Rymphysia

Ludzki inhibitor alfa1-proteinazy

Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 500 mg | Ludzki inhibitor alfa1-proteinazy 500 mg
Takeda Manufacturing Austria AG, Austria

Ulotka

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Rymphysia, 500
Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji
ludzki inhibitor alfa1-proteinazy
Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Użytkownik leku też może w tym pomóc, zgłaszając wszelkie działania niepożądane, które wystąpiły po zastosowaniu leku. Aby dowiedzieć się, jak zgłaszać działania niepożądane – patrz punkt 4.
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
• Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub fachowego personelu medycznego. • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same. • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub innej osoby należącej do fachowego personelu medycznego. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Rymphysia i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Rymphysia

3. Jak stosować lek Rymphysia

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Rymphysia

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Rymphysia i w jakim celu się go stosuje


Co to jest lek Rymphysia
Lek ten zawiera substancję czynną o nazwie „ ludzki inhibitor alfa1-proteinazy”, który jest normalnym składnikiem krwi i występuje w płucach. Jego główną funkcją w płucach jest ochrona tkanki płucnej przez hamowanie działania pewnego enzymu, zwanego elastazą neutrofilową. Elastaza neutrofilowa może powodować uszkodzenia, jeśli jej działanie nie jest kontrolowane (na przykład, jeśli pacjent ma niedobór inhibitora alfa1-proteinazy).
W jakim celu stosuje się lek Rymphysia
Lek ten stosuje się u dorosłych z rozpoznanym ciężkim niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy (zwanym też niedoborem alfa1-antytrypsyny), u których doszło do choroby płuc zwanej rozedmą płuc. Rozedma płuc występuje, gdy brak inhibitora alfa1-proteinazy prowadzi do stanu, w którym elastaza neutrofilowa nie jest właściwie kontrolowana, powodując uszkodzenie drobnych pęcherzyków w płucach, przez które tlen przenika do organizmu. Z powodu takiego uszkodzenia płuca nie działają prawidłowo.
Regularne stosowanie tego leku zwiększa stężenie inhibitora alfa1-proteinazy we krwi i w płucach, dzięki czemu chroni płuca, ograniczając działanie elastazy neutrofilowej i w ten sposób spowalnia rozwój rozedmy płuc. Nie należy się spodziewać, że lek spowoduje cofnięcie uszkodzeń, które już wystąpiły.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Rymphysia


Kiedy nie stosować leku Rymphysia
• jeśli pacjent ma uczulenie na „ludzki inhibitor alfa1-proteinazy” lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). • jeśli u pacjenta stwierdzono we krwi niedobór białek zwanych immunoglobulinami typu A (IgA) i występują u niego przeciwciała przeciwko tym immunoglobulinom.
Jeśli którekolwiek z powyższych dotyczy pacjenta, nie należy stosować leku Rymphysia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Rymphysia należy omówić to z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego.
Informacje na temat reakcji alergicznych
Pacjent może mieć uczulenie na lek Rymphysia, nawet jeśli otrzymywał wcześniej podobne leki i dobrze je tolerował.
• W niektórych przypadkach może wystąpić ciężka reakcja alergiczna. • Pacjent zostanie poinformowany przez lekarza, jakie są objawy reakcji alergicznych (na przykład dreszcze, uderzenia gorąca, szybsze bicie serca, spadek ciśnienia krwi, odczuwanie oszołomienia, wysypka, pokrzywka, swędzenie, trudności w oddychaniu lub przełykaniu, jak również obrzęk dłoni, twarzy lub jamy ustnej) — patrz także „Reakcje alergiczne” w punkcie 4. • Jeśli reakcja jest ciężka, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu szybkości lub całkowitym przerwaniu infuzji. Następnie może zastosować odpowiednie leczenie objawów reakcji alergicznej.
Należy niezwłocznie powiedzieć lekarzowi lub innej osobie należącej do fachowego personelu medycznego, jeśli zaobserwuje się wymienione powyżej reakcje w czasie infuzji. W razie leczenia w warunkach domowych i (lub) samodzielnego podawania, należy natychmiast przerwać infuzję i skontaktować się z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego.
Możliwość zakażenia
Lek Rymphysia jest wytwarzany z osocza ludzkiej krwi (jest to płynny składnik krwi, z której usunięto krwinki).
Gdy leki wytwarzane są z ludzkiej krwi lub osocza, podejmowane są określone środki ostrożności, aby zapobiec przeniesieniu zakażeń na pacjentów. Obejmują one: • staranną selekcję dawców krwi i osocza, aby zapewnić wykluczenie dawców mogących być nosicielami zakażeń, • badanie każdej oddanej próbki oraz pul osocza w celu wykrycia śladów obecności wirusów/zakażeń, • włączenie do procesu przetwarzania krwi lub osocza etapów mających na celu inaktywację lub usunięcie wirusów.
Jednakże, mimo tych środków ostrożności w przypadku podawania leków przygotowanych z ludzkiej krwi lub osocza nie można całkowicie wykluczyć możliwości przeniesienia zakażenia. Dotyczy to również wszelkich nieznanych lub nowych wirusów lub innych rodzajów zakażeń.
Podejmowane środki są uważane za skuteczne wobec wirusów otoczkowych, takich jak wirus ludzkiego niedoboru odporności (HIV) , wirus zapalenia wątroby typu B i wirus zapalenia wątroby typu C, jak również bezotoczkowego wirusa zapalenia wątroby typu A i parwowirusa B19.
W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu. Jeśli pacjent otrzymuje regularnie/wielokrotnie inhibitory proteinazy pochodzące z ludzkiego osocza, lekarz może zalecić pacjentowi rozważenie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Palenie tytoniu
Dym tytoniowy jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia i rozwoju rozedmy płuc, dlatego zdecydowanie zaleca się rzucenie palenia i unikanie biernego palenia.
Dzieci i młodzież
Ten lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Rymphysia a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub innej osobie należącej do fachowego personelu medycznego o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również leków wydawanych bez recepty oraz leków roślinnych. Jest to konieczne, gdyż lek Rymphysia może wpływać na działanie niektórych innych leków. Ponadto niektóre leki mogą wpływać na działanie leku Rymphysia.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub innej osoby należącej do fachowego personelu medycznego przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na to, że inhibitor alfa1-proteinazy jest normalnym składnikiem krwi ludzkiej, nie oczekuje się by zalecana dawka tego leku wywierała szkodliwe działanie na rozwijający się płód. Jednakże, ze względu na brak dostępnych danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku Rymphysia w okresie ciąży, jeżeli pacjentka jest w ciąży, lek ten należy stosować wyłącznie z zachowaniem ostrożności.
Nie wiadomo, czy lek Rymphysia przenika do mleka ludzkiego. Jeżeli pacjentka karmi piersią, lekarz omówi z nią ryzyka i korzyści związane ze stosowaniem tego leku.
Nie ma danych dotyczących wpływu na płodność, jednak ze względu na to, że inhibitor alfa1-proteinazy jest normalnym składnikiem krwi ludzkiej nie oczekuje się żadnego niepożądanego wpływu na płodność w przypadku stosowania leku Rymphysia w zalecanej dawce.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Rymphysia może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania narzędzi lub maszyn. Jeśli u pacjenta wystąpią zawroty głowy lub objawy zmęczenia, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać narzędzi lub maszyn.
Lek Rymphysia zawiera sód
Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji: • Lek zawiera 108 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej fiolce z 25 ml roztworu. Odpowiada to 5,4 % maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji: • Lek zawiera 216 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej fiolce z 50 ml roztworu. Odpowiada to 10,8% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.

