mózg (aseptyczne zapalenie opon mózgowych) z objawami sztywności szyi, bólu głowy, nudności, wymiotów, gorączki lub dezorientacji  krwawienie z żołądka, wrzód żołądka, perforacja jelit
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Straben


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po: ,,Termin ważności (EXP)’’. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących temperatury przechowywania leku. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.


6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Straben - Substancją czynną leku jest flurbiprofen. Jedna pastylka twarda zawiera 8,75 mg flurbiprofenu. - Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, magnezu stearynian (E572), aromat pomarańczowy (zawierający: substancje smakowo-zapachowo pochodzenia naturalnego, preparaty smakowo-zapachowe, maltodekstrynę kukurydzianą, skrobię zmodyfikowaną, kukurydzianą), krzemionka koloidalna bezwodna, sorbitol (E420), skrobia kukurydziana, talk (E553b).
Jak wygląda lek Straben i co zawiera opakowanie Lek Straben to płaskie, białe pastylki twarde. Jedno tekturowe pudełko zawiera 20 pastylek twardych, zapakowanych w 2 blistrach z folii OPA/Aluminium/PVC/Aluminium po 10 pastylek twardych z dołączoną Ulotką dla pacjenta. Podmiot odpowiedzialny i wytwórca Uni-Pharma Kleon Tsetis Pharmaceutical Laboratories S.A. 14 th
GR-145 64 Kifisia Grecja
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami: Malta: Straben 8,75 mg lozenges Polska: Straben 8,75 mg pastylki twarde
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 19.01.2024

Charakterystyka

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Straben, 8,75 mg, pastylki twarde

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Jedna pastylka twarda zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Ten produkt leczniczy zawiera 577,34 mg sorbitolu w jednej pastylce twardej. Ten produkt leczniczy zawiera 86,91 mg laktozy na jedną pastylkę twardą.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Pastylki twarde.
Płaskie, białe pastylki twarde o średnicy 12,0 mm.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1. Wskazania do stosowania
Produkt Straben jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
4.2. Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Jedna pastylka twarda ssana/rozpuszczana powoli w jamie ustnej co 3 do 6 godzin, zależnie od potrzeb. Maksymalnie 5 pastylek twardych na dobę.
Zaleca się stosowanie tego produktu przez maksymalnie 3 dni.
Dzieci i młodzież Stosowanie produktu leczniczego Straben u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane.
Pacjenci w podeszłym wieku Ze względu na ograniczone badania kliniczne, nie można określić ogólnych zaleceń dotyczących dawkowania. Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej narażeni na poważne skutki działań niepożądanych.
Zaburzenia czynności wątroby U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie jest wymagane zmniejszenie dawki. Flurbiprofen jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.3).
Zaburzenie czynności nerek U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie jest wymagane zmniejszenie dawki. Flurbiprofen jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (patrz punkt 4.3).
Sposób podawania Wyłącznie do podania na śluzówkę jamy ustnej przez krótki okres czasu.
Podobnie jak w przypadku wszystkich pastylek twardych, należy zmieniać położenie pastylki Straben w jamie ustnej, aby uniknąć miejscowego podrażnienia.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres niezbędny do złagodzenia objawów (patrz punkt 4.4).
4.3. Przeciwwskazania
 Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.  Pacjenci, u których wcześniej stwierdzono reakcje nadwrażliwości (np. astma, skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) w odpowiedzi na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ.  Czynna lub w wywiadzie nawracająca choroba wrzodowa/krwotok żołądka (dwa lub więcej odrębnych epizodów potwierdzonego owrzodzenia) i owrzodzenie jelit.  W wywiadzie krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego, ciężkie zapalenie jelita grubego, krwawienie lub zaburzenia układu krwiotwórczego związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ.  Trzeci trymestr ciąży (patrz punkt 4.6).  Ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność wątroby (patrz punkt 4.4).  Jednoczesne podawanie innych NLPZ w dużych dawkach, takich jak kwas acetylosalicylowy (w dawce ponad 75 mg na dobę), selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 itp.  Dzieci w wieku poniżej 12 lat.
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Pacjenci w podeszłym wieku: U osób w podeszłym wieku częstość występowania działań niepożądanych po podaniu NLPZ jest większa, szczególnie dotyczy to krwawień i perforacji żołądka i jelit, które mogą prowadzić do zgonu.
Układ oddechowy: Skurcz oskrzeli może wystąpić u pacjentów z astmą oskrzelową lub chorobą alergiczną lub z tymi chorobami w wywiadzie. Dlatego też podczas stosowania flurbiprofenu u takich pacjentów należy zachować ostrożność.
Inne leki NLPZ: Należy unikać równoczesnego stosowania flurbiprofenu pastylki twarde z lekami NLPZ w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy 2 (patrz punkt 4.5).
Toczeń rumieniowaty układowy i mieszana choroba tkanki łącznej: U pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym oraz mieszaną chorobą tkanki łącznej może występować zwiększone ryzyko rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych (patrz punkt 4.8), jednak działanie to zazwyczaj nie występuje podczas krótkotrwałego, ograniczonego użycia produktów takich jak flurbiprofen pastylki twarde.
Pacjenci z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, czynności nerek i wątroby: Zgłaszano, że NLPZ wywołują nefrotoksyczność w różnych postaciach, w tym śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i niewydolność nerek. Podanie NLPZ może spowodować zależne od wielkości dawki zmniejszenie wytwarzania prostaglandyn i przyspieszyć rozwój niewydolności nerek. Zwiększone ryzyko takiej reakcji dotyczy pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, zaburzeniami serca, zaburzeniami czynności wątroby, przyjmujących leki moczopędne i osób w podeszłym wieku, jednak efekt ten nie jest zwykle obserwowany w przypadku krótkotrwałego, ograniczonego stosowania produktów, takich jak flurbiprofen pastylki twarde.
