V-PET

Fludeoxyglucosum [18 F]

Roztwór do wstrzykiwań 1 GBq/ml na dzień i godzinę odniesienia | Fludeoxyglucosum[18 F] 1 GBq/ml
Centrum Produkcji Radiofarmaceutyków Voxel S.A. Voxel S.A., Polska Polska

Ulotka


ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA V-PET Fludeoxyglucosum ( 18 F)
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Należy zwrócić się do lekarza w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości. - Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.

Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek V-PET i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku V-PET

3. Jak stosować́ lek V-PET

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek V-PET

6. Zawartość opakowania i inne informacje


1. CO TO JEST LEK V-PET I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE


Lek ten jest produktem radiofarmaceutycznym przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki. Lek V-PET jest stosowany do celów diagnostycznych w badaniach metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET/TK) i jest podawany przed badaniem. Substancja czynna leku V-PET nazywa się fludeoksyglukoza ( 18 F) i umożliwia ona obrazowanie zwiększonego poboru naturalnej substancji, glukozy przez zmienione narządy lub tkanki, co jest wykrywane w badaniu PET i pokazywane w postaci obrazu. Pozytonowa tomografia emisyjna jest techniką obrazowania stosowaną w medycynie nuklearnej, w której uzyskuje się ̨
tym bardzo mała ilość produktu radiofarmaceutycznego w celu uzyskania ilościowych i precyzyjnych obrazów specyficznych procesów metabolicznych w organizmie. Badanie to ma na celu pomóc w podjęciu decyzji na temat sposobu leczenia stwierdzonej lub podejrzewanej choroby.

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU V-PET


Kiedy nie stosować leku V-PET − Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na Fludeoksyglukozę ( 18 F) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 5).
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek V-PET − W przypadku kontaktu z małymi dziećmi: zalecane jest unikanie bliskich kontaktów pacjenta z małymi dziećmi w ciągu pierwszych 12 godzin po wstrzyknięciu.


W następujących przypadkach należy poinformować specjalistę w zakresie medycyny nuklearnej: − jeśli pacjent ma cukrzycę, która obecnie cukrzyca nie jest skutecznie leczona; − jeśli u pacjenta występuje zakażenie lub choroba zapalna; − jeśli u pacjenta występują choroby nerek; − jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży; − jeśli pacjentka karmi piersią.
Przed podaniem leku V-PET należy unikać wszelkiego intensywnego wysiłku fizycznego.
Dzieci i młodzież Pacjenci, którzy nie ukończyli 18 lat, powinni powiedzieć o tym specjaliście w zakresie medycyny nuklearnej.
Stosowanie innych leków Należy powiedzieć lekarzowi kierującemu, a także lekarzowi specjaliście z zakresu medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie, o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty, ponieważ mogą ̨
wpływ na interpretację obrazów przez lekarza, a w szczególności: • wszystkie leki, które mogą powodować zmianę stężenia cukru we krwi, takie jak leki: o zmniejszające stan zapalny (np. kortykosteroidy), o zapobiegające drgawkom (np. walproinian, karbamazepina, fenytoina, fenobarbital), o wpływające na układ nerwowy (np. adrenalina, noradrenalina, dopamina), • glukoza, • insulina, • leki stosowane w celu zwiększenia wytwarzania krwinek. W razie wątpliwości należy zwrócić się ̨
medycyny nuklearnej, który przeprowadza badanie PET, w celu uzyskania dalszych informacji.
Stosowanie leku V-PET z jedzeniem i piciem W czasie poprzedzającym przeprowadzenie badania: • pacjent powinien unikać picia napojów zawierających rodzaj cukru zwany glukozą, • pacjent powinien pić duże ilości wody (lub innych płynów, niezawierających glukozy) w dowolnej ilości, • pacjent powinien pozostawać na czczo (przez co najmniej 4 godziny) przed wstrzyknięciem leku, • lekarz przeprowadzi pomiar stężenia glukozy we krwi przed podaniem leku.
Ciąża i karmienie piersią Przed podaniem leku V-PET należy poinformować lekarza specjalistę ̨
nuklearnej, jeśli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, nie wystąpiła miesiączka lub jeśli pacjentka karmi piersią ̨ . W razie wątpliwości ważne jest zapytanie lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty w zakresie medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży Lekarz prowadzący rozważy wykonanie tego badania w czasie ciąży wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności.
Jeśli pacjentka karmi piersią Jeśli zachodzi konieczność podania leku podczas karmienia piersią ̨ , należy ściągnąć mleko przed wstrzyknięciem i przechować do późniejszego użycia. Należy przerwać karmienie piersią na co najmniej 12 godziny po podaniu leku, podawać dziecku mieszankę mleczną, a pokarm odciągnięty z piersi należy wyrzucić. Ponowne rozpoczęcie karmienia piersią należy uzgodnić z lekarzem.
Przed podaniem leku V-PET należy: − pić duże ilości wody w ciągu 4 h przed badaniem, aby być dobrze nawodnionym przed rozpoczęciem badania, − nie jeść przez co najmniej 4 godziny.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jest mało prawdopodobne by lek V-PET wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