3. Jak stosować lek Rymphysia


Lek Rymphysia jest podawany w infuzji dożylnej. Pierwsze infuzje leku będą nadzorowane przez fachowy personel medyczny z doświadczeniem w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy.
Leczenie w warunkach domowych i (lub) samodzielne podawanie przez pacjenta
Po przeprowadzeniu pierwszych infuzji lek Rymphysia może być podawany samodzielnie przez pacjenta lub jego opiekuna, jednakże dopiero po przejściu odpowiedniego szkolenia. Jeżeli lekarz uzna, że pacjent może stosować leczenie w warunkach domowych i (lub) samodzielnie podawać lek, przeszkoli pacjenta lub opiekuna w następujących kwestiach: • jak przygotować i podawać ten lek (patrz instrukcja na końcu tej ulotki), • jak zachować lek w stanie jałowym (zasady przeprowadzania infuzji w warunkach aseptycznych), • jak prowadzić dzienniczek leczenia, • jak rozpoznawać działania niepożądane, w tym objawy reakcji alergicznych oraz środki, jakie należy zastosować w razie wystąpienia takich działań (patrz także punkt 2 i punkt 4).
Lekarz prowadzący lub inna osoba należąca do fachowego personelu medycznego będzie regularnie kontrolować technikę podawania infuzji przez pacjenta i (lub) opiekuna pacjenta, aby upewnić się, że lek jest zawsze prawidłowo przygotowywany i podawany.
Dawka
Dawka leku Rymphysia podawana pacjentowi zależy od jego masy ciała. Zalecana dawka to 60 mg na kg masy ciała; dawka taka powinna być podawana raz na tydzień. Infuzja będzie trwać około 15-30 minut. Lekarz określi odpowiednią dawkę i szybkość podawania infuzji biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta oraz tolerancję infuzji.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Rymphysia
Jeśli pacjent uzna, że zastosował zbyt dużą dawkę leku Rymphysia, należy skontaktować się z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego, która podejmie decyzję na temat odpowiedniego działania. Następstwa przedawkowania są nieznane.
Pominięcie zastosowania leku Rymphysia
W przypadku pominięcia infuzji należy natychmiast przyjąć kolejną dawk ę i kontynuować podawanie leku w regularnych odstępach zaleconych przez lekarza lub inną osobę należącą do fachowego personelu medycznego. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Rymphysia
Nie należy przerywać stosowania tego leku bez konsultacji z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego. W razie przerwania leczenia lekiem Rymphysia stan pacjenta może się pogorszyć.

4. Możliwe działania niepożądane


Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Takie działania niepożądane mogą wystąpić nawet, jeśli pacjent otrzymywał uprzednio leki podobne do Rymphysia i dobrze je tolerował. W przypadku tego leku mogą występować następujące działania niepożądane:
Reakcje alergiczne
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi lub innej osobie należącej do fachowego personelu medycznego, jeśli podczas podawania leku Rymphysia zauważy się którekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych, gdyż pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej: • dreszcze lub uderzenia gorąca, • szybsze bicie serca, spadek ciśnienia krwi lub odczuwanie oszołomienia, • wysypka, pokrzywka lub swędzenie, • trudności w oddychaniu lub przełykaniu, jak również obrzęk dłoni, twarzy lub jamy ustnej.
Należy natychmiast poinformować lekarza lub inną osobę należącą do fachowego personelu medycznego, jeśli zauważy się którekolwiek z powyższych ciężkich działań niepożądanych. Jeśli reakcja jest ciężka, lekarz lub inna osoba należąca do fachowego personelu medycznego może zdecydować o zmniejszeniu szybkości lub całkowitym przerwaniu infuzji. Następnie może zastosować odpowiednie leczenie objawów reakcji alergicznej.
W przypadku leczenia w warunkach domowych i (lub) samodzielnego podawania, należy natychmiast przerwać infuzję i skontaktować się z lekarzem lub inną osobą należącą do fachowego personelu medycznego.
• Reakcje alergiczne są niezbyt częste i mog ą występować u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów. • Ciężkie reakcje alergiczne są bardzo rzadkie i mogą występować u nie więcej niż 1 na • Reakcje alergiczne mogą wystąpić nawet w sytuacji, gdy przy poprzednich infuzjach nie pojawiały się żadne objawy alergii.
Inne działania niepożądane
Należy natychmiast poinformować lekarza lub inną osobę należącą do fachowego personelu medycznego, jeśli zauważy się którekolwiek z poniższych działań niepożądanych:
Bardzo często: mogą występować u więcej niż 1 na 10 pacjentów • zapalenie oskrzeli (utrzymujący się kaszel, który może powodować produkcję śluzu, świszczący oddech, trudności z oddychaniem); • zakażenie górnych dróg oddechowych (przeziębienie, choroba grypopodobna); • ból głowy; • kaszel; • ból gar dła (ból gardła i krtani);
Często: mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów • zmienione odczuwanie smaków (zaburzenie smaku); • dyskomfort w obrębie głowy, migrena; • senność; • zaburzenia oka (zapalenie spojówek, podrażnienie oczu i zaburzenia widzenia); • katar (nieżyt nosa); • podrażnienie gardła; • wzdęcia, biegunka, owrzodzenia jamy ustnej, wymioty; • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej; • gorączka i złe samopoczucie (choroba grypopodobna); • ból i zasinienie w miejscu infuzji; • uczucie dużego zmęczenia i senności; • dyskomfort, ból lub bolesność mięśni (ból mięśniowy); • ogólne uczucie dyskomfortu, choroby lub rozbicia — bez wyraźnej przyczyny (złe samopoczucie);
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych • uczucie osłabienia; • samopoczucie inne niż normalne; • reakcja w miejscu infuzji, taka jak zasinienie, ból i wysypka;
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub innej osoby należącej do fachowego personelu medycznego. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Rymphysia


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku zewnętrznym i na etykiecie fiolek po „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Nie z amrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Po rekonstytucji, uzyskany roztwór należy zużyć natychmiast. Jeżeli nie jest to możliwe, roztwór można przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C) przez okres do 3 godzin. Nie wolno zamrażać przygotowanego roztworu.