Działania na układ sercowo-naczyniowy i mózgowo-naczyniowy: Należy zachować ostrożność (rozmowa z lekarzem lub farmaceutą) przed rozpoczęciem leczenia pacjentów z nadciśnieniem i (lub) niewydolnością serca w wywiadzie, ponieważ zgłaszano zatrzymanie płynów, nadciśnienie i obrzęk w związku z leczeniem NLPZ. Badania kliniczne i dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie leków NLPZ (szczególnie w dużych dawkach i w długotrwałym leczeniu) może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka incydentów zakrzepowych w tętnicach (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu). Nie ma wystarczających danych dotyczących flurbiprofenu, które mogłyby wykluczyć takie ryzyko w przypadku podania w dawce dobowej nie przekraczającej 5 pastylek twardych. Należy zachować ostrożność w przypadku długotrwałego leczenia u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą wieńcową i (lub) chorobą naczyń mózgowych oraz u pacjentów z czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca (z nadciśnieniem tętniczym, hiperlipidemią, cukrzycą, palących tytoń).
Wpływ na wątrobę: Łagodne lub umiarkowane zaburzenia czynności wątroby (patrz punkt 4.3 i 4.8).
Wpływ na układ nerwowy: Bóle głowy wywołane przez leki przeciwbólowe - W przypadku długotrwałego lub niezgodnego z zaleceniami stosowania leków przeciwbólowych mogą wystąpić bóle głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami produktu leczniczego.
Wpływ na żołądek i jelita: Leki NLPZ należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą żołądka i jelit w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), ponieważ takie stany mogą ulec zaostrzeniu (patrz punkt 4.8) W przypadku większych dawek leków NLPZ w dowolnym czasie podczas leczenia zgłaszano krwawienie, owrzodzenie lub perforację żołądka i jelit, które mogą prowadzić do zgonu, z występowaniem objawów ostrzegawczych lub bez takich objawów lub ciężkich incydentów żołądkowo-jelitowych w wywiadzie.
Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji żołądka i jelit jest większe w przypadku większych dawek leków NLPZ, u pacjentów z wrzodem w wywiadzie, szczególnie, jeśli było ono powikłane krwotokiem lub perforacją (patrz punkt 4.3) oraz u osób w podeszłym wieku. Ryzyko to zazwyczaj nie występuje podczas krótkotrwałego, ograniczonego stosowania produktów takich jak flurbiprofen pastylki twarde. Pacjenci z objawami toksycznymi ze strony żołądka i jelit w wywiadzie, szczególnie pacjenci w podeszłym wieku, powinni zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy dotyczące jamy brzusznej (zwłaszcza krwawienie z żołądka i jelit).
Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów otrzymujących jednocześnie leki, które mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia takie jak doustne kortykosterydy, leki przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub leki przeciwpłytkowe takie jak kwas acetylosalicylowy (patrz punkt 4.5).
W przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia żołądka lub jelit u pacjentów otrzymujących flurbiprofen, lek należy odstawić.
Reakcje skórne: Bardzo rzadko po zastosowaniu NLPZ opisywano ciężkie, niekiedy zakończone zgonem, reakcje skórne, w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczną nekrolizę naskórka (patrz punkt 4.8). Należy zaprzestać stosowania flurbiprofenu po wystąpieniu pierwszych objawów, takich jak wysypka skórna, uszkodzenia błony śluzowej lub inne objawy nadwrażliwości.
Maskowanie objawów współistniejących zakażeń: Badania epidemiologiczne świadczą o tym, że działające ogólnoustrojowo niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą maskować objawy zakażenia, co może prowadzić do opóźnionego rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, a tym samym do nasilenia się zakażenia. Sytuację taką zaobserwowano w przypadku bakteryjnego, pozaszpitalnego zapalenia płuc i bakteryjnych powikłań ospy wietrznej. Podczas podawania produktu Straben w czasie występowania gorączki lub bólu związanego z zakażeniem zaleca się kontrolowanie przebiegu zakażenia.
Jeśli objawy nasilą się lub wystąpią nowe objawy, leczenie należy ponownie ocenić.
Podczas ssania należy zmieniać położenie pastylki Straben w jamie ustnej, aby uniknąć miejscowego podrażnienia. W przypadku wystąpienia podrażnienia jamy ustnej należy przerwać leczenie.
Produkt Straben zawiera sorbitol Ten produkt leczniczy zawiera 577,34 mg sorbitolu w każdej pastylce twardej. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie mogą przyjmować tego produktu leczniczego.
Produkt Straben zawiera laktozę Produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
4.5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Należy unikać stosowania flurbiprofenu w połączeniu z poniższymi produktami leczniczymi: Inny lek NLPZ w tym ibuprofen i selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 Należy unikać równoczesnego stosowania dwóch lub więcej leków NLPZ, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego, np. wrzodów i krwawienia) (patrz punkt 4.4). Kwas acetylosalicylowy (mała dawka) Nie zaleca się równoczesnego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego, z wyjątkiem małych dawek (do 75 mg na dobę) zaleconych przez lekarza, z powodu możliwego zwiększenia ryzyka działań niepożądanych (patrz punkt 4.4). Flurbiprofen powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności w połączeniu z następującymi produktami leczniczymi: Leki przeciwzakrzepowe NLPZ mogą nasilać efekt działania leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna (patrz punkt 4.4). Leki przeciwpłytkowe i selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) Mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego (patrz punkt 4.4). Leki przeciwnadciśnieniowe (leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny, antagoniści angiotensyny II) NLPZ mogą osłabiać efekt działania leków moczopędnych, a inne leki przeciwnadciśnieniowe mogą nasilać toksyczny wpływ na nerki spowodowany hamowaniem cyklooksygenazy, szczególnie u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek (pacjenci powinni być odpowiednio nawodnieni). Alkohol Może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie krwawień w obrębie przewodu pokarmowego. Glikozydy nasercowe NLPZ mogą nasilać niewydolność krążenia, zmniejszać wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR) i zwiększać stężenie glikozydów w osoczu - zaleca się odpowiednią kontrolę i w razie potrzeby, dostosowanie dawki. Cyklosporyna Takrolimus Możliwe zwiększenie ryzyka nefrotoksyczności.
Kortykosteroidy Może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, w szczególności w obrębie przewodu pokarmowego (patrz punkt 4.3). Lit Może zwiększać stężenia litu w surowicy – zaleca się odpowiednią kontrolę i, w razie potrzeby, dostosowanie dawki. Metotreksat Podanie NLPZ w ciągu 24 godzin przed lub po podawaniu metotreksatu może prowadzić do podwyższonego stężenia metotreksatu i zwiększenia jego działania toksycznego. Mifepriston Nie należy stosować NLPZ w okresie 8 – 12 dni po podaniu mifepristonu, ponieważ mogą one osłabiać jego działanie. Doustne leki przeciwcukrzycowe Zgłaszano zmiany stężenia glukozy we krwi (zaleca się zwiększenie częstości kontroli). Fenytoina Może zwiększać stężenie fenytoiny w surowicy – zaleca się odpowiednią kontrolę i w razie potrzeby, dostosowanie dawki. Leki moczopędne oszczędzające potas Jednoczesne stosowanie może spowodować hiperkaliemię. Probenecyd Sulfinpirazon Produkty lecznicze zawierające probenecyd lub sulfinpirazon mogą opóźniać wydalanie flurbiprofenu. Antybiotyki z grupy chinolonów Dane uzyskane w badaniach na zwierzętach wskazują, że NLPZ mogą zwiększać ryzyko drgawek związanych ze stosowaniem antybiotyków z grupy chinolonów. Pacjenci przyjmujący NLPZ i chinolony mogą być narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek. Zydowudyna Podczas stosowania NLPZ jednocześnie z zydowudyną zwiększa się ryzyko toksycznego działania na układ krwiotwórczy.
Dotychczas dostępne dane nie wykazały żadnych interakcji pomiędzy flurbiprofenem a tolbutamidem oraz lekami zobojętniającymi sok żołądkowy.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża Hamowanie syntezy prostaglandyny może niekorzystnie wpływać na ciążę i (lub) rozwój zarodka/płodu. Dane z badań epidemiologicznych wskazują na zwiększone ryzyko poronienia oraz zaburzeń budowy serca oraz wytrzewienia po stosowaniu inhibitora syntezy prostaglandyny w początkowym okresie ciąży. Bezwzględne ryzyko wystąpienia wad sercowo-naczyniowych było zwiększone z mniej niż 1% do około 1,5%. Uważa się, że ryzyko wzrasta wraz z dawką i czasem trwania terapii. U zwierząt wykazano, że podawanie inhibitora syntezy prostaglandyny prowadzi do zwiększenia strat przed i po implantacji jaja oraz do śmiertelności zarodkowo-płodowej. Dodatkowo, u zwierząt, którym podawano inhibitor syntezy prostaglandyny w okresie tworzenia się narządów, odnotowano zwiększenie liczby przypadków różnych wad rozwojowych, w tym sercowo-naczyniowych.
Począwszy od 20. tygodnia ciąży stosowanie leku flurbiprofenu może powodować małowodzie wynikające z dysfunkcji nerek u płodu. Może to wystąpić wkrótce po rozpoczęciu leczenia i zwykle ustępuje po jego przerwaniu. Ponadto zgłaszano przypadki zwężenia przewodu tętniczego po leczeniu w drugim trymestrze ciąży, które w większości ustąpiło po zaprzestaniu leczenia. Nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania produktu flurbiprofenu w okresie ciąży. Nawet jeżeli narażenie ogólnoustrojowe na produkt flurbiprofenu po zastosowaniu miejscowym jest mniejsze niż po podaniu doustnym, nie wiadomo czy może być ono szkodliwe dla zarodka (płodu). W pierwszym i drugim trymestrze ciąży produktu flurbiprofenu nie należy stosować, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. W razie stosowania należy zalecić jak najmniejszą dawkę i jak najkrótszy czas leczenia. Należy rozważyć monitorowanie przedporodowe pod kątem małowodzia i zwężenia przewodu tętniczego po ekspozycji na flurbiprofenu przez kilka dni, począwszy od