3. JAK STOSOWAĆ LEK V-PET


Lek V-PET jest stosowany tylko w uprawnionych placówkach medycznych, w których jest przygotowywany i podawany wyłącznie przez osoby z odpowiednim przeszkoleniem i kwalifikacjami w zakresie bezpieczeństwa stosowania. Osoby te zapewnią, że lek będzie stosowany w bezpieczny sposób i poinformują pacjenta w jaki sposób podawany jest lek. Lekarz specjalista w zakresie medycyny nuklearnej, nadzorujący badanie, podejmie decyzję odnośnie ilości leku V-PET do zastosowania w indywidualnym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania pożądanych informacji. Zalecana dawka dla osoby dorosłej, wynosi od 100 do 400 MBq. Megabekerel (MBq) to metryczna jednostka pomiaru radioaktywności.
Podawanie leku V-PET i przeprowadzanie badania Lek V-PET jest podawany w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym.
Stosowanie u dzieci i młodzieży Ilość podana dzieciom i młodzieży będzie zależała do masy ciała.
Podanie leku V-PET i wykonanie badania V-PET podaje się w jednym wstrzyknięciu dożylnym. Jedno wstrzyknięcie wystarczy do przeprowadzenia badania, które zlecił lekarz. Lek podaje się 45-60 minut przed rozpoczęciem badania. Po wstrzyknięciu leku pacjent zostanie poproszony o wypicie wody, a następnie, bezpośrednio przed rozpoczęciem badania, o oddanie moczu.
Podczas badania pacjent powinien odpoczywać w wygodnej pozycji leżącej. Nie należy czytać, ani rozmawiać.
Czas trwania badania Lekarz poinformuje o dokładnym czasie trwania badania. Badanie zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut.
Po podaniu leku V-PET należy: − unikać bliskich kontaktów z małymi dziećmi i kobietami w ciąży w ciągu 12 godzin od wstrzyknięcia, − często oddawać mocz w celu usunięcia leku V-PET z organizmu.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku V-PET Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzymuje wyłącznie jedną dawkę leku V-PET, starannie przygotowaną pod kontrolą lekarza wykonującego badanie. Jednakże, w przypadku przedawkowania lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Lekarz nadzorujący procedurę może zalecić picie dużych ilości płynów, co ułatwi usunięcie leku V-PET z organizmu. W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących stosowania leku V-PET należy porozumieć się z lekarzem.

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Jak każdy lek, lek V-PET może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią ̨ . Lek V-PET dostarcza małą ilość promieniowania jonizującego o bardzo niskim stopniu ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego i nieprawidłowości dziedzicznych. Lekarz prowadzący uznał, że korzyść kliniczna wynikająca z badania z zastosowaniem produktu radiofarmaceutycznego przewyższa ryzyko związane z promieniowaniem.
Zgłaszanie działań niepożądanych W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę. Dotyczy to również wszelkich objawów niepożądanych niewymienionych w ulotce. Działania niepożądane można także zgłaszać bezpośrednio do: Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK V-PET


Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie po: EXP.

6. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA I INNE INFORMACJE


Substancją czynną leku jest fludeoksyglukoza ( 18 F). − 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1 GBq fludeoksyglukozy ( 18 F) na dzień i godzinę odniesienia. − Pozostałe substancje to: sodu diwodorofosforan dwuwodny, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek V-PET i co zawiera opakowanie
Pacjent nie nabywa samodzielnie leku i nie ma kontaktu z opakowaniem ani fiolką. Poniższe informacje podane są ̨

Lek V-PET to przejrzysty i bezbarwny roztwór dostarczany w fiolce wielodawkowej z bezbarwnego szkła zawierającej 0,2 - 15 ml roztworu do wstrzykiwań.
Podmiot odpowiedzialny
VOXEL S.A. ul.Wielicka 265 30-663 Kraków Polska
Wytwórca
VOXEL S.A. ul.Wielicka 265 30-663 Kraków Polska

Data zatwierdzenia ulotki: {MM/RRRR}

Informacje przeznaczone wyłącznie dla personelu medycznego: Kompletna charakterystyka produktu leczniczego V-PET (ChPL) jest dostarczana jako odrębny dokument w opakowaniu produktu w celu zapewnienia pracownikom służby zdrowia innych dodatkowych informacji naukowych i praktycznych o podawaniu i stosowaniu tego produktu radiofarmaceutycznego.
Należy zapoznać się z ChPL (ChPL powinna być dołączona do opakowania).

Charakterystyka


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


V-PET, 1 GBq/ml, roztwór do wstrzykiwań

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1 GBq fludeoksyglukozy ( 18 F) na dzień i godzinę odniesienia. Całkowita aktywność produktu w fiolce w tym czasie wynosi od 200 MBq do 15 GBq. Radionuklid fluor ( 18 F) ma okres półtrwania wynoszący 110 minut i emituje promieniowanie pozytonowe o maksymalnej energii 0,960 MeV. Następnie, w wyniku anihilacji, powstaje promieniowanie gamma o energii 0,511 MeV.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Roztwór do wstrzykiwań. Przejrzysty i bezbarwny lub lekko żółty roztwór.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki. Fludeoksyglukoza ( 18 F) jest wskazana do stosowania w badaniach z zastosowaniem techniki pozytonowej tomografii emisyjnej (ang. positron emission tomography, PET) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
Wskazania onkologiczne U pacjentów poddawanych zabiegom diagnostycznym chorób onkologicznych, polegającym na obrazowaniu czynności określonych narządów lub tkanek, w których obserwuje się zwiększony wychwyt glukozy. Następujące wskazania zostały w wystarczającym stopniu udokumentowane (patrz punkt 4.4):
Diagnozowanie: • charakteryzowanie pojedynczego cienia okrągłego w płucu; • wykrycie nowotworów nieznanego pochodzenia, objawiających się np. powiększeniem węzłów chłonnych, przerzutami do wątroby lub kości; • charakterystyka guzów trzustki.
Ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (ang. staging): • nowotwory głowy i szyi, w tym określenie miejsca biopsji; • pierwotny rak płuca; • miejscowo zaawansowany rak piersi; • rak przełyku; • rak trzustki; • rak jelita grubego i odbytnicy, zwłaszcza w przypadku wznowy wiążącej się z koniecznością ponownego określenia stopnia zaawansowania; • chłoniaki złośliwe; • czerniak złośliwy >1,5 mm wg Breslowa, lub z przerzutem do węzła chłonnego w chwili pierwotnego rozpoznania.
Monitorowanie odpowiedzi na leczenie: • chłoniaki złośliwe; • nowotwory głowy i szyi.
Wykrywanie w przypadku uzasadnionego podejrzenia nawrotu choroby nowotworowej: • glejak z wysokim stopniem złośliwości (III lub IV); • nowotwory głowy i szyi; • nierdzeniasty rak tarczycy: u pacjentów ze zwiększonym stężeniem tyreoglobuliny w surowicy i negatywnym wynikiem badania scyntygrafii całego ciała promieniotwórczym jodem; • pierwotny rak płuca; • rak piersi; • rak trzustki; • rak jelita grubego i odbytnicy; • rak jajnika; • chłoniaki złośliwe; • czerniak złośliwy.
Wskazania kardiologiczne
We wskazaniach kardiologicznych, celem diagnostycznym jest zbadanie czynności mięśnia sercowego, który charakteryzuje się poborem glukozy, ale będących w stanie hipoperfuzji. Warunki te należy wcześniej ocenić przy użyciu odpowiednich technik obrazowania przepływu krwi. • Ocena czynności mięśnia sercowego u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności lewej komory. Są to pacjenci, którzy mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu rewaskularyzacji, gdy konwencjonalne techniki obrazowania są niewystarczające.
Wskazania neurologiczne
We wskazaniach neurologicznych, celem diagnostycznym jest wykrywanie miejsc ze zmniejszonym metabolizmem glukozy w okresach międzynapadowych (bezdrgawkowych). • Lokalizacja ognisk padaczkorodnych w ocenie przedoperacynej u pacjentów chorych na skroniową padaczkę częściową.
Wskazania w chorobach zakaźnych i zapalnych
W chorobach zakaźnych i zapalnych celem diagnostycznym jest tkanka lub narządy o nieprawidłowej zawartości aktywowanych leukocytów. W chorobach zakaźnych lub zapalnych wystarczająco udokumentowano następujące wskazania: lokalizacja nieprawidłowych ognisk w diagnostyce wskazująca przyczynę, w przypadku gorączki o nieznanym pochodzeniu; diagnozowanie infekcji w przypadku: • podejrzenia przewlekłego zapalenia kości i (lub) przylegających narządów; • zapalenie szpiku kostnego, zapalenie kręgosłupa, zapalenie krążka międzykręgowego lub zapalenie kości również przy obecności metalowych implantów; • pacjenci z cukrzycą z podejrzeniem stopy z neuroartropatią Charcota, zapaleniem szpiku kostnego i(lub) zakażeniem tkanki miękkiej; • ból związany z protezą stawu biodrowego; • proteza naczyniowa; • gorączka u pacjenta z AIDS. • wykrywanie septycznych ognisk przerzutów w przypadku bakteriemii lub zapalenia wsierdzia (patrz punkt 4.4)
Wykrywanie zakresu zapalenia w przypadku: • sarkoidozy; • choroby zapalnej jelit; • zapalenia naczyń obejmującego duże naczynia.
Kontynuacja leczenia: • bąblowica pęcherzykowa bez możliwości wycięcia, w poszukiwaniu aktywnych lokalizacji pasożyta podczas leczenia zachowawczego i po przerwaniu leczenia.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Dawkowanie
Dorośli i osoby w podeszłym wieku Zalecana aktywność u osób dorosłych o wadze 70 kg wynosi od 100 do 400 MBq (dawkę należy dostosować do masy ciała pacjenta, typu użytego detektora oraz trybu akwizycji obrazu), podana w bezpośrednim wstrzyknięciu dożylnym.
Dzieci i młodzież Zastosowanie u dzieci i młodzieży należy dokładnie rozważyć w oparciu o potrzeby kliniczne i oceniając stosunek korzyści do ryzyka w tej grupie pacjentów. Dawki radioaktywności, które mają być podane u dzieci i młodzieży, można obliczyć zgodnie z zaleceniami karty dawkowania u dzieci Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Nuklearnej (EANM); dawkę radioaktywności, która ma być podana u dzieci i młodzieży, można obliczyć poprzez pomnożenie aktywności bazowej (dla potrzeb obliczeniowych) przez mnożnik, zależny od masy ciała, podany w poniższej tabeli.
A[MBq] Podana= Aktywność bazowa x Mnożnik Bazowa wartość aktywności dla obrazowania 2D wynosi 25,9 MBq a dla obrazowania 3D wynosi 14,0 MBq (zalecane u dzieci).

Masa ciała [kg] Mnożnik Masa ciała [kg] Mnożnik Masa ciała [kg] Mnożnik
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Ze względu na możliwość zwiększonego narażenia na promieniowanie u tych pacjentów konieczne jest dokładne rozważenie dawki radioaktywności, jaka ma być podana. Nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań dotyczących poszukiwania zakresu oraz dostosowania dawek produktu w populacji ogólnej i w szczególnych grupach pacjentów. Nie określono farmakokinetyki fludeoksyglukozy ( 18 F) u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Sposób podawania Przygotowanie pacjenta, patrz punkt 4.4. Aktywność fludeoksyglukozy ( 18 F) musi być zmierzona miernikiem aktywności bezpośrednio przed wstrzyknięciem. Wstrzyknięcie fludeoksyglukozy ( 18 F) należy koniecznie wykonać do naczynia żylnego, w celu uniknięcia napromieniowania w wyniku wynaczynienia produktu i uniknięcia artefaktów na otrzymanym obrazie. Należy podawać w postaci bezpośredniego wstrzyknięcia dożylnego.
Rejestracja obrazu Skany emisji na ogół rozpoczyna się zwykle po 45–60 minut od podania fludeoksyglukozy ( 18 F). Zakładając wystarczającą pozostałą aktywność dla odpowiednich statystyk zliczania można również wykonać badanie metodą PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F) w ciągu dwóch do trzech godzin od podania, tym samym redukując aktywność tła. W razie potrzeby w ciągu krótkiego czasu można powtórzyć badanie PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F).

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Możliwość wystąpienia nadwrażliwości lub reakcji anafilaktycznych Jeśli wystąpi reakcja nadwrażliwości lub reakcja anafilaktyczna, należy niezwłocznie przerwać podawanie produktu i rozpocząć leczenie dożylne, jeśli właściwe. W celu umożliwienia natychmiastowej akcji w nagłych przypadkach, należy zapewnić bezpośredni dostęp do niezbędnych produktów leczniczych i wyposażenia takiego jak rurka dotchawicza i aparat do podtrzymywania oddychania.
Indywidualne uzasadnienie stosunku korzyści do ryzyka W przypadku każdego pacjenta ekspozycja na promieniowanie musi być uzasadniona prawdopodobnymi korzyściami. Podana dawka aktywności powinna w każdym przypadku być jak najmniejsza w celu uzyskania zamierzonej informacji diagnostycznej.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek wymagane jest staranne rozważenie wskazania do przeprowadzenia badania, ponieważ u pacjentów tych możliwa jest zwiększona ekspozycja na promieniowanie. Spowodowane jest to tym, że fludeoksyglukoza ( 18 F) usuwana jest przez nerki. W razie konieczności należy dostosować dawkę.
Dzieci i młodzież Dzieci i młodzież, patrz odpowiednio punkt 4.2 lub 5.1. Należy dokładnie rozważyć wskazanie, ponieważ skuteczna dawka na MBq jest większa niż u dorosłych (patrz punkt 11).
Przygotowanie pacjenta W celu uzyskania maksymalnej docelowej aktywności, produkt V-PET należy podawać pacjentom odpowiednio nawodnionym, pozostającym na czczo przez co najmniej 4 godziny, ponieważ wychwyt glukozy przez komórki jest ograniczony („kinetyka saturacyjna”). Nie należy ograniczać ilości płynów (należy unikać napojów zawierających glukozę). Aby uzyskać obrazy jak najlepszej jakości i zmniejszyć narażenie pęcherza moczowego na promieniowanie, pacjentów należy zachęcać do wypijania wystarczającej ilości płynów i do opróżnienia pęcherza przed i po badaniu metodą PET.
Wskazania onkologiczne i neurologiczne oraz choroby zakaźne Aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się znakowanej substancji w mięśniach, zaleca się, aby chorzy unikali wszelkiego intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem i pozostali w spoczynku pomiędzy wstrzyknięciem i badaniem oraz podczas procesu obrazowania (pacjent powinien wygodnie leżeć, nie czytać, nie rozmawiać). Szybkość metabolizmu glukozy w mózgu zależy od jego aktywności. Dlatego też badania neurologiczne powinny być wykonywane po okresie wypoczynku w zaciemnionym pomieszczeniu, o niskim natężeniu hałasu. Przed badaniem należy zbadać stężenie glukozy we krwi, ponieważ hiperglikemia może zmniejszyć czułość badania z zastosowaniem produktu V-PET, zwłaszcza jeśli stężenie glukozy we krwi przekracza 8 mmol/l. Z tego powodu należy unikać przeprowadzania badania metodą PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F) u pacjentów z niewyrównaną cukrzycą.
Wskazania kardiologiczne Ponieważ wychwyt glukozy w mięśniu sercowym zależy od insuliny, w badaniu czynności mięśnia sercowego zaleca się podanie 50 g glukozy około 1 godziny przed podaniem produktu V-PET. Inna możliwość, zwłaszcza u pacjentów chorych na cukrzycę, to dostosowanie w razie potrzeby stężenia cukru we krwi poprzez zastosowanie wlewów glukozy i insuliny (klamra metaboliczna, ang. Insulin-Glucose-Clamp).
Interpretacja wyników badania PET z fludeoksyglukozą ( 18 F) Podczas badania choroby zapalnej jelit, nie porównywano bezpośrednio wyników diagnostycznych z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F) z wynikami scyntygrafii z użyciem znakowanych leukocytów, która może być wskazana przed badaniem PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F) lub po badaniu metodą PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F), jeśli wyniki są niejednoznaczne. Choroby zakaźne i (lub) ogniska zapalne, a także gojące się rany pooperacyjne mogą wywoływać znaczne gromadzenie fludeoksyglukozy ( 18 F) i być przyczyną fałszywie dodatniego wyniku badania w sytuacjach, kiedy poszukiwanie zmian zapalnych lub zakaźnych nie było celem badania PET z fludeoksyglukozą ( 18 F). W przypadku, kiedy nagromadzenie fludeoksyglukozy ( 18 F) jest wywołane zmianą nowotworową, infekcją lub zapaleniem może być konieczne zastosowanie dodatkowych technik diagnostycznych w celu ustalenia przyczyny zmian patologicznych i uzupełnienia informacji uzyskanych w badaniu PET z wykorzystaniem fludeoksyglukozy ( 18 F). W pewnych przypadkach, np. przy ustalaniu stopnia zaawansowania szpiczaka, wyszukiwane są ogniska nowotworu złośliwego i ogniska infekcyjne. Mogą być one rozróżniane z dużą dokładnością na podstawie kryteriów topograficznych, np. wychwyt w miejscach poza szpikiem i (lub) zmiany w kościach i stawach będą zmianami atypowymi dla szpiczaka mnogiego i uznano by je za zmiany występujące w związku z infekcją. Aktualnie nie są dostępne inne kryteria, pozwalające na rozróżnienie infekcji i zapalenia za pomocą obrazowania z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F). Z powodu gromadzenia się fludeoksyglukozy ( 18 F) w mózgu, sercu i nerkach, nie oceniono skuteczności badania PET-TK z fludeoksyglukozą ( 18 F) w wykrywaniu septycznych ognisk przerzutów u pacjentów, którzy zostali skierowani na badanie z powodu bakteriemii lub zapalenia wsierdzia. Nie można wykluczyć wystąpienia fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych wyników badania PET z fludeoksyglukozą ( 18 F) w ciągu pierwszych 2-4 miesięcy po zakończeniu radioterapii. Jeżeli wskazania kliniczne wymagają wcześniejszego rozpoznania za pomocą badania PET z fludeoksyglukozą ( 18 F) trzeba odpowiednio udokumentować powód wcześniejszego badania. W celu uniknięcia wyników fałszywie ujemnych, badanie powinno być wykonane przynajmniej 4-6 tygodni po zakończeniu ostatniego cyklu chemioterapii. Jeżeli wskazania kliniczne wymagają wcześniejszej diagnostyki za pomocą badania PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F), w dokumentacji należy odpowiednio udokumentować przyczynę wcześniejszego badania PET z użyciem fludeoksyglukozy ( 18 F). W przypadku schematu chemioterapii o cyklach krótszych niż 18 F) należy wykonać bezpośrednio przed rozpoczęciem nowego cyklu. W chłoniaku o niskim stopniu złośliwości, raku dolnej części przełyku oraz w podejrzenie nawrotu raka jajnika, należy brać pod uwagę wyłącznie pozytywne wskaźniki predykcyjne, ze względu na ograniczoną wrażliwość metody PET z fludeoksyglukozą ( 18 F). Badanie z fludeoksyglukozą ( 18 F) jest nieskuteczne w wykrywaniu przerzutów do mózgu. Dokładność badania PET z fludeoksyglukozą ( 18 F) jest większa przy zastosowaniu metody PET/TK niż samego aparatu PET. W przypadku stosowania hybrydowego skanera do badań metodą PET/TK z podaniem środków kontrastowych lub bez podania środków kontrastowych do badania TK, mogą wystąpić pewne artefakty na obrazach poddanych korekcji osłabienia PET.
Po przeprowadzeniu badania Należy ograniczyć bliski kontakt pomiędzy pacjentami a niemowlętami i kobietami w ciąży w ciągu pierwszych 12 godzin po wstrzyknięciu.
Specjalne ostrzeżenia V-PET zawiera maksymalnie 52 mg sodu w dawce. Produkt V-PET można rozcieńczyć za pomocą 9 mg/ml roztworu chlorku sodu do wstrzykiwań. W niektórych przypadkach ilość zawartość sodu może być wyższa niż 1 mmol (23 mg). Należy wziąć to pod uwagę w przypadku pacjentów stosujących dietę niskosodową. Środki ostrożności dotyczące zagrożenia dla środowiska, patrz punkt 6.6

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Na czułość badania mogą wpływać wszystkie produkty lecznicze zmieniające stężenie glukozy we krwi (np. kortykosteroidy, walproinian, karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, katecholaminy). Przez kilka dni po podaniu czynników stymulujących tworzenie kolonii komórek (ang. Colony-stimulating factors- CSFs) obserwuje się wzmożone gromadzenie fludeoksyglukozy ( 18 F) w szpiku kostnym i śledzionie. Należy o tym pamiętać podczas oceny wyników obrazowania PET. Zachowanie przynajmniej 5-dniowego odstępu leczeniem CSF a obrazowaniem PET może zmniejszyć te oddziaływania. Podawanie glukozy i insuliny wpływa na transport fludeoksyglukozy ( 18 F) do komórek. Zarówno w przypadku wysokiego stężenia glukozy we krwi jak i niskiego stężenia insuliny w osoczu kumulacja fludeoksyglukozy ( 18 F) w organach i nowotworze jest zmniejszona. Nie przeprowadzono oficjalnych badań dotyczących interakcji fludeoksyglukozy ( 18 F) ze środkami kontrastowymi stosownymi w tomografii komputerowej.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Kobiety w wieku rozrodczym Jeżeli zachodzi konieczność zastosowania produktów radiofarmaceutycznych u kobiet w wieku rozrodczym, przed podaniem preparatu zawsze należy określić, czy kobieta jest w ciąży. Każdą kobietę, u której we właściwym czasie nie wystąpiła miesiączka, należy uznać za ciężarną, aż do momentu wykluczenia ciąży. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących potencjalnej ciąży (jeśli nie wystąpiła miesiączka, jeśli miesiączki są bardzo nieregularne, itp.), należy zaproponować pacjentce zastosowanie alternatywnych technik (o ile istnieją), które nie wymagają użycia promieniowania jonizującego.
Ciąża Procedury wykonywane z wykorzystaniem radionuklidów u kobiet w ciąży powodują jednoczesne narażenie płodu na dawkę promieniowania. Dlatego w czasie ciąży należy wykonywać jedynie niezbędne badania, kiedy przypuszczalne korzyści znacznie przekraczają ryzyko dla matki i płodu.
Karmienie piersią Przed podaniem produktów radiofarmaceutycznych matce karmiącej piersią należy rozważyć, czy podanie radioizotopu może być przełożone do czasu zakończenia przez matkę karmienia piersią i czy dokonano wyboru najbardziej odpowiedniego produktu radiofarmaceutycznego przy uwzględnieniu wydzielania aktywności do mleka matki. Jeśli zachodzi konieczność podania produktu, należy przerwać karmienie piersią na co najmniej 12 godzin, a uzyskany w tym czasie pokarm należy wyrzucić. Podczas pierwszych 12 godzin po wstrzyknięciu produktu należy ograniczyć bliższe kontakty pomiędzy matką a dzieckiem.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jest mało prawdopodobne by lek V-PET wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

4.8 Działania niepożądane


Dotychczas nie obserwowano działań niepożądanych. Ponieważ ilość podawanej substancji jest bardzo mała, główne ryzyko występowania takich działań związane jest z promieniowaniem. Ekspozycja na promieniowanie jonizujące jest powiązana z indukcją nowotworów i możliwością rozwoju wad dziedzicznych. Ponieważ dawka skuteczna wynosi odpowiednio 7,6 mSv, gdy podawana jest maksymalna zalecana dawka aktywności 400 MBq, małe jest prawdopodobieństwo wystąpienia takich działań niepożądanych.
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301 faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


Przedawkowanie w rozumieniu farmakologicznym jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę ̨
dawki używane do celów diagnostycznych. W przypadku podania za dużej dawki promieniowania V-PET, dawkę ̨
należy jak najbardziej obniżyć poprzez eliminację radioizotopu z organizmu z zastosowaniem wymuszonej diurezy i częste oddawanie moczu. Pomocne może być oszacowanie zastosowanej dawki skutecznej.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: inne diagnostyczne środki radiofarmaceutyczne do wykrywania nowotworów, kod ATC: V09IX04
Przy stężeniach substancji chemicznej i aktywności zalecanej do badań diagnostycznych V-PET nie wykazuje aktywności farmakodynamicznej.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Dystrybucja Fludeoksyglukoza ( 18 F) jest analogiem glukozy, który gromadzi się we wszystkich komórkach wykorzystujących glukozę jako podstawowe źródło energii. Fludeoksyglukoza ( 18 F) gromadzi się w nowotworach z dużym obrotem glukozy. Profil farmakokinetyczny fludeoksyglukozy ( 18 F) po wstrzyknięciu dożylnym w kompartmencie naczyniowym przyjmuje kształt krzywej dwuwykładniczej. Czas dystrybucji wynosi 1 minutę, a czas eliminacji – około 12 minut. U zdrowych ochotników fludeoksyglukoza ( 18 F) ulega swobodnej dystrybucji w całym organizmie, szczególnie w mózgu i w sercu, a w mniejszym stopniu również w płucach i wątrobie.
Metabolizm Transport fludeoksyglukozy ( 18 F) do komórek odbywa się przez specyficzne układy przenośników znajdujących się w tkankach. Układy te są częściowo insulinozależne i dlatego na ich działanie wpływa jedzenie, stan odżywienia, występowanie cukrzycy. U pacjentów chorych na cukrzycę obserwuje się zmniejszony wychwyt fludeoksyglukozy ( 18 F) przez komórki, spowodowany zmianą dystrybucji do tkanek i metabolizmu glukozy. Do komórek fludeoksyglukoza ( 18 F) jest transportowana przez błonę komórkową w podobny sposób jak glukoza, ulega jednak tylko pierwszemu etapowi glikolizy, w wyniku którego powstaje fludeoksyglukozo ( 18 F)-6-fosforan. Zostaje on zatrzymany w komórkach nowotworowych, gdzie nie ulega dalszemu metabolizmowi. Ponieważ proces defosforylacji przez wewnątrzkomórkowe fosfatazy jest wolny, fludeoksyglukozo ( 18 F)-6-fosforan pozostaje w tkance przez kilka godzin (mechanizm pułapki; ang.trapping-mechanism). Fludeoksyglukoza ( 18 F) przenika przez barierę krew-mózg. Około 7% wstrzykniętej dawki kumuluje się w mózgu w ciągu 80-100 minut po wstrzyknięciu. Ogniska padaczkowe wykazują zmniejszony metabolizm glukozy w okresach międzynapadowych. Około 3% wstrzykniętej aktywności zostaje wychwycone przez mięsień sercowy w ciągu 40 minut po wstrzyknięciu. Rozmieszczenie fludeoksyglukozy ( 18 F) w zdrowym sercu jest zasadniczo jednorodne, jednak opisano różnice regionalne w obrębie przegrody międzykomorowej sięgające nawet 15%. Glukoza gromadzi się także w mięśniu sercowym, zwłaszcza w czasie i po odwracalnym niedokrwieniu mięśnia sercowego. 0,3% oraz 0,9-2,4% wstrzykniętej aktywności gromadzone jest odpowiednio w trzustce i płucach. Fludeoksyglukoza ( 18 F) jest również gromadzona w niewielkim stopniu w mięśniach gałki ocznej, w gardle i jelitach. Wiązanie z mięśniami może występować po niedawnym wysiłku fizycznym oraz w przypadku pracy mięśni podczas badania.
Eliminacja Eliminacja fludeoksyglukozy ( 18 F) odbywa się przede wszystkim przez nerki, przy czym 20% aktywności wydala się z moczem w ciągu 2 godzin po wstrzyknięciu. Stopień wiązania z miąższem nerek jest słaby, jednak ze względu na eliminację fludeoksyglukozy ( 18 F) przez nerki, cały układ moczowy, szczególnie pęcherz, wykazuje znaczną aktywność.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Badania toksykologiczne przeprowadzone na myszach i szczurach wykazały, że po podaniu dawki dożylnej wynoszącej 0,0002 mg/kg nie zaobserwowano przypadków śmiertelnych. Nie przeprowadzono badań toksyczności po podaniu wielokrotnych, gdyż V-PET jest przeznaczony do jednokrotnego podawania. Ten produkt nie jest przeznaczony do regularnego lub ciągłego podawania. Nie prowadzono badań mutagenności ani długoterminowych badań rakotwórczości.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Sodu diwodorofosforan dwuwodny Sodu wodorotlenek Woda do wstrzykiwań

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie mieszać produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi, oprócz wymienionych w punkcie 12.

6.3 Okres ważności



6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego. Produkty radiofarmaceutyczne należy przechowywać zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi materiałów radioaktywnych.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Fiolka wielodawkowa szklana z bezbarwnego szkła (typu I) o pojemności 15 ml, zamknięta korkiem z gumy chlorobutylowej i aluminiowym kapslem. Jedna fiolka zawiera 0,2 do 15 ml roztworu, co odpowiada 0,2 do 15 GBq na dzień i godzinę odniesienia.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania


Podawanie produktów radiofarmaceutycznych stwarza zagrożenie dla osób postronnych, związane z promieniowaniem zewnętrznym lub skażeniem pochodzącym z rozprysków moczu, wymiocin itp. Dlatego należy stosować zasady ochrony radiologicznej zgodnie z przepisami krajowymi. Wszelkie niewykorzystane resztki produktu lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

DOPUSZCZENIE DO OBROTU Voxel S.A. ul. Wielicka 265 30-663 Kraków Polska

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU



9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO

OBROTU/DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

11. DOZYMETRIA

Dane zamieszczone poniżej pochodzą z publikacji ICRP 106.
Pochłonięta dawka na jednostkę podanej aktywności (mGy/MBq) Narząd Dorośli 15 lat 10 lat 5 lat 1 rok Nadnercza 0,012 0,016 0,024 0,039 0,071 Pęcherz moczowy 0,13 0,16 0,25 0,34 0,47 Powierzchnia kości 0,011 0,016 0,022 0,034 0,064 Mózg 0,038 0,039 0,041 0,046 0,063 Piersi 0,0088 0,011 0,018 0,029 0,056 Woreczek żółciowy 0,013 0,016 0,024 0,037 0,070 Przewód pokarmowy - żołądek 0,011 0,014 0,022 0,035 0,067 - jelito cienkie 0,012 0,016 0,025 0,040 0,073 - jelito grube 0,013 0,016 0,025 0,039 0,070 - (górny odcinek jelita grubego) 0,012 0,015 0,024 0,038 0,070 - (dolny odcinek jelita grubego) 0,014 0,017 0,027 0,041 0,070 Serce 0,067 0,087 0,13 0,21 0,38 Nerki 0,017 0,021 0,029 0,045 0,078 Wątroba 0,021 0,028 0,042 0,063 0,12 Płuca 0,020 0,029 0,041 0,062 0,12 Mięśnie 0,010 0,013 0,020 0,033 0,062 Przełyk 0,012 0,015 0,022 0,035 0,066 Jajniki 0,014 0,018 0,027 0,043 0,076 Trzustka 0,013 0,016 0,026 0,040 0,076 Czerwony szpik kostny 0,011 0,014 0,021 0,032 0,059 Skóra 0,0078 0,0096 0,015 0,026 0,050 Śledziona 0,011 0,014 0,021 0,035 0,066 Jądra 0,011 0,014 0,024 0,037 0,066 Grasica 0,012 0,015 0,022 0,035 0,066 Tarczyca 0,010 0,013 0,021 0,034 0,065 Macica 0,018 0,022 0,036 0,034 0,090 Pozostałe narządy 0,012 0,015 0,024 0,038 0,064 Dawka skuteczna (mSv/MBq) 0,019 0,024 0,037 0,056 0,095
Dawka skuteczna związana z podaniem osobie dorosłej o masie ciała 70 kg maksymalnej zalecanej dawki aktywności 400 MBq fludeoksyglukozy (18F) wynosi około 7,6 mSv. W przypadku podania dawki 400 MBq typowe dawki aktywności dostarczone do krytycznych narządów, pęcherza moczowego, serca i mózgu wynoszą odpowiednio 52 mGy, 27 mGy i 15 mGy.

12. INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA PRODUKTÓW

RADIOFARMACEUTYCZNYCH
Sposób przygotowania Opakowanie należy sprawdzić przed użyciem, a aktywność zmierzyć przy pomocy miernika aktywności. Produkt leczniczy można rozcieńczyć roztworem chlorku sodu o stężeniu 9 mg/ml lub wodą do wstrzykiwań. Pobieranie dawki powinno przebiegać z zachowaniem zasad aseptyki. Fiolki nie można otwierać. Korek należy odkazić, następnie roztwór należy pobrać przez korek, używając jednorazowej strzykawki wyposażonej w odpowiednią osłonę i jednorazową, jałową igłę lub używając automatycznego systemu rozdozowywania. Jeżeli naruszona jest integralność fiolki, nie należy używać produktu.
Kontrola jakości Roztwór należy obejrzeć przed zastosowaniem; stosować można tylko roztwory przezroczyste, wolne od nierozpuszczalnych zanieczyszczeń́.

13. INNE INFORMACJE


Wytwórca:
Voxel S.A. ul. Wielicka 265 30-663 Kraków POLSKA