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Rymphysia
- Substancją czynną jest ludzki inhibitor alfa1-proteinazy. Jedna fiolka zawiera około 500 mg lub 1000 mg ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy. - Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu diwodorofosforan jednowodny i sodu wodorotlenek. - Rozpuszczalnik: jałowa woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek Rymphysia i co zawiera opakowanie
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji. Lek ten ma postać proszku w kolorze biał ym lub białawym do lekko żółto-zielonego lub żółt ym. Po rekonstytucji przy użyciu wody do wstrzykiwań roztwór powinien być przezroczysty, bezbarwny lub lekko żółty do żółto-zielonego i nie powinien zawierać widocznych cząstek stałych.
Jedno opakowanie zawiera:
Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji: • Jedną fiolkę z proszkiem Rymphysia 500 mg • Jedną fiolkę z rozpuszczalnikiem z 25 ml jałowej wody do wstrzykiwań • Jedną jałową dwustronną igłę do przenoszenia • Jeden jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów
Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji: • Jedną fiolkę z proszkiem Rymphysia 1000 mg • Jedną fiolkę z rozpuszczalnikiem z 50 ml jałowej wody do wstrzykiwań • Jedną jałową dwustronną igłę do przenoszenia • Jeden jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów
Podmiot odpowiedzialny
Takeda Pharma Sp. z o.o. ul. Prosta 68 00-838 Warszawa Tel.: +48 22 306 24 47 [email protected]
Wytwórca
Takeda Manufacturing Austria AG Industriestrasse 67 Austria
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja: Rymphysia
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 02/2023.
Informacje przeznaczone dla fachowego personelu medycznego oraz przeszkolonych opiekunów i (lub) pacjentów:
Ogólne instrukcje • Lek Rymphysia jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dożylnego. • Rekonstytucję, podawanie i wszelkie czynności z produktem należy przeprowadzać z ostrożnością i zachowaniem zasad aseptyki, aby zachować jałowość produktu. • Przed rekonstytucją pozostawić lek Rymphysia i rozpuszczalnik, aby osiągnęły temperaturę pokojową. • Lek Rymphysia po rekonstytucji należy przechowywać w temperaturze pokojowej i podać w ciągu trzech (3) godzin od rekonstytucji. Fiolki zużyte częściowo należy wyrzucić i nie pozostawiać do użycia w przyszłości. Roztwór nie zawiera żadnego środka konserwującego. • Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Rekonstytucja

1. Zdjąć wieczka z fiolek z rozpuszczalnikiem i produktem.

2. Przetrzeć odsłonięte powierzchnie korków alkoholem.

3. Zdjąć osłonę z jednego końca dwustronnej igły do przenoszenia. Wprowadzić odsłonięty koniec

igły przez środek korka fiolki z rozpuszczalnikiem.

4. Zdjąć plastikową osłonę z drugiego końca dwustronnej igły do przenoszenia, która jest

osadzona w korku fiolki z rozpuszczalnikiem. Aby zmniejszyć pienienie, należy odwrócić fiolkę z rozpuszczalnikiem i wprowadzić odsłonięty koniec igły przez środek korka fiolki z produktem pod kątem, upewniając się, że fiolka z rozpuszczalnikiem znajduje się zawsze powyżej fiolki z produktem. Wprowadzenie pod kątem powoduje skierowanie strumienia rozpuszczalnika na ściankę fiolki z produktem. Patrz: rysunek poniżej. Podciśnienie w fiolce jest wystarczające do przeniesienia całego rozpuszczalnika.

5. Rozłączyć obie fiolki, zdejmując fiolkę z rozpuszczalnikiem z igły do przenoszenia. Dzięki

temu jakiekolwiek niskie ciśnienie powstałe w fiolce z produktem zostanie wyrównane. Następnie wyjąć dwustronną igłę do przenoszenia z fiolki z produktem i wyrzucić igłę do odpowiednio zabezpieczonego pojemnika.

6. Postawić fiolkę i pozostawić do czasu, aż większość zawartości znajdzie się w roztworze,

następnie DELIKATNIE obracać fiolką do całkowitego rozpuszczenia proszku. Rekonstytucja trwa nie dłużej niż pięć (5) minut w przypadku fiolki z 500 mg i nie dłużej niż dziesięć (10) minut w przypadku fiolki z 1000 mg. Uwaga: Nie wstrząsać zawartością fiolki. Fiolki nie należy odwracać do czasu, gdy wszystko będzie przygotowane w celu pobrania zawartości.

7. Produkt po rekonstytucji jest bezbarwny lub lekko żółty do żółto-zielonego.

8. Sporadycznie w produkcie po rekonstytucji może zostać kilka niewielkich widocznych cząstek.

Zostaną one usunięte przez jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów dostarczony z produktem.
Podawanie

1. Przed podaniem sprawdzić produkt po rekonstytucji pod względem obecności cząstek stałych

i przebarwień.

2. Zawartość kilku fiolek można przenieść do pustego, jałowego pojemnika na roztwory dożylne.

W tym celu należy stosować technikę aseptyczną i jałową igłę, która nie jest dostarczana z produktem.

3. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, lek Rymphysia należy podać

w ciągu trzech (3) godzin od rekonstytucji. Niezużytą zawartość należy wyrzucić.

4. Lek Rymphysia należy podawać oddzielnie, nie mieszając go z żadnymi innymi środkami ani

roztworami rozcieńczającymi.
Szybkość podawania infuzji • Zalecana szybkość podawania infuzji wynosi 0,08 ml/kg masy ciała na min utę . Szybkość podawania infuzji można dostosować w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji przez pacjenta, jednak nie powinna przekraczać 0,2 ml/kg masy ciała na minutę . • W razie wystąpienia działań niepożądanych należy zmniejszyć szybkość podawania infuzji albo zatrzymać infuzję. Po ustaniu objawów wznowić infuzję z szybkością tolerowaną przez pacjenta.

Charakterystyka



CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane. Aby dowiedzieć się, jak zgłaszać działania niepożądane - patrz punkt 4.8.

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Rymphysia, 500 mg,
Jedna fiolka zawiera około 500 mg czynnego inhibitora alfa1-proteinazy wytwarzanego z ludzkiego osocza pochodzącego od dawców.
Roztwór uzyskany po rekonstytucji z użyciem 25 ml jałowej wody do wstrzykiwań zawiera około 20 mg/ml ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy.
Całkowita zawartość białka to 18 – 26 mg/ml na fiolkę.
Rymphysia, 1000 mg,
Jedna fiolka zawiera około 1000 mg czynnego inhibitora alfa1-proteinazy wytwarzanego z ludzkiego osocza pochodzącego od dawców.
Roztwór uzyskany po rekonstytucji z użyciem 50 ml jałowej wody do wstrzykiwań zawiera około 20 mg/ml ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy.
Całkowita zawartość białka to 18 – 26 mg/ml na fiolkę.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu Produkt leczniczy Rymphysia zawiera około 108 mg sodu na fiolkę 25 ml (postać 500 mg) oraz 216 mg sodu na fiolkę 50 ml ( postać 1000 mg).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji.
Liofilizowany proszek w kolorze białym lub białawym do lekko żółto-zielonego lub żółtym. Rozpuszczalnik (jałowa woda do wstrzykiwań) jest przezroczysty i bezbarwny. Po rekonstytucji pH roztworu wynosi od 7,2 do 7,8.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Produkt leczniczy Rymphysia jest wskazany do stosowania w leczeniu podtrzymującym w celu spowolnienia progresji rozedmy płuc u dorosłych z potwierdzonym ciężkim niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy (np. z genotypem PiZZ, PiZ (null), Pi (null,null), PiSZ). Pacjenci powinni być objęci optymalnym leczeniem farmakologicznym i niefarmakologicznym i wykazywać oznaki postępującej choroby płuc (np. przewidywana mniejsza natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV 1 ), upośledzona zdolność chodzenia lub zwiększona liczba zaostrzeń) w ocenie fachowego personelu medycznego z doświadczeniem w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Pierwsze infuzje produktu leczniczego Rymphysia powinny być podawane pod nadzorem fachowego personelu medycznego z doświadczeniem w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy. Kolejne infuzje mogą być podawane przez odpowiednio przeszkolonego pacjenta lub opiekuna, patrz punkt 4.4.
Dawkowanie
Zalecana dawka produktu leczniczego Rymphysia to 60 mg/kg masy ciała (mc.) podawane raz na tydzień.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Rymphysia u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat). Dane nie są dostępne.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Nie przeprowadzono specjalnych badań. Nie można zalecić innego schematu dawkowania dla tych pacjentów.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie określono skuteczności produktu leczniczego Rymphysia u pacjentów w podeszłym wieku (w wieku bezpieczeństwa stosowania u pacjentów w podeszłym wieku wskazują na to, że profil bezpieczeństwa jest porównywalny do pacjentów w wieku poniżej 65 lat.
Sposób podawania
Produkt leczniczy Rymphysia należy podawać wyłącznie po rekonstytucji w postaci infuzji dożylnej. Do rozpuszczenia proszku należy używać wyłącznie jałowej wody do wstrzykiwań i podawać przy użyciu zestawu do podawania dożylnego. Zalecana szybkość podawania infuzji wynosi 0,08 ml/kg mc./min. Szybkość podawania infuzji można dostosować w zależności od odpowiedzi i tolerancji przez pacjenta, jednak nie powinna przekraczać 0,2 ml/kg mc. /min.
Instrukcja dotycząca rekonstytucji produktu leczniczego przed podaniem, patrz punkt 6.6.

4.3 Przeciwwskazania


Produkt leczniczy Rymphysia jest przeciwwskazany u pacjentów z niedoborem immunoglobuliny A (IgA) z przeciwciałami przeciwko IgA, ze względu na ryzyko ciężkich reakcji nadwrażliwości.
Nad wrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Identyfikowalność
W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.
Reakcje nadwrażliwości
Rymphysia może zawierać śladowe ilości immunoglobuliny A (IgA). Pacjenci z potwierdzoną obecnością przeciwciał przeciw IgA, które mogą występować u pacjentów z selektywnym lub ciężkim niedoborem IgA, są narażeni na większe ryzyko wystąpienia ciężkiej nadwrażliwości i reakcji anafilaktycznych. W przypadku wystąpienia objawów ciężkiej nadwrażliwości lub reakcji anafilaktycznych należy przerwać infuzję i zastosować lecznicze doraźne.
Czynniki zakaźne
Standardowe środki ostrożności zapobiegające zakażeniom wynikającym ze stosowania produktów leczniczych przygotowanych z ludzkiej krwi lub osocza obejmują selekcję dawców, badania przesiewowe poszczególnych donacji i pul osocza w kierunku swoistych markerów zakażenia oraz wprowadzenie skutecznych etapów procesu wytwarzania w celu inaktywacji/usunięcia wirusów. Mimo to, w przypadku podawania produktów leczniczych przygotowanych z ludzkiej krwi lub osocza nie można całkowicie wykluczyć możliwości przeniesienia czynników zakaźnych. Dotyczy to również nieznanych lub nowo wykrytych wirusów i innych patogenów.
Podejmowane działania są uważane za skuteczne wobec wirusów otoczkowych, takich jak wirus ludzkiego niedoboru odporności (HIV), wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) i wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), jak również bezotoczkowego wirusa zapalenia wątroby typu A i parwowirusa B19.
U pacjentów przyjmujących regularnie/wielokrotnie produkty zawierające inhibitory proteinaz pochodzące z ludzkiego osocza należy rozważyć odpowiednie szczepienia (przeciwko WZW typu A i B).
Leczenie w warunkach domowych i (lub) samodzielne podawanie przez pacjenta
Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania produktu leczniczego w warunkach leczenia domowego i (lub) samodzielnego podawania przez pacjenta.
Potencjalne zagrożenia związane z leczeniem w warunkach domowych i (lub) samodzielnym podawaniem przez pacjenta są związane z przygotowaniem i podawaniem produktu leczniczego, jak również z postępowaniem w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, a zwłaszcza nadwrażliwości. Należy poinformować pacjentów i opiekunów o objawach nadwrażliwości.
Decyzję, czy dany pacjent lub opiekun może stosować leczenie w warunkach domowych i (lub) samodzielne podawanie, podejmuje lekarz prowadzący, który powinien zapewnić właściwe przeszkolenie (np. dotyczące rekonstytucji i podawania, stosowania techniki aseptycznej, prowadzenia dzienniczka leczenia, rozpoznawania działań niepożądanych i środków, jakie należy zastosować w razie wystąpienia takich działań) oraz regularną kontrolę stosowania produktu.
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia i progresji rozedmy płuc. W związku z tym zdecydowanie zaleca się rzucenie palenia i unikania narażenia na dym tytoniowy.
Zawartość sodu
Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji. Produkt leczniczy zawiera 108 mg sodu na fiolkę, co odpowiada 5,4% zalecanej przez WHO maksymalnej
Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji. Produkt leczniczy zawiera 216 mg sodu na fiolkę, co odpowiada 10,8% zalecanej przez WHO maksymalnej

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża
Nie przeprowadzono badań na zwierzętach dotyczących szkodliwego wpływu produktu leczniczego Rymphysia na reprodukcję ani nie określono w kontrolowanych badaniach klinicznych bezpieczeństwa jego stosowania u kobiet w okresie ciąży. Ponieważ inhibitor alfa1-proteinazy jest endogennym ludzkim białkiem, uważa się, że szkodliwe działanie produktu leczniczego Rymphysia na płód podczas podawania w zalecanych dawkach jest mało prawdopodobne. Jednakże produkt leczniczy Rymphysia należy stosować z ostrożnością u kobiet w ciąży.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy produkt leczniczy Rymphysia i (lub) jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie badano przenikania ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy do mleka zwierząt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać/kontynuować karmienie piersią czy przerwać/kontynuować podawanie produktu leczniczego Rymphysia biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia ludzkim inhibitorem alfa1-proteinazy dla matki.
Płodność
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu leczniczego Rymphysia na płodność u zwierząt ani nie określono w kontrolowanych badaniach klinicznych jego wpływu na płodność u ludzi. Ponieważ ludzki inhibitor alfa1-proteinazy jest endogennym ludzkim białkiem, nie oczekuje się jego niepożądanego wpływu na płodność podczas podawania w zalecanych dawkach.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Po podaniu produktu leczniczego Rymphysia mogą wystąpić zawroty głowy. Dlatego produkt leczniczy Rymphysia może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

4.8 Działania niepożądane


Podsumowanie profilu bezpieczeństwa
Po podaniu produktu leczniczego Rymphysia zgłaszano występowanie reakcji nadwrażliwości.
Podczas badań klinicznych nie zgłoszono żadnych, czasowo związanych ciężkich działań niepożądanych [tj. ciężkich działań niepożądanych, które w ocenie sponsora mogłyby mieć prawdopodobny związek przyczynowy z produktem leczniczym Rymphysia lub ARALAST (nazwa handlowa produktu leczniczego poprzedzającego produkt leczniczy Rymphysia w Stanach Zjednoczonych), a które rozpoczęły się podczas infuzji albo w ciągu 72 godzin (lub 3 dni, gdy czas rozpoczęcia działania niepożądanego jest niedostępny) od zakończenia infuzji].
Najczęstszymi, czasowo związanymi działaniami niepożądanymi występującymi u ≥ 5% uczestników badań klinicznych produktu leczniczego Rymphysia lub ARALAST były: zapalenie oskrzeli, kaszel / kaszel produktywny, biegunka, ból głowy, nudności, ból gardła i krtani, wysypka, zakażenie górnych dróg oddechowych oraz zasinienie w miejscu nakłucia naczynia.
Informacje dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do czynników zakaźnych, patrz punkt 4.4.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych
Następujące działania niepożądane wymienione poniżej zaobserwowano u 60 uczestników 4 badań klinicznych (ATC 97-01, 460501, 460502 oraz 460503) oraz w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego Rymphysia lub ARALAST do obrotu.
Poniższa tabela jest zgodna z klasyfikacją układów i narządów MedDRA. Częstość występowania na pacjenta określono zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do <1/10), niezbyt często (≥1/1000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1000) i bardzo rzadko (<1/10 000). Częstość występowania działań niepożądanych zgłaszanych w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu jest określona jako „nieznana” (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania działania niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.
Tabela 1.: Częstość występowania działań niepożądanych w badaniach klinicznych oraz po wprowadzeniu produktu leczniczego Rymphysia lub ARALAST do obrotu Klasyfikacja układów i narządów Częstość występowania działań niepożądanych a
Bardzo często (≥1/10) Często (≥1/100 do <1/10) Nieznana Zakażenia i zarażenia pasożytnicze Zapalenie oskrzeli Zakażenie górnych dróg oddechowych
Zaburzenia układu nerwowego Ból głowy Zawroty głowy Zaburzenia smaku Dyskomfort w obrębie głowy Letarg Migrena Senność
Zaburzenia oka Zapalenie spojówek Rumień powieki Podrażnienie oczu Zaburzenia widzenia
Zaburzenia naczyniowe Uderzenia gorąca
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Kaszel Ból gardła i krtani Duszności Kaszel produktywny Nieżyt nosa Podrażnienie gardła
Zaburzenia żołądka i jelit Wzdęcia Biegunka Owrzodzenie jamy ustnej Nudności Wymioty
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Pokrzywka Pokrzywka zlokalizowana
Zaburzenia mięśniowo- szkieletowe i tkanki łącznej
Dyskomfort mięśniowo- szkieletowy Ból mięśniowy Ból kończyny
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Dyskomfort w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej Zmęczenie Choroba grypopodobna Ból w miejscu infuzji Złe samopoczucie Gorączka Ospałość Zasinienie w miejscu nakłucia naczynia Osłabienie
Samopoczucie inne niż normalne Reakcja w miejscu wstrzyknięcia Badania diagnostyczne Nieprawidłowe skurczowe ciśnienie krwi Zwiększona częstość oddechu
[a] Działanie niepożądane jest zdefiniowane jako pojawiające się w trakcie leczenia działanie niepożądane, które wystąpiło podczas albo po infuzji produktu leczniczego Rymphysia lub ARALAST i w ocenie sponsora mogłyby mieć prawdopodobny związek przyczynowy z produktem leczniczym Rymphysia lub ARALAST.
Immunogenność
Immunogenność produktu leczniczego Rymphysia oceniono w badaniu popłuczyn oskrzelowo- pęcherzykowych (BAL). U żadnego z leczonych pacjentów nie wystąpiły przeciwciała przeciwko produktowi leczniczemu Rymphysia.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności u dzieci i młodzieży. Dane nie są dostępne.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie określono skuteczności produktu leczniczego Rymphysia u pacjentów w podeszłym wieku (w wieku bezpieczeństwa stosowania u pacjentów w podeszłym wieku wskazują na to, że profil bezpieczeństwa jest porównywalny do pacjentów w wieku poniżej 65 lat.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


Następstwa przedawkowania są nieznane.
W przypadku przedawkowania należy uważnie obserwować pacjenta, czy nie występują działania niepożądane, a w razie potrzeby powinny być dostępne odpowiednie środki wspomagające.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: Leki przeciwkrwotoczne, inhibitor proteinazy, kod ATC: B02AB02
Mechanizm działania
Podawanie produktu leczniczego Rymphysia ma na celu inhibicję proteaz serynowych, takich jak elastaza neutrofilowa (NE) w płucach. W płucach zdrowego człowieka NE jest wytwarzana przez aktywowane neutrofile podczas stanu zapalnego (zakażenie dróg oddechowych, palenie tytoniu), a jej ilość jest regulowana przez inhibitor alfa1-proteinazy (alfa1-PI) . Zmniejszona inhibicja aktywności NE powoduje zachwianie równowagi proteinaza-inhibitor proteinazy i może uszkadzać ściany pęcherzyków płucnych, prowadząc do schorzeń, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rozedma płuc u osób z niedoborem alfa1-PI (nazywanym także niedoborem alfa1-antytrypsyny). Niedobór alfa1-PI to zaburzenie dziedziczone autosomalnie, kodominująco, które charakteryzuje się niskimi stężeniami alfa1-PI w surowicy i płucach. Osoby z ciężkim niedoborem alfa1-PI mają bardzo niewielką ochronę przed zwiększonymi stężeniami NE uwalnianymi podczas stanu zapalnego, co prowadzi do postępującej, umiarkowanej lub ciężkiej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (rozedmy) i ostatecznie manifestuje się objawami klinicznymi w okresie od trzeciej do czwartej dekady życia.
Działanie farmakodynamiczne
Leczenie wspomagające polegające na podawaniu raz na tydzień produktu leczniczego Rymphysia w dawce w warstwie płynu na powierzchni śródbłonka (ELF), co zostało potwierdzone przy użyciu testu antygenowego. U osób zdrowych stężenia alfa1-PI w osoczu są większe niż 20 μM .
Przeprowadzono otwarte badanie kliniczne w celu oceny wpływu cotygodniowego dożylnego leczenia wspomagającego produktem leczniczym Rymphysia w dawce 60 mg/kg mc. na stężenia alfa1-PI w warstwie płynu na powierzchni śródbłonka (ELF) oraz na aktywność elastazy antyneutrofilowej (ang. antineutrophil elastase capacity, ANEC; czynny alfa1-PI) u uczestników z ciężkim niedoborem alfa1-PI. Łącznie wynoszącą 63 (zakres: od 58 do 67) mg/kg mc. Spośród tych 13 uczestników od 12 pobrano próbki popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych w punkcie początkowym badania oraz po leczeniu, co przedstawia Tab ela 2. poniżej.
Leczenie wspomagające produktem leczniczym Rymphysia spowodowało istotne zwiększenie (p<0,0001; n=12) średnich stężeń antygenowego i czynnego alpha1-PI w osoczu oraz ELF. Stężenia antygenowego alfa1-PI w ELF zwiększyły się istotnie (p=0,0195; n=10); jeśli zaś chodzi o stężenia czynnego alfa1-PI w ELF, to po 8 cotygodniowych infuzjach produktu leczniczego Rymphysia tylko u 2 z 12 uczestników wystąpiły mierzalne stężenia czynnego alfa1-PI w ELF w jednym lub obu płatach płucnych, a różnica w porównaniu do stężenia w punkcie początkowym nie osiągnęła istotności statystycznej.
Tabela 2.: Antygenowy i czynny alfa1-PI mierzony w osoczu i ELF po dożylnym leczeniu wspomagającym produktem leczniczym Rymphysia

Średnia ± SD (zakres) (liczba uczestników = 12) Po leczeniu Średnia ± SD (zakres) (liczba uczestników = 12) Antygenowy alfa1-PI w osoczu (μM) 4,22 ± 1,08 (od 3,12 do 6,33) 14,56 ± 2,42 (od 11,10 do 18,10) Czynny alfa1-PI w osoczu (μM) 2,45 ± 0,43 (od 1,62 do 3,05) 11,91 ± 2,40 (od 7,84 do 16,91) Antygenowy alfa1-PI w ELF (μM) 0,24 ± 0,25 (od 0,02 do 0,81) 1,00 ± 1,62 (od 0,13 do 5,71) Czynny alfa1-PI w ELF (μM) 2,70 ± 3,55 (od 0,29 do 11,31) 1,54 ± 0,37 (od 1,16 do 1,90)
Dzieci i młodzież
Europejska Agencja Leków uchyliła obowiązek dołączania wyników badań produktu leczniczego Rymphysia we wszystkich podgrupach populacji dzieci i młodzieży z niedoborem alfa1-proteinazy w leczeniu rozedmy płuc spowodowanej niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy (stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.2).

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Właściwości farmakokinetyczne alfa1-PI oceniono w dwóch badaniach klinicznych po dożylnym podaniu produktu leczniczego Rymphysia lub ARALAST (nazwa handlowa produktu poprzedzającego produkt leczniczy Rymphysia w Stanach Zjednoczonych). Pierwsze badanie kliniczne (ARALAST w porównaniu do produktu referencyjnego) przeprowadzono, aby porównać ARALAST do dostępnego w obrocie produktu zawierającego alfa1-PI (produkt referencyjny) u 28 uczestników z niedoborem alfa1-PI i rozedmą płuc , którzy w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających badanie nie otrzymywali terapii wspomagającej alfa1-PI. Uczestników randomizowano do grup otrzymujących ARALAST lub produkt referencyjny w dawce infuzjach uczestnicy, którzy otrzymywali produkt referencyjny, zaczęli otrzymywać ARALAST, a ci należący do grupy otrzymującej ARALAST otrzymywali go w dalszym ciągu. Tabela 3. zawiera podsumowanie średnich stężeń minimalnych antygenowego i czynnego alfa1-PI w surowicy przed infuzją w stanie stacjonarnym (tygodnie od 8. do 11.).
Tabela 3.: Minimalne stężenia antygenowego i czynnego alfa1-PI w stanie stacjonarnym w surowicy po dożylnej terapii wspomagającej produktem leczniczym ARALAST lub produkt referencyjny

Średnia ± SD (zakres średnich) (liczba uczestników = 13) Produkt referencyjny Średnia ± SD (zakres średnich) (liczba uczestników = 13) Antygenowy alfa1-PI (μM) 15,3 ± 2,5 (od 14,7 do 15,5) 16,9 ± 2,3 (od 16,2 do 17,2) Czynny alfa1-PI (μM) 15,3 ± 2,4 (od 14,8 do 15,6) 15,7 ± 2,6 (od 14,4 do 16,4)
Po cotygodniowym leczeniu wspomagającym polegającym na podawaniu produktu leczniczego ARALAST lub produktu referencyjnego zaobserwowano stopniowe zwiększenie szczytowych i minimalnych stężeń alfa1-PI w surowicy, ze stabilizacją po kilku tygodniach. Okres półtrwania produktu leczniczego ARALAST po podaniu dawki pojedynczej wynosił 5,9 (±1,2) dni. Minimalne stężenia w surowicy czynnego alfa1-PI zwiększyły się znacząco u wszystkich uczestników w tygodniu 2. i 3., a u większości uczestników przekroczyły 11 μM. Z kilkoma wyjątkami stężenia w obu grupach objętych leczeniem utrzymywały się powyżej tego stężenia u poszczególnych uczestników w tygodniach od 3. do 24. Mimo że tylko 5 z 14 uczestników (35,7%) otrzymujących ARALAST miało stężenia w popłuczynach BAL spełniające kryteria akceptacji do analizy zarówno w punkcie początkowym jak i tygodniu 7., zaobserwowano statystycznie istotne zwiększenie stężenia antygenowego alfa1-PI w ELF w popłuczynach BAL. Nie wykryto statystycznie istotnego zwiększenia ANEC w ELF. Ustalono, że podtrzymujące leczenie wspomagające, polegające na podawaniu raz w tygodniu dawki 60 mg/kg mc. dożylnie produktów leczniczych ARALAST i Produktu referencyjnego miało podobny wpływ na utrzymanie docelowych minimalnych stężeń alfa1-PI w surowicy i zwiększanie stężeń antygenowego alfa1-PI w ELF.
Porównywalność farmakokinetyczną produktów leczniczych Rymphysia i ARALAST zademonstrowano w randomizowanym, krzyżowym badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby z 25 uczestnikami (mediana wieku: 59 lat; zakres: od 20 do 75 lat) z ciężkim niedoborem alfa1-PI, którzy otrzymali pojedynczą infuzję 60 mg/kg mc. każdego produktu. Rysunek 1. przedstawia średnią ± odchylenie standardowe (SD) stężeń alfa1-PI w osoczu z korekcją według wartości w punkcie początkowym. Tabela 4. przedstawia podsumowanie kluczowych parametrów farmakokinetycznych produktów leczniczych Rymphysia i ARALAST. 90% przedział ufności (od 85,8% do 100,2%) dla stosunku średnich geometrycznych AUC 0-35d /dawkę dla produktów leczniczych Rymphysia i ARALAST oznaczał, że te dwa produkty są farmakokinetycznie porównywalne.
Rysunek 1.: Profile średnich (± SD) stężeń (w zależności od czasu) alfa1-PI w osoczu po pojedynczej dożylnej infuzji Rymphysia (60 mg/kg) u uczestników z niedoborem alfa1-PI

Uwaga: dostosowane o wartość wyjściową stężenie alfa1-PI (średnia +/- SD) w czasie po leczeniu produktem leczniczym RYMPHYSIA
Tabela 4. : Parametry farmakokinetyczne antygenowego alfa1-PI w osoczu u 25 uczestników po jednorazowej dawce 60 mg/kg mc.
Parametr farmakokinetyczny Rymphysia Średnia ± SD ARALAST Średnia ± SD C maks. mg/ml 1,6 ± 0,3 1,7 ± 0,3 AUC 0-35d /dawkę, dzień*kg/ml 0,0837 ± 0,0212 0,0897 ± 0,0204 t 1/2 , dni 4,7 ± 2,7 4,8 ± 2,0 CL, ml/dzień 940+275 862+206 Vss, ml 5632+2006 5618+1618 C maks.
AUC 0-35d /dawkę = pole pod krzywą od czasu 0 do 35 dni podzielone według dawki; t 1/2 = okres półtrwania; CL=klirens; Vss = objętość dystrybucji w stanie stacjonarnym.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego Rymphysia oceniane było w kilku badaniach nieklinicznych prowadzonych na myszach, szczurach, świnkach morskich, królikach i psach. Dane niekliniczne wynikające z badań farmakologicznych dotyczących bezpieczeństwa, badań toksyczności po podaniu pojedynczym oraz po podaniu wielokrotnym do 1 miesiąca, nie ujawniają żadnego szczególnego zagrożenia dla człowieka.
Nie przeprowadzono badań toksyczności przewlekłej, toksyczności rozwojowej ani reprodukcyjnej, jak również badań genotoksyczności ani rakotwórczości. Takie badania nie są traktowane jako istotne z powodu produkcji przeciwciał przeciwko heterologicznym białkom ludzkim u zwierząt. Ponieważ ludzki alfa1-PI jest białkiem i fizjologicznym składnikiem krwi ludzkiej, nie oczekuje się, aby miał efekty rakotwórcze, genotoksyczne ani teratogenne.

Czas (dni) Dostosowane o wartość wyjściową stężenie a1 - PI w osoczu
(mg/ml)
2,5

2,0

1,5

1,0

0,5

0,0

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Proszek: Sodu chlorek Sodu diwodorofosforan jednowodny Sodu wodorotlenek
Rozpuszczalnik: Woda do wstrzykiwań

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, ponieważ nie wykonywano badań dotyczących zgodności.

6.3 Okres ważności



Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy zużyć natychmiast. Jeśli produkt nie zostanie użyty natychmiast, za czas i warunki przechowywania przed podaniem odpowiada użytkownik i zwykle nie powinien on przekraczać 3 godzin w temperaturze pokojowej (do 25°C).

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Warunki przechowywania produktu leczniczego po rekonstytucji, patrz punkt 6.3.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji. Proszek: 50 ml fiolka z przezroczystego bezbarwnego szkła typu I z korkiem z gumy butylowej powlekanej ETFE oraz aluminiowym kapslem z polipropylenowym wieczkiem typu „flip-off”. Rozpuszczalnik: 25 ml f iolka z przezroczystego szkła typu I z korkiem z gumy bromobutylowej pokrytej silikonem oraz aluminiowym kapslem z żółtym plastikowym wieczkiem typu „flip-off”.
Każde opakowanie zawiera: • Jedną fiolkę z proszkiem • Jedną fiolkę z rozpuszczalnikiem z 25 ml jałowej wody do wstrzykiwań • Jedną jałową dwustronną igł ę do przenoszenia • Jeden jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów
Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji. Proszek: 100 ml f iolka z przezroczystego bezbarwnego szkła typu I z korkiem z gumy butylowej powlekanej ETFE oraz aluminiowym kapslem z polipropylenowym wieczkiem typu „flip-off” . Rozpuszczalnik: 50 ml f iolka z przezroczystego szkła typu I z korkiem z gumy bromobutylowej pokrytej silikonem oraz aluminiowym kapslem z jasnoniebieskim plastikowym wieczkiem typu „flip-off”.
Każde opakowanie zawiera: • Jedną fiolkę z proszkiem • Jedną fiolkę z rozpuszczalnikiem z 50 ml jałowej wody do wstrzykiwań • Jedną jałową dwustronną igłę do przenoszenia • Jeden jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do

stosowania
Ogólne instrukcje
• Produkt leczniczy Rymphysia jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dożylnego. • Rekonstytucję, podawanie i wszelkie czynności z produktem leczniczym Rymphysia należy przeprowadzać z ostrożnością i zachowaniem zasad aseptyki, aby zachować jałowość produktu. • Przed rekonstytucją pozostawić produkt leczniczy Rymphysia i rozpuszczalnik, ab y osiągnęły temperaturę pokojową. • Produkt leczniczy Rymphysia po rekonstytucji należy przechowywać w temperaturze pokojowej i podać w ciągu trzech (3) godzin od rekonstytucji. Fiolki zużyte częściowo należy wyrzucić i nie pozostawiać do użycia w przyszłości. Roztwór nie zawiera żadnego środka konserwującego. • Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.
Rekonstytucja

1. Zdjąć wieczka z fiolek z rozpuszczalnikiem i produktem.

2. Przetrzeć odsłonięte powierzchnie korków alkoholem.

3. Zdjąć osłonę z jednego końca dwustronnej igły do przenoszenia. Wprowadzić odsłonięty koniec igły

przez środek korka fiolki z rozpuszczalnikiem.

4. Zdjąć plastikową osłonę z drugiego końca dwustronnej igły do przenoszenia, która jest osadzona

w korku fiolki z rozpuszczalnikiem. Aby zmniejszyć pienienie, należy odwrócić fiolkę z rozpuszczalnikiem i wprowadzić odsłonięty koniec igły przez środek korka fiolki z produktem pod kątem, upewniając się, że fiolka z rozpuszczalnikiem znajduje się zawsze powyżej fiolki z produktem. Wprowadzenie pod kątem powoduje skierowanie strumienia rozpuszczalnika na ściankę fiolki z produktem. Patrz: Rysunek 2. poniżej. Podciśnienie w fiolce jest wystarczające do przeniesienia całego rozpuszczalnika.

5. Rozłączyć obie fiolki, zdejmując fiolkę z rozpuszczalnikiem z igły do przenoszenia. Dzięki temu

jakiekolwiek niskie ciśnienie powstałe w fiolce z produktem zostanie wyrównane. Następnie wyjąć dwustronną igłę do przenoszenia z fiolki z produktem i wyrzucić igłę do odpowiednio zabezpieczonego pojemnika.

6. Postawić fiolkę i pozostawić do czasu, aż większość zawartości znajdzie się w roztworze, następnie

DELIKATNIE obracać fiolką do całkowitego rozpuszczenia proszku. Rekonstytucja trwa nie dłużej Rysunek 2. niż pięć (5) minut w przypadku fiolki z 500 mg i nie dłużej niż dziesięć (10) minut w przypadku fiolki z 1000 mg. Uwaga: Nie wstrząsać zawartością fiolki. Fiolki nie należy odwracać do czasu, gdy wszystko będzie przygotowane w celu pobrania zawartości.

7. Produkt po rekonstytucji jest bezbarwny lub lekko żółty do żółto-zielonego.

8. Sporadycznie w produkcie po rekonstytucji może zostać kilka niewielkich widocznych cząstek.

Zostaną one usunięte przez jałowy filtr o średnicy porów 20 mikronów dostarczony z produktem.
Podawanie

1. Przed podaniem sprawdzić produkt po rekonstytucji pod względem obecności cząstek stałych

i przebarwień.

2. Zawartość kilku fiolek można przenieść do pustego, jałowego pojemnika na roztwory dożylne. W tym

celu należy stosować technikę aseptyczną i jałową igłę, która nie jest dostarczana z produktem.

3. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, produkt leczniczy Rymphysia należy

podać w ciągu trzech (3) godzin od rekonstytucji. Niezużytą zawartość należy wyrzucić.

4. Produkt leczniczy Rymphysia należy podawać oddzielnie, nie mieszając go z żadnymi innymi

środkami ani roztworami rozcieńczającymi.
Szybkość podawania infuzji
• Zalecana szybkość podawania infuzji wynosi 0,08 ml/kg masy ciała na min utę . Szybkość podawania infuzji można dostosować w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji przez pacjenta, jednak nie powinna przekraczać 0,2 ml/kg mc. /min . • W razie wystąpienia działań niepożądanych należy zmniejszyć szybkość podawania infuzji albo zatrzymać infuzję. Po ustaniu objawów wznowić infuzję z szybkością tolerowaną przez pacjenta.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO

OBROTU
Takeda Pharma Sp. z o.o. ul. Prosta 68 00-838 Warszawa

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


Rymphysia, 500 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji – pozwolenie nr 27196 Rymphysia, 1000 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji – pozwolenie nr 27197

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 20 lipca 2022 r.

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI

PRODUKTU LECZNICZEGO
02/2023