20. tygodnia ciąży.


W trzecim trymestrze ciąży ogólnoustrojowe stosowanie inhibitorów syntetazy prostaglandyn, w tym produktu flurbiprofenu, może powodować toksyczne działanie na układ krążenia i nerki u płodu. Pod koniec ciąży może wystąpić wydłużony czas krwawienia zarówno u matki, jak i u dziecka, a poród może zostać opóźniony. Dlatego stosowanie produktu Straben jest przeciwwskazane w ostatnim trymestrze ciąży (patrz punkt 4.3).
Karmienie piersią W ograniczonych badaniach stwierdzono przenikanie flurbiprofenu do mleka matki w bardzo małym stężeniu i wpływ na dziecko karmione mlekiem matki jest mało prawdopodobny. Jednak ze względu na możliwe działania niepożądane NLPZ u niemowląt karmionych piersią, nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Straben u matek karmiących piersią. Patrz punkt 4.4 dotyczący płodności kobiet.
Płodność Istnieją pewne dowody, że leki hamujące syntezę cyklooksygenazy/prostaglandyny mogą powodować zaburzenie płodności u kobiet wpływając na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu leku. Jeśli flurbiprofen jest stosowany przez kobietę starającą się zajść w ciążę, należy stosować jak najmniejszą dawkę i możliwie najkrótszy czas leczenia.
4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn. 4.8. Działania niepożądane
Stosując najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym okresie niezbędnym do złagodzenia objawów, można zminimalizować działania niepożądane.
Zgłaszano reakcje nadwrażliwości na NLPZ, które mogą obejmować: (a) nieswoiste reakcje alergiczne i anafilaktyczne (b) reaktywność dróg oddechowych, np. astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność, niedociśnienie prowadzące do wstrząsu. (c) różne reakcje skórne, np. świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i znacznie rzadziej złuszczające i pęcherzykowe zapalenia skóry (w tym martwica rozpływna naskórka i rumień wielopostaciowy). Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy przerwać leczenie.
W związku z leczeniem lekami NLPZ zgłaszano obrzęk, nadciśnienie i niewydolność krążenia.
Badania kliniczne i dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie leków NLPZ (szczególnie w dużych dawkach i w długotrwałym leczeniu) może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka incydentów zakrzepowych w tętnicach (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu) (patrz punkt 4.4). Brak jest wystarczających danych, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku flurbiprofenu.
Lista poniższych działań niepożądanych dotyczy działań występujących podczas stosowania flurbiprofenu w dawkach dostępnych bez recepty podczas krótkiego okresu leczenia.
Częstość występowania zdefiniowano jako: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1000 do <1/100); rzadko (≥1/10 000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000), częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: Bardzo rzadko: niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna Nieznana: niedokrwistość 1 , trombocytopenia, neutropenia, agranulocytoza
Zaburzenia układu immunologicznego: Rzadko: nadwrażliwość 2 , reakcja anafilaktyczna
Zaburzenia psychiczne: Niezbyt często: bezsenność
Zaburzenia sercowo-naczyniowe i mózgowo-naczyniowe: Nieznana: obrzęk, nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia 3

Zaburzenia układu nerwowego: Często: zawroty głowy, ból głowy, parestezje Niezbyt często: senność
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Często: podrażnienie gardła, ból gardła Niezbyt często: zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej i gardle, niedoczulica gardła
Zaburzenia żołądka i jelit: Często: biegunka, owrzodzenia jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje jamy ustnej, ból w jamie ustnej i gardle, dyskomfort w jamie ustnej 4
Niezbyt często: wzdęcia brzucha, ból brzucha, zaparcie, suchość w jamie ustnej, dyspepsja, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, pieczenie w jamie ustnej, zaburzenia smaku, zaburzenia czucia jamy ustnej, wymioty, wzdęcia Nieznana: krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: Rzadko: niewydolność nerek 5

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: Rzadko: niewydolność wątroby 6
Nieznana: zapalenie wątroby
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Niezbyt często: różne wysypki skórne, świąd Nieznana: ciężkie postacie reakcji skórnych takie jak reakcja pęcherzykowa, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Niezbyt często: gorączka, ból
Opis wybranych działań niepożądanych: 1
2
naczynioruchowy.
W związku ze stosowaniem leków NLPZ obserwowano uszkodzenia mięśniowe. Badania kliniczne i dane epidemiologiczne sugerują, że stosowanie niektórych leków NLPZ (szczególnie w dużych dawkach i w długotrwałym leczeniu) może wiązać się ze wzrostem ryzyka powikłań zakrzepowych w tętnicach (np. zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu) (patrz punkt 4.4). 4
5
W tym zapalenie wątroby i żółtaczka.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9. Przedawkowanie
Objawy: U większości pacjentów, którzy przyjęli klinicznie istotne dawki leków NLPZ mogą wystąpić jedynie: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub rzadziej biegunka. Mogą także wystąpić: szumy uszne, ból głowy i krwawienie z żołądka i jelit. W przypadkach ciężkiego zatrucia lekami NLPZ, obserwuje się objawy toksyczności w ośrodkowym układzie nerwowym objawiające się sennością, czasami pobudzeniem, niewyraźnym widzeniem i dezorientacją lub śpiączką. Czasami u pacjentów występują drgawki. W ciężkim zatruciu NLPZ może wystąpić kwasica metaboliczna i wydłużenie czasu protrombinowego/INR, prawdopodobnie z powodu zakłócenia działania krążących we krwi czynników krzepnięcia. Może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. Możliwe jest zaostrzenie astmy u astmatyków.
Postępowanie: Leczenie powinno być objawowe i podtrzymujące i powinno obejmować utrzymanie drożności dróg oddechowych i monitorowanie akcji serca i objawów czynności życiowych do czasu ich ustabilizowania. Jeśli pacjent zgłosi się w ciągu jednej godziny po przyjęciu potencjalnie toksycznej dawki, należy rozważyć podanie węgla aktywowanego lub płukanie żołądka oraz, w razie konieczności, wyrównanie stężeń elektrolitów w surowicy. W przypadku częstych lub długotrwałych drgawek należy podać dożylnie diazepam lub lorazepam. W przypadku astmy podać leki rozszerzające oskrzela. Brak znanego swoistego antidotum flurbiprofenu.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1. Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki stosowane w chorobach gardła, inne leki stosowane w chorobach gardła, kod ATC: R02AX01
Flurbiprofen jest pochodną kwasu propionowego NLPZ, która działa hamująco na syntezę prostaglandyn. U ludzi flurbiprofen wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne; wykazano, że dawka 8,75 mg rozpuszczona w sztucznej ślinie powodowała zmniejszenie syntezy prostaglandyn w hodowlach ludzkich komórek dróg oddechowych. Badania z użyciem pełnej krwi pokazują, że flurbiprofen jest mieszanym inhibitorem COX-1/COX-2, wykazującym pewną selektywność względem COX-1.
Badania przedkliniczne wskazują, że enancjomer R (-) flurbiprofenu i pokrewnych NLPZ może działać na ośrodkowy układ nerwowy, a sugerowanym mechanizmem działania jest hamowanie indukowanej COX-2 na poziomie rdzenia kręgowego.
Wykazano w modelu ex vivo, że flurbiprofen z pastylki twardej 8,75 mg przenika do warstw całej ludzkiej tkanki gardła, w tym do głębszej warstwy.
U pacjentów, u których wystąpiło znaczące złagodzenie bólu w medianie czasu wynoszącej 42,9 minuty po podaniu pojedynczej dawki flurbiprofenu wynoszącej 8,75 mg podawanej miejscowo do gardła w postaci pastylki twardej, pierwsze zauważalne złagodzenie (początek analgezji) wystąpiło w medianie czasu wynoszącej 13,2 minuty.
Ponadto wykazano złagodzenie bólu gardła, w tym obrzęku i stanu zapalnego, poprzez znacznie zmniejszenie nasilenia bólu w gardle (średnia różnica obliczona metodą najmniejszych kwadratów) od 22 minuty (-5,5 mm), osiągając maksymalne działanie w 70 minucie (-13,7 mm) i utrzymanie znaczącego zmniejszenia bólu gardła do 240 minut (- 3,5 mm) zarówno u pacjentów z zakażeniami paciorkowcowymi jak i innymi bakteriami. Obserwowano poprawę w zakresie trudności w połykaniu od 20 minuty (-6,7 mm), osiągając maksymalne działanie w 110 minucie (-13,9 mm) i do 240 minut (-3,5 mm) i zmniejszenie uczucia obrzęku gardła w 60 minucie (-9,9 mm), osiągające maksymalne działanie w 120 minucie (-11,4 mm) i do 210 minut (-5,1 mm).
Badanie skuteczności po podaniu dawek wielokrotnych z użyciem skali SPID (ang. Sum of Pain Intensity Differences) w ciągu 24 godzin wykazało znaczące zmniejszenie natężenia bólu gardła (-473,7 mm*godz. do -529,1 mm*godz.), trudności w przełykaniu (-458,4 mm* godz. do -575,0 mm*godz.) i obrzęku gardła (-482,4 mm*godz. do -549,9 mm*godz.) ze statystycznie znamiennym większym zsumowanym zmniejszeniem w zakresie bólu w każdym godzinowym przedziale czasowym przez 23 godziny w przypadku wszystkich trzech pomiarów i statystycznie znamienne większe złagodzenie bólu gardła dla każdej godziny przez 6-godzinny okres oceny. Wykazano również skuteczność dawek wielokrotnych przez okres 24 godzin i przez 3 dni.
U pacjentów przyjmujących antybiotyki z powodu zakażenia paciorkowcami obserwowano statystycznie znamienne, większe złagodzenie nasilenia bólu gardła po podaniu flurbiprofenu w dawce 8,75 mg począwszy od siódmej godziny po przyjęciu antybiotyku. Działanie przeciwbólowe flurbiprofenu 8,7 mg nie ulegało osłabieniu przez podawanie antybiotyków w leczeniu zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce.
Po 2 godzinach od podania pierwszej dawki flurbiprofenu 8,75 mg pastylki twarde obserwowano znaczące ustąpienie w porównaniu z wartością początkową objawów towarzyszących bólowi gardła w tym kaszlu (50% w porównaniu do 4%), utraty apetytu (84% w porównaniu do 57%) i gorączki (68% w porównaniu do 29%).
Na podstawie różnicy intensywności bólu od pomiaru początkowego do pomiaru po z flurbiprofenem w postaci aerozolu do gardła.
Dzieci i młodzież Nie prowadzono żadnych specjalnych badań u dzieci. Badania skuteczności i bezpieczeństwa flurbiprofenu 8,75 mg pastylki twarde obejmowały dzieci w wieku 12 - statystycznej.
5.2. Właściwości farmakokinetyczne
Wchłanianie Flurbiprofen szybko się wchłania i maksymalne stężenie w osoczu jest osiągane po 30-
Dystrybucja Flurbiprofen ulega szybkiej dystrybucji w organizmie i w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza.
Metabolizm i eliminacja Flurbiprofen jest głównie metabolizowany na drodze hydroksylacji i wydalany przez nerki. Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 3 do 6 godzin. Flurbiprofen jest wydzielany w bardzo małych ilościach w mleku ludzkim (mniej niż 0,05 μg/ml). Około 20%-25% doustnej dawki flurbiprofenu ulega wydaleniu w postaci niezmienionej.
Szczególne grupy pacjentów Nie stwierdzono różnic parametrów farmakokinetycznych między osobami w podeszłym wieku a młodymi dorosłymi ochotnikami, po doustnym podaniu flurbiprofenu w postaci pastylek twardych. Nie ma danych dotyczących właściwości farmakokinetycznych u dzieci w wieku poniżej 12 lat po podaniu flurbiprofenu w dawce 8,75 mg, jednak stosowanie syropu oraz czopków zawierających flurbiprofen nie wskazuje na jakiekolwiek istotne różnice parametrów farmakokinetycznych w porównaniu z dorosłymi.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Brak jest istotnych danych przedklinicznych oprócz informacji już zawartych w innych punktach.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1. Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza jednowodna Magnezu stearynian (E572) Aromat pomarańczowy (zawierający: substancje smakowo-zapachowo pochodzenia naturalnego, preparaty smakowo-zapachowe, maltodekstrynę kukurydzianą (E1450) w stężeniu 81,5% i skrobię zmodyfikowaną, kukurydzianą (E1450) w stężeniu 3,0%) Krzemionka koloidalna bezwodna Sorbitol (E420) Skrobia kukurydziana Talk (E553b)
6.2. Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3. Okres ważności

6.4. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących temperatury przechowywania produktu leczniczego.
6.5. Rodzaj i zawartość opakowania
Jedno tekturowe pudełko zawiera 20 pastylek twardych, zapakowanych w blistry z folii OPA/Aluminium/PVC/Aluminium po 10 pastylek twardych z dołączoną Ulotką dla pacjenta.
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Uni-Pharma Kleon Tsetis Pharmaceutical Laboratories S.A. 14 th
GR-145 64 Kifisia Grecja

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


Pozwolenie nr: 27575

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO

OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 22.12.2022

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO