Agomelatine Mylan

Agomelatinum

Tabletki powlekane 25 mg | Agomelatyna 25 mg
Medis International a.s. vyrobni zavod Bolatice, Czechy

Ulotka


Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Agomelatine Mylan, 25 mg, tabletki powlekane Agomelatyna
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. - Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek Agomelatine Mylan i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Agomelatine Mylan

3. Jak stosować lek Agomelatine Mylan

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Agomelatine Mylan

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Agomelatine Mylan i w jakim celu się go stosuje


Lek Agomelatine Mylan zawiera substancję czynną agomelatynę. Należy do grupy leków zwanych lekami przeciwdepresyjnymi i został przepisany w celu leczenia depresji. Lek Agomelatine Mylan jest stosowany u dorosłych.
Depresja to długotrwałe zaburzenie nastroju, które utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Objawy depresji różnią się u poszczególnych osób, ale często obejmują głęboki smutek, poczucie braku wartości, utratę zainteresowania ulubionymi czynnościami, zaburzenia snu, uczucie spowolnienia, niepokoju, zmianę masy ciała. Spodziewane korzyści ze stosowania leku Agomelatine Mylan to zmniejszenie nasilenia i stopniowe ustępowanie objawów związanych z depresją.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Agomelatine Mylan

Kiedy nie stosować leku Agomelatine Mylan - jeśli pacjent ma uczulenie na agomelatynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6); - jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby (pogorszenie pracy wątroby); - jeśli pacjent przyjmuje fluwoksaminę (inny lek stosowany w leczeniu depresji) lub cyprofloksacynę (antybiotyk).
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy omówić to z lekarzem. Stosowanie leku Agomelatine Mylan u pacjenta może być nieodpowiednie z kilku przyczyn: - jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na wątrobę. Należy zapytać lekarza, które to są leki;
- jeśli pacjent jest otyły lub ma nadwagę, należy zwrócić się po poradę do lekarza; - jeśli pacjent ma cukrzycę, należy zwrócić się po poradę do lekarza; - jeśli u pacjenta przed leczeniem stwierdzono zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, lekarz zdecyduje, czy lek Agomelatine Mylan jest dla pacjenta odpowiedni - jeśli u pacjenta rozpoznano chorobę afektywną dwubiegunową i jeśli wystąpiły u niego w przeszłości lub rozwijają się objawy manii (okresy nadmiernej pobudliwości i wygórowanych emocji), należy poradzić się lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku lub przed podjęciem decyzji o jego dalszym przyjmowaniu (patrz także punkt 4 „Możliwe działania niepożądane”) - jeśli u pacjenta rozpoznano otępienie, lekarz oceni indywidualnie, czy pacjent powinien przyjmować agomelatynę
Podczas leczenia lekiem Agomelatine Mylan:
Co należy zrobić, aby uniknąć poważnych zaburzeń czynności wątroby - Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien sprawdzić, czy czynność wątroby u pacjenta jest prawidłowa. U niektórych pacjentów podczas leczenia agomelatyną może zwiększyć się aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Z tego względu należy wykonać badania kontrolne zgodnie z następującym kalendarzem:

Przed rozpoczęciem leczenia lub po zwiększeniu dawki Po 3 tygodniach leczenia Po 6 tygodniach leczenia Po 12 tygodniach leczenia Po 24 tygodniach leczenia Badania krwi     
Na podstawie tych badań lekarz zdecyduje, czy pacjent powinien rozpocząć przyjmowanie tego leku lub kontynuować jego stosowanie (patrz także punkt 3 „Jak stosować lek Agomelatine Mylan”).
Uwaga na objawy sugerujące zaburzenia czynności wątroby - Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z objawów zaburzeń pracy wątroby: nietypowe ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie stolca, zażółcenie skóry/oczu, ból w prawym nadbrzuszu, nietypowe zmęczenie (zwłaszcza z towarzyszącymi innymi objawami wymienionymi powyżej), należy bezzwłocznie zwrócić się po poradę do lekarza, który może zalecić przerwanie przyjmowania leku Agomelatine Mylan.
Działanie agomelatyny nie jest udokumentowane u osób w wieku 75 lat i starszych. Dlatego nie należy stosować leku Agomelatine Mylan u tych pacjentów.
Myśli samobójcze i nasilenie objawów depresji U osób chorych na depresję mogą czasami występować myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Myśli te mogą się nasilić po rozpoczęciu przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki zaczynają działać dopiero po pewnym czasie, zwykle po około dwóch tygodniach, ale czasami później. Prawdopodobieństwo pojawienia się takich myśli jest większe u: - osób, u których już wcześniej występowały myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie - młodych osób dorosłych. Informacje z badań klinicznych wskazują na zwiększenie ryzyka zacdhowań samobójczych u młodych osób dorosłych (w wieku poniżej 25 lat) z zaburzeniami psychicznymi stosujących leki przeciwdepresyjne

Jeśli u pacjenta kiedykolwiek pojawią się myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub do szpitala. Pomocne może okazać się poinformowanie rodziny lub przyjaciół o depresji i poproszenie ich o przeczytanie tej ulotki. Pacjent m oże i ch popros ić o infor mowanie g o, gdy zauważą, że depresja s ię nasiliła lub jeśli m artwią ich zmiany w zachowaniu pacjent a.
Dzieci i młodzież Lek Agomelatine Mylan nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).
Lek Agomelatine Mylan a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie należy przyjmować leku Agomelatine Mylan razem z niektórymi lekami (patrz także punkt 2 „Kiedy nie przyjmować leku Agomelatine Mylan”): fluwoksamina (inny lek stosowany w leczeniu depresji), cyprofloksacyna (antybiotyk) mogą zmienić przewidywane stężenie agomelatyny we krwi. Należy zwłaszcza poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków: propranolol (antagonista receptorów beta-adrenergicznych stosowany w leczeniu nadciśnienia), enoksacynę (antybiotyk) i jeśli pali więcej niż 15 papierosów dziennie.
Lek Agomelatine Mylan z alkoholem Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia lekiem Agomelatine Mylan.
Ciąża Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Karmienie piersią Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, ponieważ w czasie przyjmowania agomelatyny należy przerwać karmienie piersią. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn U pacjenta mogą występować zawroty głowy lub senność, które mogłyby wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyny należy upewnić się, że pacjent reaguje prawidłowo.
Lek Agomelatine Mylan zawiera sód W jednej tabletce tego leku znajduje się mniej niż 1 mmol sodu (23 mg), co oznacza że lek jest zasadniczo „wolny od sodu”.

3. Jak stosować lek Agomelatine Mylan


Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Agomelatine Mylan to jedna tabletka (25 mg) przed snem. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać większą dawkę (50 mg), tj. dwie tabletki przyjmowane jednocześnie, przed snem.

U większości osób z depresją agomelatyna zaczyna działać na objawy choroby w ciągu dwóch tygodni po rozpoczęciu leczenia. Po wystąpieniu poprawy u pacjenta lekarz może zalecić dalsze przyjmowanie agomelatyny, aby zapobiec nawrotowi depresji. Aby mieć pewność, że objawy choroby całkowicie ustąpią, u pacjentów z depresją leczenie należy prowadzić wystarczająco długo – co najmniej przez 6 miesięcy. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem, nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej.
Lek Agomelatine Mylan należy przyjmować doustnie. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. Lek Agomelatine Mylan można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.
Zmiana innych leków przeciwdepresyjnych (z grupy SSRI/SNRI) na lek Agomelatine Mylan W przypadku zmiany stosowanych wcześniej leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI (ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors - Selektywne Inhibitory Wychwytu Zwrotnego Serotoniny) lub SNRI (ang. Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitors- Inhibitory Wychwytu Zwrotnego Serotoniny i Noradrenaliny) na lek Agomelatine Mylan lekarz wyjaśni, w jaki sposób należy zakończyć przyjmowanie poprzednio stosowanego leku i rozpocząć przyjmowanie leku Agomelatine Mylan. Przez kilka tygodni pacjent może odczuwać objawy odstawienia związane z przerwaniem przyjmowania poprzedniego leku, nawet jeśli jego dawkę zmni ejsza się stopniowo. Do objawów z odstawienia zalicza się: zawroty głowy, uczucie drętwienia, zaburzenia snu, pobudzenie lub niepokój, bóle głowy, nudności, wymioty i drżenie. Objawy te mają zwykle nasilenie łagodne lub umiarkowane i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli podczas zmniejszania dawki poprzednio stosowanego leku rozpoczyna się przyjmowanie leku Agomelatine Mylan, nie należy mylić możliwych objawów odstawienia z brakiem wczesnego działania leku Agomelatine Mylan. Należy omówić z lekarzem najlepszy sposób zakończenia przyjmowania poprzednio stosowanego leku w momencie rozpoczęcia leczenia lekiem Agomelatine Mylan.
Kontrolowanie czynności wątroby (patrz także punkt 2): Lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych aby sprawdzić, czy czynność wątroby jest prawidłowa, przed rozpoczęciem leczenia, a następnie okresowo w trakcie leczenia, zazwyczaj po upływie 3 tygodni, 6 tygodni, 12 tygodni i 24 tygodni. W przypadku zwiększenia dawki do 50 mg należy wykonać badania na początku stos owania t ej dawki,, a następnie powtarzać je okresowo w trakcie leczenia, zazwyczaj po upływie 3 tygodni, 6 tygodni, 12 tygodni i 24 tygodni. Jeśli l ekarz uzna t o za k onieczne, zaleci też późni ejsze badania. Nie wolno stosować leku Agomelatine Mylan, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, lekarz oceni indywidualnie, czy przyjmowanie leku Agomelatine Mylan jest bezpieczne dla pacjenta.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Agomelatine Mylan W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Agomelatine Mylan lub, na przykład, przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Doświadczenia związane z przedawkowaniem agomelatyny są ograniczone, ale zgłaszano takie objawy, jak ból w nadbrzuszu, senność, zmęczenie, pobudzenie, niepokój, napięcie, zawroty głowy, zasinienie lub złe samopoczucie.
Pominięcie przyjęcia leku Agomelatine Mylan Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.

Przerwanie przyjmowania Agomelatine Mylan Przed przerwaniem przyjmowania tego leku należy poradzić się lekarza. Jeśli pacjent uważa, że agomelatyna działa zbyt silnie lub zbyt słabo, powinien powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego. Występują one zwykle w ciągu pierwszych dwóch tygodni leczenia i zazwyczaj są przemijające.
Do tych działań niepożądanych zalicza się: - bardzo częste działania niepożądane
- częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób): zawroty głowy, senność, problemy ze snem (bezsenność), nudności (mdłości), biegunka, zaparcie, ból brzucha, ból pleców, zmęczenie, lęk, nietypowe sny, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wymioty, zwięks zenie masy ciała - niezbyt częste działania niepożądane
mrowienia w palcach dłoni i stóp (parestezje), niewyraźne widzenie, zespół niespokojnych nóg (nieopanowana potrzeba poruszania kończynami dolnymi), dzwonienie w uszach, nadmierna potliwość, wyprysk, świąd, pokrzywka, pobudzenie, drażliwość, niepokój psychoruchowy, agresywne zachowanie, koszmary senne, mania lub hipomania (patrz także punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”), myśli lub zachowania samobójcze, splątanie, zmniejszenie masy ciała - rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób): ciężka postać wyprysku (wysypka rumieniowa), obrzęk twarzy i obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może spowodować problemy z oddychaniem lub przełykaniem), zapalenie wątroby, żółte zabarwienie skóry lub białkówek (twardówek) oczu (żółtaczka), niewydolność wątroby*, omamy, niemożność spokojnego pozostawania w miejscu (ze względu na niepokój psychoruchowy), brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. *Zgłoszono kilka przypadków wymagających przeszczepienia wątroby lub zakończonych zgonem.
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, faks: + 48 22 49-21-309, e-mail: [email protected] .
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Agomelatine Mylan


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności (EXP) zamieszczonego na pudełku i blistrze.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Numer serii zamieszczono na pudełku i blistrze po: Lot.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Agomelatine Mylan
Substancją czynną leku jest agomelatyna. Każda tabletka powlekana zawiera agomelatynę z kwasem cytrynowym, co odpowiada 25 mg agomelatyny. Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna krzemowana (celuloza mikrokrystaliczna i krzemionka koloidalna bezwodna), mannitol, powidon 30, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon (typ A), sodu stearylofumaran, magnezu stearynian, kwas stearynowy 50, hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk, żelaza tlenek żółty (E 172).
Jak wygląda lek Agomelatine Mylan i co zawiera opakowanie Agomelatine Mylan, 25 mg, tabletki powlekane to żółte, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane o wymiarach 9 x 4,5 mm.
Agomelatine Mylan, 25 mg, tabletki powlekane dostępne są w blistrach. Opakowania zawierają po 7, 14, 28, 42, 56, 84, 98 lub 100 tabletek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny Mylan S.A.S. Francja
Wytwórca Medis International a.s. výrobni závod Bolatice Průmyslová 961/16 Republika Czeska
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat leku oraz jego nazw w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
Mylan Healthcare Sp. z o.o. Tel: +48 22 546 64 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka


1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Agomelatine Mylan, 25 mg, tabletki powlekane

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Każda tabletka powlekana zawiera agomelatynę z kwasem cytrynowym, co odpowiada 25 mg agomelatyny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Każda tabletka zawiera 0,2 mg sodu.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Tabletka powlekana Żółte, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane o długości 9,0 mm i szerokości 4,5 mm.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Leczenie d użych epizodów depresyjny ch. Produkt Agomelatine Mylan jest wskazany do stosowania u dorosłych.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Dawkowanie Zalecana dawka to 25 mg raz na dobę, zażywana doustnie wieczorem przed snem. Po dwóch tygodniach leczenia, jeżeli nie ma poprawy, dawka może być zwiększona do 50 mg raz na dobę, tj. do dwóch tabletek po 25 mg przyjmowanych przed snem.
Decydując o zwiększeniu dawki należy wziąć pod uwagę w yższe r yzyko zwiększeni a a ktywności aminotransferaz. W każdym przypadku zwiększenie dawki do 50 mg powinno być oparte na oceni e kor zyści i ryzyka u konkretnego pacjenta oraz na ścisłym pr zestrzeganiu monitorowania w yni ków t estów czynnościowych wątroby .
U wszystkich pacjentów należy pr zeprowadzić ba dania czynności wątroby pr zed roz poczęciem leczenia. Nie na leży rozpoczynać terapii, jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy 3-krot ni e pr zekracza gór ny zakres normy (patrz punkty 4.3 i 4. 4) . Podczas leczenia na leży okresowo monitor ować a ktywność a minotransferaz: p o około trzech tygodniach, po sześciu tygodniach (koniec ostrej f azy), po dwunastu tygodniach i po dwudziestu czterech t ygodniach leczenia ( koniec f azy podtrzymującej) o raz późni ej, k iedy jest to kliniczni e w skazane ( patrz także punkt 4.4). Terapię należy pr zerwać, jeśli aktywność a minotransferaz w surowicy 3-krot ni e pr zekracza gór ny zakres normy (patrz punkty 4.3 i 4. 4) . Zwiększając dawkowanie, należy z nowu przeprowadzić badania c zynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas roz poczynania l eczenia.

Czas trwania leczenia Aby zapewnić ustąpienie objawów, pacjenci z depresją powinn i być l eczeni w ystarczająco dług o, pr zynajmni ej 6 miesięcy.
Zmiana leczenia z leku przeciwdepresyjnego z grupy S SRI/SNRI na leczenie agomelatyną Po przerwaniu stos owania l eku przeciwdepresyjnego z grupy SSRI (ang. Selective Serotonin Reuptak e Inhibitors – S elektywne Inhibi tory Wychwytu Zwrot nego Serot oni ny ) l ub SNRI (ang. Serotoni n Norepinephrine Reuptake I nhibitors – Inhibi tor y Wychwytu Zwrot nego Serot oni ny i N or adrenaliny ) u pacjentów m ogą w ystąpić ob jawy odstawieni a. Aby ich uniknąć, na leży sprawdz ić w C harakterystyce Produktu Leczni czego aktualnie stosowanego prod uk tu leczni czego z grupy SSRI/SNRI, j ak należy go odstawiać. Podawanie agomelatyny można r oz począć
z grupy SSRI/SNRI ( patrz punkt 5.1).
Przerwan ie leczenia Nie jest w ymagane s topniowe z mni ejszanie dawki podczas p rzerywania leczenia. Szczególne grupy pacjentów Pacjenci w podeszłym wieku Ustalono skut eczność i bezpi eczeństwo stosowania a gomelatyny (25 do 50 mg/dobę) u pacjentów w podeszłym wieku (<75 lat) z depresją. Działanie leku nie jest udok umentowane u pacjentów ≥75 lat. Z tego względu agomelatyny ni e należy stosować u pacjentów z tej grupy wiekowej ( patrz punkty 4.4 i 5.1). Nie w ymaga s ię dostosowania dawki w z ależności od wieku (pa trz punkt 5. 2) .
Zaburzenie czynności n erek U pacjentów z ciężkim zabur zeniem czynności nerek ni e obserwowano istotnej zmiany parametrów farmakokinetycznych agomelatyny . J ednak dostępne są tylko ograniczone dane kliniczne dotyczące stos owania agomelatyny u chor ujących na depresję p acjentów z ciężkim lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek i z dużymi epizodami depresyjny mi. Z t ego względu należy zachować ostroż ność przepisując produkt Agomelatine Mylan tym pacjentom.
Zaburzenie czynności wątroby Produkt Agomelatine Mylan jest p rzeciwwskazany u pacjentów z zaburzeniem cz ynności wątroby (patrz punkty 4.3, 4.4 i 5.2).
Dzieci i młodzież Nie określono dot ychczas bezpi eczeństwa s tosowani a ani s kut eczności agomelatyny u dzieci powyżej Agomelatyna nie ma zastosowania w leczeniu dużych epizodów depresyjny ch
.

Sposób podawania Podanie doustne. Tabletki powlekane produktu Agomelatine Mylan m ogą być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.

4.3 Przeciwwskazania


• Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. • Zaburzenia c zynności wątroby (tj. marskość lub czynna choroba wątroby ) l ub aktywność aminotransferaz w surowicy 3-krot ni e p rzekraczająca gór ny zakres normy (patrz punkty 4.2 i 4.4).
• Jednoczesne s tosowanie z silnymi i nhibitorami CYP1A2 (np. fluwok samina, cyprof lok sacyna) (pa trz punkt 4.5).

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Monitorowanie czynności wątroby U pacjentów leczonych agomelatyną po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w t ym ni ewydolność wątroby (wyjątkowo zgłoszono kilka przypadków zakończonych zgonem lub wymagających przeszczepienia wątroby u pacjentów z czynnikami r yzyk a uszkodzenia wątroby), zwiększenie a ktywności e nzymów wątrob owych powyżej 10- k rot ne j wartości gór ne j granicy pr awidłowego zakresu, zapalenie wątroby i żółtaczkę ( pa trz punkt 4.8). Większość tych przypadków wystąpiła w p ierwszych miesiącach leczeni a. Uszkodzenie wątroby następu je główni e na poziomie hepat ocytów, przy czym aktywności a minotransferaz w s urowicy zwyk le powracają do poziomów pr awidłowych po przerwaniu stos owania agomelatyny.
Przed roz poczęciem l eczenia należy zachować ostrożnoś ć, a przez cały okres terapii uważnie monitorować wszystkich pacjentów, zwłaszcza tych z c zynnikami ryzyka uszkodzenia wąt roby lub jednocześnie s tosujących produkty lecznicze związ ane z ryzykiem uszkodzenia wątroby.
• Przed rozpoczęciem leczenia U pacjentów z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby, np. z ot yłością, nadwagą, niealkoholową c horobą stłuszczeniową wątroby, cukrzycą, z aburzeniami spowodowanym spożywaniem alkoholu i/lub u spożywających znaczne i lości alkoholu oraz jednocześnie leczonych produktami l eczni czymi, któr ych stos owanie n iesie r yzyk o uszkodzenia wątroby, l eczenie produktem Agomelatine Mylan można zalecać tylko po uważnym roz ważeniu kor zyści i r yzyk a. U w szystkich pacjentów należy pr zeprowadzić badania czynności wątroby, a l eczeni a n ie n ależy roz poczynać u pacjentów z wartościami A lAT i/lub A spAT >3-krot ne j w artości g ór ne j g ranicy pr awidłowego zakresu (patrz punkt 4.3). Należy z achować ostrożnoś ć, podając produkt Agomelatine Mylan pacjentom, u któr ych przed leczeniem aktywność a minotransferaz była zwiększona ( >wartości g ór ne j grani cy pr awidłowego zakresu i ≤3- krot ne j wartości g ór ne j g rani cy pr awidłowego zakresu).

• W trakcie leczenia Leczenie produktem Agomelatine Mylan należy natychmiast przerwać, jeśli: − u pacjent a wystąpią objawy pr zedmiot owe l ub podmiot owe potencjalnego uszkodzenia wątroby (takie jak ciemno zabarwiony m ocz, j asny kał, z ażółcenie skór y lub oczu, ból w prawej gór ne j części b rzucha, utrzymujące się i niewyjaśnion e zmęczenie); − aktywność a minotransferaz w surowicy 3-krot ni e p rzekracza gór ny zakres normy. • Jak często badać czynność wątroby - przed rozpoczęciem leczenia, - a następnie: - po około 3 tygodniach, - po około 6 tygodniach (koniec ostrej fazy), - po około 12 i 24 tygodniach (koniec fazy podtrzymującej), - or az późni ej, k iedy jest to kliniczni e w skazane. − Zwiększając dawkę, należy ponownie przeprowadzić b adania c zynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas roz poczynania l eczenia.
U k ażde go pacjenta, u któr ego wystąpi z większenie a ktywności a minotransferaz w surowicy, należy w ciągu 48 godzin powtórzyć badania czynności wątroby.

Po przerwaniu leczenia produktem Agomelatine Mylan należy powtarzać badania czynności wątroby, dopóki aktywność a minotransferaz w surowicy ni e powróc i do normy.
Stosowanie u dzieci i młodzieży Nie z aleca s ię produktu Agomelatine Mylan w l eczeniu depresji u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie u stalono bezpieczeństwa ani s kut eczności produktu Agomelatine Mylan w t ej grup ie wiekowej. W badaniach k liniczny ch dzieci i młodzieży leczonych innymi l ekami p rzeciwdepresyjny mi częściej obserwowano zachowania z wiązane z samobójstwem (pr óby samobójcze i myśli samobójcze) oraz wrogość ( główni e agresja, sprzeciw i g ni ew) niż u pacjentów o trzymujących placebo (patrz punkt

4. 2) .


Pacjenci w podeszłym wieku Nie udokumentowano działania u pacjentów ≥75 lat, z tego względu agomelatyna ni e powinna być stos owana p rzez pacjent ów z tej grupy wiekowej (patrz także punkty 4.2 i 5.1).
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem Produkt Agomelatine Mylan ni e powinien być s tosowany w l eczeni u dużych epizodów depr esyjny ch u pacjentów w podeszłym w ieku z otępieni em, ponieważ ni e ustalono u nich bezpi eczeństwa i s kut eczności t ego produktu.
Choroba afektywna dwubiegunowa/mania/hipomania Produkt Agomelatine Mylan powinien być s tosowany z ostrożnością u pacjent ów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hi pomanią w w ywiadzie, a leczenie należy pr zerwać, jeżeli u pacjenta wystąpią objawy m anii ( patrz punkt 4.8).
Samobójstwo/ myśli samobójcze
Depresja jest z wiązana z e zwiększonym ryzykiem myśli s amobójczych, samookaleczeń i samobójstwa (zdarzenia z wiązane z samobójstwem). Ryzyko utrzymuj e s ię do czasu uzyskania znaczącej r emisji . Poprawa m oże nie w ystąpić w c iągu pierwszych tygodni l eczenia a nawet dłużej, dl atego pacjentów należy ściśle o bserwować, aż do uzyskania z naczącej poprawy. Z doświadczeń klini czny ch wyni ka, że ryzyko samobójstwa m oże zwiększyć s ię w e w czesnych etapach powrotu do zdr owia. Pacjenci z zachowaniami s amobójczymi w w ywiadzie l ub przejawiający pr zed rozpoczęciem leczenia znacznego stopnia skłonności s amobójcze, należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia m yśli samobójczych lub prób samobójczych i powinni być uważni e obserwowani podczas leczenia. Metaanaliz a k ontrol owanych placebo badań kliniczny ch, dotyczących leków przeciwdepresyjny ch stos owanych u dorosłych pacjent ów z zaburzeniami psychicznymi wykazała u pacjentów w w ieku poniżej 25 lat z większone ( w porównaniu z pl acebo) r yz yk o zachowań samobójczych. W t rakcie leczenia, zwłaszcza na początku terapii i po zmianach dawki, należy ściśle o bserwować pacjentów, szczegól ni e z g rupy wysokiego ryz yk a. Pacjentów ( oraz ich opiekunów) należy powiadomić o konieczności obserwowania jakiegokol wiek k linicznego pogor szenia s tanu, zachowań lub myśli samobójczych i n iezwykłych zmian w z achowaniu oraz natychmiastowego zwrócenia s ię o poradę lekarską, jeśli te objawy wystąpią.
Jednoczesne leczenie i nhibitor ami CYP1A2 (patrz punkty 4.3 i 4.5) Należy z achować ostrożnoś ć, stosując produkt Agomelatine Mylan z umiarkowanymi i nhibitor ami CYP1A2 (np. propranololem, enoksacyną), ponieważ może t o powodować zwiększoną e kspozycję na agomelatynę.
Sód Agomelatine Mylan zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za
„wolny od sodu”.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Możliwe interakcje wpływające na agomelatynę Agomelatyna jest m etabolizowana główni e p rzez cytochrom P450 1A2 (CYP1A2) ( 90 %) i p rzez CYP2C9/ 19 (10%). Produkty leczni cze, któr e oddziałują na te izoenzymy, mogą zmni ejszać lub zwiększać biodostępność agomelatyny.
Fluwok samina, silny inh ibitor CYP1A2 i umiarkowany inhibitor CYP2C9, znacząco hamuje metabolizm agomelatyny, co powoduje 60-krot ne ( zakres 12-412 razy) z większenie e kspozycji n a agomelatynę. Dlatego jednoczesne stosowanie produktu Agomelatine Mylan z silnymi i nhibi torami CYP1A2 (np. fluwok samina i c ypr of lok sacyna) jest p rzeciwwskazane.
Jednoczesne s tosowanie a gomelatyny z estrog enami ( umiarkowane i nhibitory CYP1A2) powoduje kilkakrot ne zwiększenie e kspozycji na a gomelatynę. Choć nie otrzymano specyficznych sygnałów dotyczących bezpi eczeństwa od 800 pacjentek stosujących leczenie skojarzone z estrog enami, należy zachować ostrożnoś ć przepisując agomelatynę z innymi u miarkowanymi i nhibitor ami CYP1A2 (np. propranololem, enoksacyną) do czasu uzyskania w iększego doświadczenia ( patrz punkt 4.4).
Ryfampi cyna – środek indukujący wszystkie tr zy cytochromy bi orące udział w m etaboliz mie agomelatyny, może zmni ejszać jej biodostępność.
Palenie tytoniu ind uk uje C YP1A2, co, jak wyk azano, zmni ejsza biodostępność agomelatyny , zwłaszcza u osób palących duże ilości papierosów (≥15 papierosów/dobę) ( pa trz punkt 5.2).
Możliwy wpływ agomelatyny na inne produkty lecznicze In vivo agomelatyna nie pobudza izoenzymów CYP450. Agomelatyna ni e hamuje CYP1A2 in vivo ani innego izoenzymu CYP450 in vitro. Z tego względu agomelatyna ni e powinn a zmieniać ekspozycji na pr odukty leczni cze metabolizowane przez CYP450.
Produkty leczni cze silni e wiążące się z białkiem osocza Agomelatyna nie zmienia wol nego stężenia p roduktów l eczni czych silnie w iążących się z bi ałkami osocza ani v ice v ersa.
Inne produkty leczni cze W I fazie badań klini czny ch nie z na leziono dowodów na w ystępowanie interakcji farmakokinetycznych czy f armakodynamicznych z pr oduktami l eczni czymi, któr e m ogłyby być w populacji docelowej przepisywane jednocześni e z agomelatyną: pochodnymi benzodiazepiny , l item, paroksetyną, fluk onazol em i t eofiliną.
Alkohol Skoj arzenie produktu Agomelatine Mylan z alkoholem ni e jest w skazane.
Terapia e lektrowstrząsami ( TE) Brak doświadczenia dotyczącego jednoczesnego stosowania agomelatyny i T E. Badania na zwierzętach ni e wykazały właściwości p rodrgawkowych (patrz punkt 5.3). Dlatego konsekwencje kliniczne jednoczesnego leczenia z a pomocą TE i produktu Agomelatine Mylan są uważane z a mało pr awdopodobne.
Dzieci i młodzież Badania dotyczące interakcji p rzeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża Brak danych lub jest ich og raniczona i ch liczba (dotyczących mni ej niż 300 ciąż) odnośnie s tosowania agomelatyny u kobiet w c iąży. Badania na z wierzętach ni e w skazują n a bezpośredni a ni pośredni szkodliwy wpływ na c iążę, roz wój z arodka i płodu, poród czy na r ozwój pourodz eniowy (patrz punkt 5.3). Ze w zględów bezpi eczeństwa z aleca się u nikać stosowania produktu Agomelatine Mylan podczas ciąży.
Karmienie p iersią Nie w iadomo, czy agomelatyna l ub jej m etabolity są wydzielane do kobiecego mleka. Dostępne dane farmakodyna miczne i t oksykol ogiczne pochodzące od zwierząt w ykazały wydzielanie agomelatyny i j ej metabolitów do mleka ( patrz punkt 5.3). Nie można w ykluczyć r yzyka dla nowor odków l ub niemowląt. Należy z decydować, czy pr zerwać karmienie p iersią, czy pr zerwać terapię lub nie zastosować produktu Agomelatine Mylan , biorąc pod uwagę k or zyść z karmienia p iersią dla dz iecka oraz kor zyść z leczenia dla k obiety.
Płodność Badania dotyczące roz mnażania u szczur ów i k rólików nie w ykazały wpływu agomelatyny na płodność (pa trz punkt 5.3).

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na z dolnoś ć prowadzenia po jazdów i obsług iwania maszyn. Niemni ej jednak, biorąc pod uwagę z awrot y głowy i senność jako częste d ziałania ni epoż ądane, należy ostrzec pacjentów przed ograni czeniem ich zdolności p rowadzenia pojazdów i obsług iwania m aszyn.

4.8 Działania niepożądane


Podsumowanie profilu bezpieczeństwa W badaniach kliniczny ch ponad 8 000 pacjentów z de pr esją o trzymywało agomelatynę. Działania n iepoż ądane z azwyczaj były łagodne l ub umiarkowane i występowały w pierwszych dwóch tygodniach leczenia. Najczęstszymi d ziałaniami niepoż ądanymi były: ból głowy, nudności i z awroty głowy. Zazwyczaj były to przemijające dz iałania n iepożądane i na ogół n ie pr owadziły do przerwania leczenia.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych W poniższej t abeli p rzedstawiono działania n iepożądane obserwowane podczas badań kliniczny ch kontrol owany ch placebo oraz kontrol owanych substancją czynną. Działania n iepoż ądane w ymieniono poniżej zgodnie z następującą k onwencją: bardz o częste (≥1/10 ); częste (≥1/ 100 do <1/10 ); n iezby t c zęste (≥1/1 000 do <1/100); r zadkie (≥1/10 000 do <1/1 000); b ardz o rzadkie ( <1/10 000), częstość nieznana ( nie m oże b yć oceniona na podstawie dostępnych danych). Częstości w ystępowania n ie były k or yg owane w zględem pl acebo.

Klasyfikacja układów i narządów Częstość występowania Preferowane określenie Lęk
Zaburzenia psychiczne Często Nietypowe sny* Niezbyt często
Myśli lub zachowania samobójcze (patrz punkt 4.4) Pobudzenie oraz powiązane objawy* (takie jak dr ażliwość i n iepokój) Agresja* Koszmary senne* Stan splątania* Mania/hipomania* Obj awy te m ogą b yć t akże spowodowane przez chorobę podstawową (patrz punkt 4.4). Rzadko Omamy* Zaburzenia układu nerwowego Bardzo często Ból głowy Często Zawroty głowy Senność Bezsenność Niezbyt często Parestezje Zespół niespokojnych nóg* Migrena Rzadko Akatyzja* Zaburzenia oka Niezbyt często Niewyraźne widzenie Zaburzenia ucha i błędnika Niezbyt często Szumy uszne* Zaburzenia żołądka i jelit Często Nudności Biegunka Zaparcie Ból brzucha Wymioty* Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Często Zwiększone wartości AlAT i (lub) AspAT [w badaniach klinicznych wartości >3- krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu dla AlAT i (lub) AspAT stwierdzono u 1,2% pacjentów stosujących agomelatynę w dawce stosujących dawkę 50 mg na dobę wobec 0,5% po placebo].
Niezbyt często Zwiększona aktywność gamma- glutamylotransferazy* (GGT) (>3-krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu)
Rzadko Zapalenie wątroby Zwiększona aktywność fosfatazy zasadowej* (>3-krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu) Niewydolność wątroby*(1)
Żółtaczka* Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Niezbyt często Egzema Wzmożone pocenie Świąd* Pokrzywka* Rzadko Wysypka rumieniowata Obrzęk twarzy i obrzęk naczynioruchowy* Zaburzenia mięśniowo- szkieletowe i tkanki łącznej Często Ból pleców Zaburzenia nerek i dróg moczowych Rzadko Zatrzymanie moczu* Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Często Zmęczenie Badania diagnostyczne Często Zwiększenie masy ciała* Niezbyt często Zmniejszenie masy ciała* * Częstość dz iałań niepożądanych określona w badaniach kliniczny ch na podstawie s pontaniczny ch raportów. (1) Wyjątkowo zgłoszono kilka przypadków z akończony ch zgonem lub wymagających pr zeszczepienia wątroby do tyczących pacjentów z czynnikami r yzyka uszkodzenia wątroby.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


Objawy Doświadczenie z wiązane z pr zedawkowaniem agomelatyny jest ograniczone. Po pr zedawkowaniu agomelatyny z głaszano objawy: ból nadbr zusza, senność, zmęczenie, pobudzenie, lęk, napięcie, zawrot y głowy, sinicę lub złe s amopoczucie. Jedna osoba, k tór a pr zyjęła 2450 mg agomelatyny, wyzdrowiała samoi stnie, ni e w ystąpiły u niej ni eprawidłowości sercowo- naczyni owe ani biolog iczne .
Leczenie Nie jest z nane s woiste a ntidot um na a gomelatynę. Postępowanie w przedawkowaniu powinno polegać na l eczeniu objawów k lini cznych i r ut ynowej kontrol i. Zaleca się k ontrol ne badania l ekarskie w specjalistycznym ośrodku.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne



Grupa farmakoterapeutyczna: psychoanaleptyki, inne leki przeciwdepresyjne, kod ATC: N06AX22. Mechanizm działania
Agomelatyna jest a gonistą melatonergiczny m (receptorów MT i MT 2 ) i a ntagonistą r eceptorów 5- HT 2C . Badania w ykazują, że a gomelatyna nie m a w pływu na wychwyt monoamin i n ie m a powinowactwa do receptor ów α- i β-adrenergiczny ch, histaminergicznych, cholinergiczny ch, dopaminergicznych ani benzodi azepinowych. Agomelatyna przywraca rytm okołodobowy w modelach zwierzęcych zakłóconego rytmu ok ołodobowego. Agomelatyna zwiększa uwalnianie noradrenaliny i dopaminy, szczegól ni e w k or ze c zołowej, i n ie m a wpływu na z ewnątrzkomór kowe s tężenia serot oniny .
Działanie farmakodynamiczne
Wykazano wpływ a gomelatyny podobny do działani a przeciwdepresyjnego w z wierzęcych modelach depresji ( wyuczony test bezradności, test r oz paczy, przewlekły umiarkowany stres), jak również w m odelach desynchron izacji rytmu okołodobowego i w m odelach związanych ze s tresem i lękiem. U l udzi agomelatyna w ykazuj e właściwości pozytywnego przesunięcia faz; w ywołuj e p rzyspieszoną f azę snu, spadek temperatur y ciała o raz roz poczęcie działania melaton iny .
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Skut eczność i bezpi eczeństwo stos owania agomelatyny w dużych epizodach depresyjny ch badano w p rog ramie klinicznym, w k tór ym uc zestni czyło 7 900 pacjent ów leczonych agomelatyną.
Przeprowadzono dziesięć k ontrolowanych placebo badań z ustaloną i (lub) zwiększaną dawką w c elu sprawdz enia k rót kot erminowej s kut eczności agomelatyny w dużym zaburzeniu depresyjnym u dorosłych. Pod koni ec leczenia (po ponad 6 lub 8 tygodniach) w ykazano znaczącą skut eczność agomelatyny w dawce 25-50 mg w 6 z dziesięciu krótkot erminowych, podwójnie zaślepionych, kontrolowanych placebo badaniach. Pierwszor zędowym punktem końcowym była z miana punktacji w skali H AM-D-17 w s tosunku do wartości w yjściowych. W dwóch badaniach, któr ych czuł ość pot wierdzono za pomocą parok setyny lub fluok setyny, będących aktywnymi kontrol ami, n ie udało się w ykazać różni c między s tosowaniem agomelatyny a placebo. Agomelatyny nie porówny wano bezpośrednio z parok setyną c zy fluoksetyną, ponieważ te s ubstanc je porównawcze zostały dodane w c elu zapewni enia c zułości badań. W dwóch inny ch badaniach nie m ożna b yło wyciągnąć jakichkol wiek wni osków, ponieważ ni e udało się w ykazać różni c między parok setyną l ub fluoksetyną, będących aktywnymi kontrol ami, a placebo. Jednakże, w t ych badaniach ni e było dozwol one z większanie dawki początkowej ani a go melatyny , ani parok setyny czy fluoksetyny, nawet gdy odpowiedź na leczenie ni e była o dpowiednia.
Skut eczność obserwowano także u pacjentów z cięższą depresją ( wyjściowa o cena w s kali HAM-D ≥25) we w szystkich pozytywnych badaniach kontrolowanych placebo.
Wskaźni ki odpowiedz i były statystyczni e i stotnie większe dla agomelatyny w porównaniu do pl acebo.
Większą s kut ecznoś ć ( 2 ba dania) l ub nie m ni ejszą s kuteczność (4 badania) w ykazano w s ześciu z siedmiu badań w z różni cowanych populacjach dor osłych pacjent ów z depresją, w porównaniu z lekami z g rup selektywnych inh ibitorów w ychwytu zwrot nego serotoniny (ang. SSRI) i i nh ibitorów wychwytu zwrot nego serot oniny i noradrenaliny (ang. SNRI) ( sertralina, escytalopr am, fluoksetyna, wenlafaksyna lub dulok setyna). Działanie p rzeciwde pr esyjne oceniano za pomocą punktacji s kali HAM-D-17 jako pi erwszorzędowy lub drug or zędowy punkt końcowy.


Utrzymywanie s ię skut eczności przeciwdepresyjne j w ykazano w badaniu zapobiegania nawrotom. Pacjenci odpowiadający na leczenie m etodą otwartej p róby przez 8/ 10 tygodni agomelatyną w dawce 25-50 mg raz na dobę, zostali p rzydzieleni l osowo na da lsze 6 miesięcy do grupy otrzymującej agomelatynę w dawce 25-50 mg raz na dobę a lbo do grupy ot rzymującej p lacebo. Wykazano statystyczni e i stotną (p = 0,0001) przewagę agomelatyny w dawce 25-50 mg raz na dobę nad pl acebo odnośnie pi erwotnego punktu końcowego, zapobiegania n awrotom depresji , mierzonego jako czas do wystąpienia nawrotu. Częstość nawrot ów p odczas podwójnie zaślepionego 6-miesięcznego ok resu obserwacji w ynosiła 22% i 47%, odpowiednio, dla agomelatyny or az placebo.
Agomelatyna ni e zmieni a c zuwania w c iągu dnia ani p amięci u zdr owych ochotników. U pacjentów z depresją leczenie agomelatyną w dawce 25 mg wydłużało sen wolnofalowy, nie m odyfikując c zasu trwani a fazy REM ( Rapid Eye Movement) ani nie opóźni ając jej w ystąpienia. Agomelatyna w d awce pacjentów od pierwszego tyg odnia l eczenia z naczni e poprawił się czas zasypi ania i jakość s nu, bez zaburzenia s prawności w ciągu dnia.
W specyficznym badaniu por ównawczym dotyczącym z aburzeń funkcji seksualny ch u zdr owiejących pacjentów z depresją s tosujących agomelatynę zauważono liczbową tendenc ję ( statystyczni e nieistotną) do mni ej liczny ch zaburzeń funkcji seksualny ch niż u leczonych wenlafaksyną, w s kali Sex Effects Scale (SEXFX), d ot yczących osiągania podniecenia l ub orgazmu. Zbiorcza analiza badań wyk or zystująca A rizona S exual E xperience S cale ( ASEX) w ykazała, że stos owaniu agomelatyny nie towarzyszyły zaburzenia funkcji seksualny ch. U z dr owych ochotni ków agomelatyna zachowywała funkcje seksu alne w porównaniu z parok setyną.
W badaniach kliniczny ch agomelatyna wykazywała neut ralny wpływ na c zęstość akcji s erca i c iśnienie krwi.
W badaniu zaprojektowanym w celu oceny ob jawów o dstawienia z a pomocą listy kontrol nej Discontinuation Emergent Signs and Sympt oms ( DESS) u zdr owiejących pacjentów z depresją, nagłe zaprzestanie leczenia agomelatyną nie ind uk owało zespołu odstawienia. Agomelatyna ni e m a potencjału uzależni ającego, jak wyk azano w badaniach u zdr owych ochotników za pomocą specyficzne j wizualne j s kali a nalog owej l ub 49 punktowej listy kontrol ne j Addiction Research Center I nventor y ( ARCI). W t rwającym 8 tyg odni badaniu kontrolowanym pl acebo, z zastosowaniem agomelatyny w dawce 25- agomelatynę) w ykazano statystyczni e i stotną różnicę wynoszącą 2,67 punk tów w s kali HAM-D (główny punkt końcowy). Analiz a odsetka osób reagujących na l eczenie w ykazała przewagę a gomelatyny. U pacjentów w b ardz o podeszłym wieku nie obserwowano poprawy (≥75 lat, N=69, w t ym 48 osób pr zyjmujących agomelatynę). Tol erancja a gomelatyny u pacjentów w podeszłym wieku była po równy walna do obserwowanej u młodszych osób dorosłych.
Przeprowadzono specyficzni e k ontrol owane, trwające 3 tygodnie badani e u pacjent ów z ciężkimi epizodami depresyjny mi, któr ych leczenie z a pomocą parok setyny (lek z grupy SSRI) l ub wenlafaksyny (lek z grupy SNRI) b yło niewystarczające. Zmianie dotychczas stosowanego leku przeciwde pr esyjnego na agomelatynę t owarzyszyły objawy odstawienia, zarówno po nagłym przerwaniu terapii lekiem z grupy SSRI lub SNRI, j ak i podczas stopniowego zmniejszania dawki. Te objawy odstawienia m ogą b yć mylone z br akiem wczesnych kor zyści z e s toso wani a a gomelatyny. Odsetek pacjentów, u których wystąpił p rzynajmni ej jeden objaw odstawienia tydzień po zaprzestaniu leczenia l ekiem z grupy SSRI/SNRI, był mni ejszy w gr upie o dług im ok resie zmniejszania dawki (stop ni owe zapr zestawanie terapii l ekiem z g rupy SSRI/SNRI pr zez 2 tygodnie) n iż w g rupie o krót kim ok resie zmni ejszania dawki (stopniowe z aprzestawani e terapii lekiem z g rupy SSRI/SNRI pr zez 1 tydzień) or az w g rupie, u któr ej dokonano nagłej substytuc ji ( nagłe przerwanie s tosowania l eku), i w ynosił,
odpowiedni o: 5 6,1%, 6 2,6% i 79,8%.
Dzieci i młodzież Europejska A gencja L eków w strzymała obowiązek doł ączania w yni ków badań pr oduktu leczni czego zawierającego agomelatynę w jednej l ub kilku podgrupach populacji dzieci i młodzieży w l eczeniu dużych epizodów depresyjnych (pa trz punkt 4.2 – informacja dotycząca stos owania u dzieci i młodzieży).

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Wchłanianie i dostępność biol og iczna Agomelatyna jest s zybk o i dobrze (≥80 %) w chłani ana po podaniu doustny m. Całkowita dostępność bi ol og iczna jest m ała (<5% doustnej dawki t erapeutycznej) , a z mienność m iędzyosobnicza - znaczna. Dostępność b iolog iczna jest z większona u kobiet w porównaniu do mężczyzn. Dostępność bi olog iczną zwiększa przyjmowanie doustny ch środków antykoncepcyjny ch, a zmni ejsza p aleni e tytoniu. Maksymalne s tężenie w osoczu jest osiągane w c iągu 1 do 2 godzin.
W z akresie dawek terapeutycznych ogól na e kspozycja na a gomelatynę zwiększa s ię p roporcjonalni e do dawki. Po większych dawkach występuje efekt n asy cenia p ierwszego przejścia. Spożycie pokarmu (posiłek standardowy lub bogatotłuszczowy) nie z mienia dostępności b iol og iczne j ani s zybkości w chłaniania. Zmienność jest z większona po posiłku bogatotłuszczowym.
Dystrybucja Objętość dystrybucji w s tanie s tacjon arny m wynosi około 35 l, a stopi eń wiązania z bi ałkami osocza 95% niezależni e od stężenia i n ie u lega modyfikacji w raz z w iekiem or az u pacjent ów z zaburzeniem c zynności nerek, ale w ielkość w ol nej frakcji jest podwojona u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby.
Metabolizm Po podaniu doustnym agomelatyna jest s zybko metabolizowana głównie p rzez wątrobowy izoenzym CYP1A2; i zoenzymy CYP2C9 i CYP2C19 biorą także udział w m etabol izmie, ale w m ni ejszym stopniu. Główne metabolity, hydr oksylowane i demetylowe pochodne a gomelatyny, są nieaktywne i z ostają szybk o sprzęgane oraz wydalane w moczu.
Eliminacja Eliminacja jest s zybka, średni okres półtrwania w osoczu wynosi od 1 do 2 godzin, klirens jest duży (ok oło 1 100 ml/min) i główni e m etaboliczny . Wydalanie z achodzi głównie z moczem (80%) i w postaci m etabolitów, n iezmieniony związek występuje w m oczu w ilościach pomijalny ch. Wielok rot ne podanie n ie z mienia k inetyki.
Zaburzenie c zynności nerek U pacjentów z ciężkim zabur zeniem czynności nerek (n = 8, pojedyncza dawka 25 mg) nie obserwowano istotne j z miany parametrów f armakokinetycznych. Należy jednak zachować ostroż ność u pacjentów z ciężkim lub umiarkowanym z aburzeniem czynności nerek, ponieważ dostępne są t ylko ograniczone klini czne d ane ich dotyczące (patrz punkt 4.2).
Zaburzenie c zynności wątroby W specyficznym badaniu ekspozycja na a gomelatynę w dawce 25 mg u pacjentów z marskością wątroby, z pr zewlekłymi łagodnymi (typ A w k lasyfikacji C hild- Pugh) l ub umiarkowanymi (typ B w k lasyfikacji C hild- Pugh) zaburzeniami czynności wątroby, była z naczni e zwiększona (odpowiednio 70 i 140 razy) w porównaniu do dobranych grup ochotni ków ( wiek, masa ciała i n awyk palenia t ytoniu) bez ni ewydolności wątroby (patrz punkt 4.2, 4.3 i 4.4).

Pacjenci w podeszłym w ieku W badaniu dotyczącym farmakokinetyki u pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat) w ykazano, że po podaniu dawki 25 mg mediana w artości AUC i m ediana w artości C max były około 4 razy i 13 razy większe u pacjentów ≥75 lat niż u p acjentów <75 lat. Całkowita liczba pacjentów otrzymujących dawkę 50 mg była z a mała, aby m óc wyciągnąć jakieś wni oski. Nie w ymaga s ię dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Grupy etni czne Brak danych dotyczących wpływu rasy na f armakokinetykę a gomelatyny.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Działanie s edatywne obserwowano u myszy, szczur ów i m ałp po pojedynczym i wielok rotny m podaniu dużych dawek. U g ryz oni s twierdz ono zna czną i ndukcję CYP2B i umiarkowaną indukcję CYP1A i CYP3A po dawkach powyżej 125 mg/kg mc./dobę, podczas gdy u małp indukcja CYP2B i C YP3A po dawkach 375 mg/kg mc./dobę b yła n iewielka. U g ryzoni i małp nie obserwowano hepatot oksyczności w badaniach tok sykol ogicznych z użyciem dawki w ielok rot ne j. Agomelatyna przenika przez łożysko i do płodu u ciężarny ch szczur ów. Badania r oz rod czości u szczurów i k rólików nie wykazały wpływu agomelatyny na płodnoś ć, roz wój zarodkowo-płodowy, ani na r oz wój przed- i pourodzeniowy. Seria s tandardowych prób in vitro i i n vivo dotyczących genotok syczności nie wykazała potencjału mut agennego lub klastog ennego agomelatyny.
W badaniach dotyczących rakot wór czości a gomelatyna z większała częstości występowania nowot worów wątroby u szczur ów i myszy po dawce przynajmni ej 110 razy większej od dawki t erapeutyczne j. Nowot wor y wątroby są najpr awdopodobniej z wiązane z indukcją enzymów swoi stą d la g ryzoni. Częstość występowania łagodnych gruczol akowłók ni aków g ruczołu sutkowego u szczur ów była z większona w pr zypadku dużej ekspozycji ( ekspozycja 6 0 razy większa niż dawka t erapeutyczna), a le pozos tawała w z akresie t akim, j ak dl a k ont roli.
Badania bezpi eczeństwa f armakol og icznego nie w yk azały wpływu agomelatyny na prąd hERG (human Ethe r à -go-go Related Gene), ani na potencjał c zynnościowy komór ek Purkinj ego u psów. Agomelatyna ni e w ykazała właściwości p rodrgawkowych u myszy i szczur ów po dawkach do 128 mg/kg mc. podanych dootrzewnowo.
Nie obserwowano wpływu agomelatyny na zachowanie młodych zwierząt, widzeni e c zy czynności roz rodcze. Obserwowano niewielkie, niezależne od dawki z mni ejszenie m asy ciała, związane z właściwościami f armakol og icznymi oraz pewne m ni ejsze oddziaływania na układ roz rod czy u samców bez jakiegok ol wiek z aburzen ia c zynności r ozrodczych.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Rdzeń tabletki: Celuloza mikrokrystaliczna krzemowana: Celuloza mikrokrystaliczna Krzemionka koloidalna bezwodna
Mannitol Powidon 30 Krzemionka koloidalna bezwodna Krospowidon (typ A) Sodu stearylofumaran Magnezu stearynian Kwas stearynowy 50
Otoczka tabletki: Hypromeloza 2910/5 Makrogol 6000 Tytanu dwutlenek (E 171) Talk Żelaza tlenek żółty (E 172)

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie dotyczy.

6.3 Okres ważności



6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania produktu leczniczego.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Blistry OPA/Aluminium/PVC/Aluminium Wielkość opakowania: 7, 14, 28, 42, 56, 84, 98, 100 tabletek
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania


Bez specjalnych wymagań.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE

DO OBROTU
Mylan S.A.S. Francja


8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU



9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I

DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO