Enstilar

Calcipotriolum + Betamethasonum

Piana na skórę (50 mcg + 0,5 mg)/g | Calcipotriolum 50 mcg/g + Betamethasoni dipropionas 0,5 mg/g
Colep Laupheim GmbH & Co. KG LEO Laboratories Ltd. LEO Pharma A/S, Niemcy Irlandia Dania

Ulotka


ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA
Enstilar, 50 mikrogramów/0,5 mg/g, piana na skórę
Calcipotriolum + Betamethasonum

Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości. - Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym, Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet, jeśli objawy jej choroby są takie same. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek Enstilar i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Enstilar

3. Jak stosować lek Enstilar

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Enstilar

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Enstilar i w jakim celu się go stosuje


Lek Enstilar stosuje się w leczeniu łuszczycy plackowatej (Psoriasis vulgaris). Łuszczyca jest spowodowana zbyt szybkim rozrostem komórek skóry. Powoduje to zaczerwienienie, złuszczenie i zgrubienie skóry.
Enstilar zawiera kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry, a betametazon działa przeciwzapalnie.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Enstilar


Kiedy nie stosować leku Enstilar - jeśli pacjent ma uczulenie na kalcypotriol, betametazon lub którykolwiek z pozostałych składników leku (wymienionych w punkcie 6), - jeśli u pacjenta występują zaburzenia stężenia wapnia we krwi (należy zwrócić się do lekarza), - jeśli u pacjenta stwierdzono inne rodzaje łuszczycy, np. erytrodermię łuszczycową lub łuszczycę krostkową (należy powiedzieć o tym lekarzowi).

Ze względu na to, że lek Enstilar zawiera lek steroidowy o silnym działaniu , nie należy go stosować w przebiegu takich chorób skóry jak: - skórne zakażenia wirusowe (np. opryszczka lub ospa wietrzna), - skórne zakażenia grzybicze (np. grzybica międzypalcowa u sportowców lub liszaj obrączkowy), - skórne zakażenia bakteryjne, - zakażenia pasożytnicze (np. świerzb), - gruźlica, - okołowargowe zapalenie skóry (czerwona wysypka wokół ust), - cienka skóra, łamliwość naczyń skórnych, rozstępy skórne,
- rybia łuska (sucha skóra z łuskami podobnymi do rybich łusek), - trądzik (pryszcze), - trądzik różowaty (silne wykwity lub zaczerwienienia skóry twarzy), - owrzodzenia lub uszkodzenie skóry.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania leku Enstilar należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli: - pacjent ma cukrzycę, gdyż leki zawierające steroidy mogą mieć wpływ na stężenie cukru we krwi, - pacjent stosuje inne leki zawierające kortykosteroidy, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, - u pacjenta występuje łuszczyca kropelkowata (grudkowa).
Należy porozmawiać z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką podczas leczenia jeżeli: - pacjent stosował ten lek przez długi czas i planuje przerwać jego stosowanie,(ponieważ istnieje ryzyko, że łuszczyca pogorszy się lub wystąpi jej nasilenie związane z nagłym przerwaniem stosowania leku zawierającego steroid), - wystąpiło zakażenie skóry, ponieważ w takim przypadku może być konieczne przerwanie leczenia, - wystąpiła zmiana stężenia wapnia we krwi (patrz punkt 4). - wystąpiło nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia
Środki ostrożności - unikać stosowania leku pod bandażami lub opatrunkami, ponieważ zwiększa to wchłanianie steroidu, - unikać stosowania większych ilości leku niż 15 g na dobę. Oznacza to, że pojemnik zawierający Wyciśnięcie przez 2 sekundy dostarcza 0,5 g leku Enstilar. Wskazówką może być fakt, że 0,5 g piany pokrywa w przybliżeniu powierzchnię skóry równą powierzchni dłoni dorosłego człowieka. - unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała, - unikać stosowania na dużej powierzchni uszkodzonej skóry, na błony śluzowe lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami), ponieważ zwiększa to wchłanianie steroidu, - unikać stosowania na twarz i narządy rozrodcze (narządy płciowe), ponieważ są one szczególnie wrażliwe na steroidy, - unikać nadmiernego opalania, korzystania z solarium lub innych rodzajów fototerapii, ponieważ skóra jest wrażliwa na światło.
Dzieci i młodzież Enstilar nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat.
Inne leki a Enstilar Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta aktualnie lub ostatnio lekach, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku. . Jeśli lekarz zgodził się na karmienie piersią, należy zachować ostrożność i nie stosować leku Enstilar na powierzchni piersi. Patrz „ Instrukcja prawidłowego użycia”.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Lek ten nie powinien mieć żadnego wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Enstilar zawiera butylohydroksytoluen (E321)
Lek Enstilar zawiera butylohydroksytoluen (E321), który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Patrz „ Instrukcja prawidłowego użycia”.

3. Jak stosować lek Enstilar


Lek Enstilar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Sposób zastosowania leku Enstilar: podanie na skórę. Przed zastosowaniem, należy przeczytać ulotkę, nawet, jeżeli lek Enstilar był już uprzednio stosowany. Lek Enstilar jest przeznaczony do bezpośredniej aplikacji na skórę objętą łuszczycą (rozpylenie na skórę).
Instrukcja prawidłowego stosowania
Stosowanie na skórę ciała

1. Wstrząsnąć pojemnikiem przez kilka sekund przed

użyciem.

2. Pianę aplikować trzymając pojemnik przynajmniej 3

cm od skóry , bezpośrednio na miejsca objęte łuszczycą.

3. Piana może być wyciskana w różnych pozycjach

pojemnika za wyjątkiem ustawienia poziomego.

4. Delikatnie wmasować pianę w miejsca objęte

łuszczycą.


5. Po aplikacji piany, należy nałożyć nakrętkę na pojemnik w celu uniknięcia przypadkowego

wyciśnięcia leku.

6. Po zastosowaniu leku Enstilar należy umyć dokładnie ręce (chyba, że piana była stosowana do

leczenia zmian zlokalizowanych na rękach). Pozwoli to uniknąć przypadkowego przedostania się piany do innych miejsc (zwłaszcza twarzy, ust i oczu). W celu uzyskania optymalnego działania, nie zaleca się mycia ciała bezpośrednio po aplikacji leku Enstilar. Należy pozostawić lek na skórze przez całą noc lub dzień.
Stosowanie na owłosioną skórę głowy

1. Rozczesać włosy w celu usunięcia wszelkich

złuszczonych fragmentów skóry

2. Wstrząsnąć pojemnikiem przez kilka sekund przed

użyciem.

3. Wycisnąć pianę bezpośrednio na dłoń trzymając

pojemnik w odległości co najmniej 3 cm. Pianę można rozpylać trzymając pojemnik w dowolnej pozycji, z wyjątkiem poziomej.

4. Pianę należy nabrać na palec i nanieść ją

bezpośrednio na miejsca dotknięte łuszczycą. Podczas aplikacji unikać nakładania na włosy. Delikatnie wcierać pianę w skórę głowy. Po aplikacji należy nałożyć nasadkę na pojemnik w celu zapobiegnięcia przypadkowego rozpylenia, gdy lek nie jest używany.

5. Po zastosowaniu leku Enstilar należy dokładnie umyć ręce. Pozwoli to uniknąć przypadkowego

przedostania się piany do innych miejsc (zwłaszcza twarzy, ust i oczu). W celu uzyskania optymalnego działania, nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po aplikacji leku Enstilar. Należy pozostawić lek na skórze głowy przez całą noc lub dzień.

Podczas mycia włosów przydatne mogą być następujące instrukcje:

1. Nałożyć łagodny szampon, bez substancji

leczniczych na suche włosy, koncentrując się na obszarach, na których zastosowano pianę.

2. Usunięcie leku Enstilar będzie łatwiejsze, gdy

szampon zostanie nałożony na suche włosy, ponieważ woda osłabia działanie oczyszczające szamponu.

3. Wmasować szampon w suche włosy/skórę głowy. Przed zmyciem pozostawić szampon na skórze głowy

na kilka minut.

4. Dokładnie spłukać wodą.



5. Powtórzyć normalne mycie głowy, jeśli to konieczne.



Inne informacje dotyczące prawidłowego stosowania:  lek stosować na skórę objętą łuszczycą, nie stosować na skórę bez łuszczycy,  w przypadku przedostania się leku do oczu, ust, narządów płciowych lub piersi w przypadku karmienia piersią, należy te części dokładnie umyć lub przepłukać,  nie należy martwić się, jeżeli trochę piany przypadkowo dostanie się na zdrową skórę blisko miejsca występowania łuszczycy, ale zbyt dużą ilość leku należy zetrzeć.,  na leczone miejsce na skórze nie nakładać bandaży, szczelnych opatrunków i opasek  w celu uzyskania optymalnego działania, zaleca się nie brać prysznica czy kąpać się bezpośrednio po nałożeniu piany,  po nałożeniu piany należy unikać kontaktu z tekstyliami, które się łatwo barwią na skutek działania tłuszczu (np. jedwab).

Czas trwania leczenia ■ pianę należy stosować raz na dobę. Może być wygodniejsze użycie piany wieczorem. ■ zwykle okres leczenia wynosi 4 tygodnie, ale po tym czasie lekarz może zdecydować o innym okresie leczenia.
Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leku Enstilar dwa razy w tygodniu, jeśli zmiany wywołane łuszczycą ustąpiły lub prawie całkowicie ustąpiły. Lek Enstilar należy nanosić dwa razy w tygodniu przez dwa nie następujące po sobie dni (np. w środę i sobotę) na miejsca wcześniej dotknięte łuszczycą. Pomiędzy aplikacjami powinno upłynąć 2 - 3 dni bez leczenia lekiem Enstilar. W przypadku nawrotu objawów lek Enstilar należy stosować raz dziennie, jak opisano powyżej, i skontaktować się z lekarzem w celu skonsultowania leczenia.
Zastosowanie większej niż zalecana dawka leku Enstilar Ważne: jeden pojemnik 60 g leku Enstilar powinien wystarczyć przynajmniej na 4 dni (patrz punkt 2: „Ostrzeżenia i środki ostrożności”). W przypadku stosowania innych leków zawierających kalcypotriol, całkowita ilość kalcypotriolu, w tym zawartego w leku Enstilar nie może być większa niż skontaktować się z lekarzem. Nadmierne stosowanie leku Enstilar w zbyt dużej dawce może także spowodować zaburzenia stężenia wapnia we krwi, które zwykle ustępują po przerwaniu leczenia. Długotrwałe stosowanie leku Enstilar w dużej dawce może również spowodować zaburzenia czynności nadnerczy (nadnercza to gruczoły znajdujące się obok nerek i wytwarzające hormony). Patrz punkt 4.
Pominięcie zastosowania leku Enstilar Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Enstilar Stosowanie leku Enstilar należy przerywać zgodnie ze wskazaniami lekarza. Może być konieczne stopniowe przerywanie stosowania leku, zwłaszcza, gdy był on stosowany przez długi czas.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane


Jak każdy lek, lek Enstilar może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane obserwowane po zastosowaniu leku Enstilar. Niezbyt częste (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób)  reakcje alergiczne, których objawy mogą obejmować wysypkę skórną i obrzęk skóry twarzy lub ust,  pogorszenie już istniejącej łuszczycy lub pojawienie się objawów łuszczycy po zaprzestaniu leczenia,  zwiększenie stężenia wapnia we krwi,  podrażnienie skóry, które może objawiać się świądem, bólem, uczuciem pieczenia lub kłucia i (lub) zaczerwienieniem skóry,  zaczerwienienie, ból lub obrzęk korzenia włosa (zapalenie mieszków włosowych),  odbarwienie (depigmentacja).
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)  nieostre widzenie,  zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji.

Lek Enstilar zawiera betametazon (silny steroid) oraz kalcypotriol. W związku z tym mogą wystąpić następujące działania niepożądane, które prawdopodobnie wystąpią po długotrwałym stosowaniu leku Enstilar, stosowaniu pod opatrunkiem, w fałdach skórnych (w pachwinach, pod pachami, pod piersiami) lub stosowaniu na dużych powierzchniach skóry:  reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy lub innych część ciała takich jak ręce lub stopy; może również wystąpić obrzęk ust i (lub) gardła i trudności w oddychaniu;  stężenie wapnia we krwi lub w moczu może się zwiększyć na tyle, że wystąpią objawy jego nadmiaru: częste oddawanie moczu, zaparcia, osłabienie mięśni i dezorientacja; po zaprzestaniu stosowania tego leku stężenie wapnia powraca do prawidłowych wartości;  zaburzenie czynności nadnerczy, czego objawy to zmęczenie, depresja i lęk;  zamglone widzenie, trudności z widzeniem w nocy i nadwrażliwość na światło (mogą to być objawy zaćmy);  ból oka, zaczerwienienie oczu lub zamglone widzenie (mogą to być objawy zwiększonego ciśnienia w oku);  zakażenia (z powodu osłabienia układu odpornościowego);  łuszczyca krostkowa (czerwony obszar z żółtawymi krostami);  mogą wystąpić wahania stężenia glukozy we krwi. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Mniej ciężkie działania niepożądane powodowanie przez kalcypotriol bub betametazon:  ścieńczenie skóry,  rozstępy,  uwidocznienie się naczyń krwionośnych pod skórą,  zmiana tempa wzrostu włosów,  czerwona wysypka wokół ust (okołowargowe zapalenie skóry),  pogorszenie łuszczycy,
 wrażliwość skóry na światło objawiające się wysypką,  swędząca wysypka (wyprysk),  zażółcenie włosów może wystąpić w przypadku stosowania leku na skórę głowy u pacjentów z białymi lub siwymi włosami.
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Aleje Jerozolimskie 181 C Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

5. Jak przechowywać lek Enstilar


Uwaga: Skrajnie łatwopalny aerozol. Pojemnik pod ciśnieniem: ogrzanie grozi wybuchem. Chronić przed światłem słonecznym. Nie wystawiać na działanie temperatury powyżej 50 o C. Nie przekłuwać ani nie spalać nawet po zużyciu. Nie wyciskać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Przechowywać z dala od iskier, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie palić papierosów w pobliżu.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na butelce po słowie EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30 o C. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania: 6 miesięcy. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Enstilar Substancjami czynnymi leku: kalcypotriol i betametazon. Jeden gram piany zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (w postaci kalcypotriolu jednowodnego) i 0,5 mg betametazonu (w postaci betametazonu dipropionianu).
Ponadto lek zawiera: wazelinę białą polioksypropylenu eter stearynowy parafine ciekłą all-rac-α-Tokoferol butylohydroksytoluen butan
dimetylowy eter
Jak wygląda lek Enstilar i co zawiera opakowanie Enstilar to piana do stosowania miejscowego. Po wyciśnięciu, formowana jest biała lub biaława piana. Pojemnik aluminiowy pokryty od wewnątrz lakierem poliamidoimidowym, z zaworem oraz dozownikiem (PP/Poliacetal) z nasadką ochronną z PP. Pojemnik zawiera 60g piany, nie włączając ilości nośnika.
Wielkości opakowań: 60 g, 2 x 60 g. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca Podmiot odpowiedzialny LEO Pharma A/S Industriparken 55 DK-2750 Ballerup Dania
Wytwórcy LEO Laboratories Ltd. Dublin 12 Irlandia
LEO Pharma A/S Industriparken 55 DK-2750 Ballerup Denmark
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego leku, należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego: Leo Pharma Sp z o.o ul. Marynarska 15 02-674 Warszawa Tel + 48 22 244 18 40
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Zjednoczonym Królestwie (Irlandii Północnej) pod następującymi nazwami:
Enstilar: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania (Irlandia Północna), Włochy. Enstilum: Belgia, Luksemburg, Rumunia, Słowenia

Data ostatniej aktualizacji ulotki: maj 2023

Charakterystyka

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Enstilar, (50 mikrogramów + 0,5 mg)/g, piana na skórę

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Jeden gram piany na skórę zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu (Calcipotriolum)
kalcypotriolu jednowodnego i 0,5 mg betametazonu (Betamethasonum)
dipropionianu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu Butylohydroksytoulen (E321) 50 mikrogramów/g piany na skórę.
Pełny wykaz składników pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Piana na skórę.
Po wyciśnięciu, formuje się biała lub prawie biała piana. Piana na skórę ma wygląd nierozprężającej się piany, która po wyciśnięciu stopniowo opada.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Leczenie miejscowe łuszczycy zwyczajnej u dorosłych.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Dawkowanie
Leczenie zaostrzeń Produkt leczniczy Enstilar należy stosować na obszar skóry dotknięty chorobą raz na dobę. Zalecany okres leczenia wynosi 4 tygodnie. Jeśli po tym okresie konieczne jest kontynuowanie lub wznowienie leczenia, należy je kontynuować po kontroli lekarskiej i pod regularnym nadzorem.
Długotrwałe leczenie podtrzymujące Pacjenci, u których wystąpiła odpowiedź po 4 tygodniach leczenia produktem leczniczym Enstilar raz na dobę, kwalifikują się do długotrwałego leczenia podtrzymującego. Produkt leczniczy Enstilar należy nanosić dwa razy w tygodniu przez dwa nie następujące po sobie dni na powierzchnię skóry wcześniej dotkniętą łuszczycą zwykłą. Pomiędzy aplikacjami powinno upłynąć 2-3 dni bez leczenia produktem leczniczym Enstilar. W przypadku nawrotu objawów należy ponownie rozpocząć leczenie zaostrzenia raz na dobę, jak opisano powyżej.
Dawka maksymalna Maksymalna dawka dobowa produktu leczniczego Enstilar nie powinna być większa niż 15 g, czyli np. jedno opakowanie 60 g powinno wystarczyć na przynajmniej 4 dni leczenia. W wyniku jednego pełnego przyciśnięcia dozownika przez około 1 minutę jest dostarczane 15 g produktu leczniczego. Dwusekundowa aplikacja dostarcza około 0,5 g. Wskazówką może być fakt, iż 0,5 g piany powinno wystarczyć do pokrycia powierzchni w przybliżeniu równej wielkości dorosłej dłoni.
W przypadku stosowania innych stosowanych miejscowo produktów leczniczych zawierających kalcypotriol jednocześnie z produktem leczniczym Enstilar, całkowita dawka kalcypotriolu z obu produktów leczniczych nie powinna być większa niż 15 g na dobę.
Powierzchnia skóry leczonej nie powinna przekraczać 30% powierzchni ciała.
Populacje szczególne
Zaburzenia czynności nerek i wątroby Nie badano bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu leczniczego Enstilar, piana na skórę, u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Dzieci i młodzież Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania produktu leczniczego Enstilar u dzieci w wieku poniżej punktach 4.8 i 5.1, ale nie ma zaleceń dotyczących dawkowania.
Sposób podawania
Do stosowania na skórę.
Przed zastosowaniem produktu leczniczego należy wstrząsnąć pojemnik przez kilka sekund. Produkt leczniczy Enstilar należy aplikować poprzez wyciskanie, trzymając pojemnik przynajmniej 3 cm od skóry. Pianę można wyciskać w każdej pozycji, za wyjątkiem pozycji poziomej. Produkt leczniczy Enstilar powinien być wyciskany bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo i delikatnie wtarty. Podczas stosowania produktu leczniczego Enstilar na owłosioną skórę głowy, lek powinien zostać naniesiony na dłoń, a następnie zaaplikowany opuszkami palców na dotknięty chorobą obszar skóry głowy. Instrukcja dotycząca mycia włosów znajduje się w ulotce dla pacjenta. Po zastosowaniu produktu leczniczego Enstilar należy umyć ręce ( chyba, że produkt leczniczy był stosowany do leczenia rąk) w celu uniknięcia przypadkowego przeniesienia produktu leczniczego na inne części ciała, a także niezamierzonego wchłaniania produktu leczniczego na dłoniach. Należy unikać stosowania opatrunków okluzyjnych, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojową absorpcję kortykosteroidów. W celu uzyskania optymalnego działania nie zaleca się prysznica czy kąpieli bezpośrednio po aplikacji produktu leczniczego Enstilar. Należy pozostawić lek na skórze i (lub) skórze głowy przez całą noc lub dzień.

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Produkt leczniczy Enstilar jest przeciwwskazany u pacjentów z erytrodermią łuszczycową i łuszczycą krostkową.
Ze względu na zawartość kalcypotriolu nie należy stosować produktu leczniczego Enstilar u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu wapnia (patrz punkt 4.4).
Ze względu na zawartość kortykosteroidu produkt leczniczy Enstilar jest przeciwwskazany, jeżeli są na leczonej powierzchni skóry występuje: wirusowe zakażenia skóry (np. opryszczka lub ospa wietrzna), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry, zakażenia pasożytnicze, zmiany skórne w przebiegu gruźlicy, okołowargowe zapalenie skóry, atrofia skóry, rozstępy skóry, łamliwość żył skórnych, rybia łuska, trądzik pospolity, trądzik różowaty, owrzodzenia i rany (patrz punkt 4.4).

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Wpływ na układ endokrynologiczny W czasie stosowania miejscowo kortykosteroidów, mogą także wystąpić działania niepożądane występujące w przypadku stosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnym, takie jak supresja czynności kory nadnerczy lub wpływ na metaboliczną kontrolę glikemii, co jest związane z wchłanianiem ogólnoustrojowym.
Należy unikać stosowania produktu leczniczego pod opatrunkami okluzyjnymi, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów. Należy unikać stosowania produktu leczniczego na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, błonach śluzowych i na fałdach skóry, ponieważ zwiększa to ogólnoustrojowe wchłanianie kortykosteroidów (patrz punkt 4.8).
Zaburzenia widzenia Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenia lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.
Wpływ na metabolizm wapnia Ze względu na zawartość kalcypotriolu w produkcie leczniczym Enstilar, może wystąpić hiperkalcemia. Po przerwaniu leczenia stężenie wapnia we krwi powraca do wartości prawidłowych. Ryzyko hiperkalcemii jest minimalne, gdy nie jest przekraczana maksymalna dawka dobowa (15 g) produktu leczniczego Enstilar (patrz punkt 4.2).
Miejscowe działania niepożądane Produkt leczniczy Enstilar zawiera silny kortykosteroid (grupa III), dlatego należy unikać jednoczesnego leczenia z innymi steroidami tej samej powierzchni skóry.
Skóra twarzy i narządów płciowych jest bardzo wrażliwa na kortykosteroidy. Ten produkt leczniczy nie powinien być stosowany na te okolice.
Pacjent musi być poinformowany o prawidłowym sposobie stosowania produktu leczniczego, aby uniknąć wprowadzenia i przypadkowego naniesienia produktu leczniczego na twarz, usta i oczy. Po każdorazowym nałożeniu produktu leczniczego na skórę, należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć przypadkowego kontaktu produktu leczniczego z tymi miejscami, a także niezamierzonego wchłaniania produktu leczniczego na dłoniach.
Jednocześnie występujące zakażenia skóry W przypadku wtórnego nadkażenia zmian skórnych należy zastosować leczenie przeciwdrobnoustrojowe. W razie nasilenia zakażenia należy przerwać leczenie kortykosteroidami (patrz punkt 4.3).
Przerwanie leczenia W trakcie leczenia łuszczycy miejscowo stosowanymi kortykosteroidami, istnieje ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej lub efektu „z odbicia” po zaprzestaniu terapii. Dlatego wskazana jest wnikliwa opieka lekarza w okresie następującym po zakończeniu terapii.
Długotrwałe stosowanie Podczas długotrwałego stosowania zwiększa się ryzyko wystąpienia miejscowych i ogólnych działań niepożądanych kortykosteroidów. Należy przerwać leczenie, jeśli wystąpią niepożądane reakcje związane z długotrwałym stosowaniem kortykosteroidów (patrz punkt 4.8).
Niezbadane przypadki stosowania Brak doświadczeń ze stosowaniem produktu leczniczego Enstilar w leczeniu łuszczycy kropelkowatej.
Działania niepożądane na substancje pomocnicze Enstilar zawiera, jako substancję pomocniczą butylohydroksytoluen (E321), który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z produktem leczniczym Enstilar.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Enstilar u kobiet w ciąży. W badaniach, w których podawano doustnie zwierzętom kalcypotriol nie wykazano działania teratogennego, aczkolwiek wykazano toksyczny wpływ na rozrodczość (patrz punkt 5.3). Badania na zwierzętach z zastosowaniem glikokortykosteroidów wykazały ich toksyczne działanie na rozrodczość (patrz punkt 5.3), jednak badania epidemiologiczne (u poniżej 300 zakończonych rozwiązaniem ciąż) nie wykazały wad wrodzonych u niemowląt urodzonych przez kobiety leczone kortykosteroidami w trakcie ciąży. Potencjalne ryzyko u ludzi jest niepewne. Dlatego w okresie ciąży produkt leczniczy Enstilar powinien być stosowany wyłącznie wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
Karmienie piersią Betametazon przenika do mleka kobiecego, jednak ryzyko niepożądanego działania na dziecko jest bardzo małe w przypadku stosowania dawek leczniczych. Nie ma danych dotyczących przenikania kalcypotriolu do mleka kobiecego. Należy zachować ostrożność w przypadku, kiedy produkt leczniczy Enstilar jest przepisywany kobietom karmiącym piersią. Pacjentkę należy pouczyć, że nie wolno stosować produktu leczniczego Enstilar na piersi w okresie karmienia piersią.
Płodność Badania polegające na podawaniu szczurom doustnych dawek kalcypotriolu lub betametazonu dipropionianu nie wykazały zaburzenia płodności u osobników płci męskiej i żeńskiej (patrz punkt 5.3). Brak danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Enstilar nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

4.8 Działania niepożądane


Ocena częstości występowania działań niepożądanych została przeprowadzona na podstawie analizy zbiorczej danych z badań klinicznych.
Najczęściej raportowanym działaniem niepożądanym obserwowanym podczas leczenia były reakcje w miejscu podania.
Działania niepożądane są wyszczególnione zgodnie z klasyfikacją układów i narządów MedDRA, a poszczególne działania niepożądane wymieniono rozpoczynając od najczęściej raportowanych. W obrębie każdej grupy o tej samej częstości występowania działania niepożądane wymieniono kolejno, według zmniejszającej się ciężkości objawów.
Bardzo często (≥1/10) Często (≥1/100 do <1/10) Niezbyt często (≥1/1,000 do <1/100) Rzadko (≥1/10,000 do <1/1,000) Bardzo rzadko (<1/10,000) Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100
Zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych Zaburzenia układu immunologicznego Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100
Nadwrażliwość Zaburzenia metabolizmu i odżywiania Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100
Hiperkalcemia* Zaburzenia oka Częstość nieznana
Nieostre widzenie** Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100
Hipopigmentacja skóry Nieznana
Zmiana koloru włosów*** Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Niezbyt często ≥1/1000 do <1/100 Efekt “z odbicia” Świąd w miejscu aplikacji Podrażnienie w miejscu aplikacji Ból w miejscu aplikacji**** Częstość nieznana Rumień w miejscu aplikacji***** * Obserwowano przypadki łagodnej hiperkalcemii. ** Patrz także punkt 4.4 *** Raportowano przypadki przemijającej zmiany koloru białych i siwych włosów do żółtawego koloru po aplikacji na owłosioną skórę głowy. **** Ból w miejscu aplikacji uwzględnia także pieczenie w miejscu aplikacji. ***** Na podstawie danych uzyskanych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu.
Dzieci i młodzież Nie zaobserwowano istotnych klinicznie różnic między profilami bezpieczeństwa w populacji dorosłych i młodzieży. W otwartym badaniu klinicznym leczono łącznie 106 nastolatków. Więcej informacji na temat tego badania znajduje się w punkcie 5.1
Uważa się, że wymienione poniżej działania niepożądane są związane z grupą farmakologiczną odpowiednio kalcypotriolu i betametazonu:
Kalcypotriol Działania niepożądane obejmują reakcje w miejscu stosowania, świąd, podrażnienie skóry, pieczenie i uczucie kłucia, suchość skóry, rumień, wysypkę, zapalenie skóry, zaostrzenie łuszczycy, nadwrażliwość na światło oraz reakcje nadwrażliwości, w tym bardzo rzadkie przypadki obrzęku naczynioruchowego i obrzęku twarzy.
Działania ogólnoustrojowe po zastosowaniu miejscowym mogą pojawiać się bardzo rzadko, powodując hiperkalcemię lub hiperkalciurię (patrz punkt 4.4).
Betametazon (w postaci betametazonu dipropionianu) Po zastosowaniu miejscowym produktu leczniczego mogą wystąpić reakcje miejscowe, zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania, obejmujące zaniki skóry, teleangiektazje, rozstępy, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zapalenie okołowargowe, uczuleniowe kontaktowe zapalenie skóry, odbarwienia i prosaki koloidowe.
W trakcie leczenia łuszczycy kortykosteroidami do stosowania miejscowego istnieje ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej.
Reakcje ogólnoustrojowe po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów występują u dorosłych rzadko, lecz mogą być ciężkie. Może wystąpić zahamowanie czynności kory nadnerczy, zaćma, zakażenia, zaburzona kontrola glikemii w przypadku cukrzycy i wzrost ciśnienia w gałce ocznej, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu. Reakcje ogólnoustrojowe występują częściej, jeżeli produkt leczniczy stosuje się pod opatrunkiem okluzyjnym (folia, fałdy skóry) albo, kiedy stosowany jest długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry (patrz punkt 4.4).
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


Stosowanie dawek większych niż zalecane może prowadzić do nadmiernego zwiększenia stężenia wapnia w surowicy, które po przerwaniu stosowania produktu leczniczego powraca do wartości prawidłowych. Do objawów hiperkalcemii należą: poliuria, zaparcia, osłabienie mięśni, zaburzenia orientacji i śpiączka
Długotrwałe i nadmierne miejscowe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zahamowania czynności kory nadnerczy, zazwyczaj odwracalnej. W takich przypadkach wskazane jest leczenie objawowe.
W razie przewlekłego zatrucia leczenie kortykosteroidami należy odstawiać stopniowo.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: leki przeciwłuszczycowe; inne leki przeciwłuszczycowe do stosowania miejscowego zawierające kalcypotriol, kod ATC: D05AX52.
Mechanizm działania Produkt leczniczy Enstilar w postaci piany łączy działania farmakologiczne dwóch substancji: kalcypotriolu jednowodnego - syntetycznego analogu witaminy D3 i betametazonu dipropionainu - syntetycznego kortykosteroidu.
W łuszczycy witamina D i jej analogi działają głównie poprzez hamowanie proliferacji i indukowanie zróżnicowania się keratynocytów. Zasadniczy antyproliferacyjny mechanizm działania witaminy D na keratynocyty polega na indukowaniu hamowania transformującego czynnika wzrostu β i inhibitorów cyklino-zależnych kinaz z następowym zahamowaniem wzrostu w fazie G1 cyklu komórkowego oraz regulację w dół (ang. down-regulation) dwóch czynników proliferacyjnych - odpowiedzi na wczesny wzrost-1 (ang: early growth response factor-1) oraz polokinazy-2 (ang. polo-like kinase-2).
Dodatkowo, witamina D wykazuje działanie immunomodulujące, hamując aktywację i różnicowanie komórek Th17/Th1 i indukując odpowiedź Th2/Threg.
Kortykosteroidy w łuszczycy hamują układ immunologiczny, zwłaszcza prozapalne cytokiny i chemokiny, a tym samym hamują aktywację komórek T. Na poziomie komórkowym, kortykosteroidy działają poprzez wewnątrzkomórkowy receptor glikokortykoidowy i ich działanie przeciwzapalne jest wynikiem transrepresji prozapalnych czynników transkrypcji, takich jak jądrowy czynnik κB, aktywator proteiny-1 i czynnik regulujący interferon-3.
Stosowane w skojarzeniu kalcypotriol jednowodny i betametazonu dipropionian wykazują silniejsze działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne, niż każdy z tych składników osobno.
Działanie farmakodynamiczne
Dane z krótkoterminowej obserwacji W warunkach maksymalnego wykorzystania, odpowiedź nadnerczy na działanie ACTH określono poprzez pomiar stężenia kortyzolu w surowicy krwi u pacjentów zarówno z rozległą łuszczycą skóry gładkiej oraz owłosionej skóry głowy leczonych przez okres do 4 tygodni. U żadnego z 35 pacjentów nie stwierdzono zahamowanego wydzielania kortyzolu w surowicy po 30 i 60 minutach po stymulacji ACTH. W związku z tym, wydaje się, że ryzyko supresji nadnerczy w wyniku stosowania produktu leczniczego Enstilar u pacjentów z rozległą łuszczycą przez 4 tygodnie jest małe. Podobnie, nie stwierdzono objawów nieprawidłowego metabolizmu wapnia w następstwie stosowania produktu leczniczego Enstilar w przypadku rozległej łuszczycy przez 4 tygodnie.
Dane z długoterminowej obserwacji Odpowiedź nadnerczy na działanie ACTH oceniano u dorosłych pacjentów z łuszczycą zwykłą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, obejmującą co najmniej 10% powierzchni ciała. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej produkt leczniczy Enstilar lub podłoże piany dwa razy w tygodniu przez okres do 52 tygodni (długotrwałe leczenie podtrzymujące). Pacjenci, u których wystąpił nawrót, byli leczeni produktem leczniczym Enstilar raz dziennie przez 4 tygodnie, a następnie kontynuowano leczenie z randomizacją. Wyniki badania były zgodne z niskim ryzykiem zahamowania czynności kory nadnerczy u pacjentów z rozległą łuszczycą (BSA 10-30%) stosujących produkt leczniczy Enstilar dwa razy w tygodniu przez okres do 52 tygodni. W badaniu nie stwierdzono istotnego klinicznie wpływu na metabolizm wapnia.
Skuteczność kliniczna
Dane z krótkoterminowej obserwacji Skuteczność stosowania produktu leczniczego Enstilar raz na dobę zbadano w trzech 4-tygodniowych, badaniach klinicznych z randomizacją, prowadzonych metodą podwójnie ślepej próby bądź zaślepionych dla badacza, obejmujących ogółem ponad 1100 pacjentów z łuszczycą (także łuszczycą owłosionej skóry głowy w badaniu 2), o co najmniej łagodnym stopniu zaawansowania w ocenie nasilenia choroby przez lekarza (ang: Physician’s Global Assessment - PGA), z zajęciem co najmniej 2% powierzchni ciała (ang. Body Surface Area - BSA) oraz zmodyfikowanym wskaźnikiem nasilenia łuszczycy i pola zmian (ang. modified Psoriasis Area Severity Index – m-PASI) przynajmniej o wartości 2. Globalna ocena lekarza była przeprowadzana na podstawie 5-stopniowej skali objawów zmian łuszczycowych (brak objawów, prawie brak objawów, objawy łagodne, umiarkowane, ciężkie).
Pierwszorzędowym punktem końcowym byli pacjenci z „sukcesem leczenia” (bez lub prawie bez objawów w przypadku pacjentów z przynajmniej umiarkowanymi objawami na początku leczenia, bez objawów dla pacjentów z łagodną postacią choroby na początku leczenia) na podstawie PGA w tygodniu 4.
Charakterystyka wyjściowa związana z chorobą
(N=426) Badanie 2 (N=302) Badanie 3 (N=376) Ciężkość choroby na początku (PGA):

Średnie BSA (zakres) 7,5% (2-30%) 7,1% (2-28%) 7,5% (2-30%) Średnie m-PASI (zakres) 7,5 (2,0-47,0) 7,6 (2,0-28,0) 6,8 (2,0-22,6) Procent pacjentów z “sukcesem leczenia” skóry gładkiej na podstawie oceny PGA w tygodniu 4
piany Betametazon w podłożu piany Kalcypotriol w podłożu piany Daivobet maść Podłoże maści Badanie 1 (N=323) 53,3% (N=103) 4,8% – – – – Badanie 2 (N=100) 45,0% – (N=101) 30,7% (N=101) 14,9% – – Badanie 3 (N=141) 54,6% (N=49) 6,1% – – (N=135) 43,0% (N=51) 7,8%
Wyniki pierwszorzędowego punktu końcowego „sukces leczenia” skóry ciała (PGA) w tygodniu 4 wykazały, że produkt leczniczy Enstilar jest istotnie statystycznie bardziej efektywny niż wszystkie leki porównywane i odpowiedzi na leczenie obserwowane we wszystkich stanach, w odniesieniu do ciężkości choroby na początku leczenia.
W badaniu 2, wpływ produktu leczniczego Enstilar na owłosioną skórę głowy badano jako procent pacjentów z „sukcesem leczenia” skóry głowy w odniesieniu do PGA w tygodniu 4.
Procent pacjentów z „sukcesem leczenia” owłosionej skóry głowy na podstawie oceny PGA w tygodniu 4
podłożu piany Kalcypotriol w podłożu piany Badanie 2
(N=100) 53,0 %

(N=101) 47,5 %

(N=101) 35,6 %

Produkt leczniczy Enstilar był statystycznie istotnie bardziej efektywny w porównaniu z kalcypotriolem i wykazywał większy współczynnik sukcesu leczenia niż betametazon, aczkolwiek w tym porównaniu nie stwierdzono istotności statystycznej.
Działanie produktu leczniczego Enstilar na świąd a także bezsenność związaną ze świądem obserwowano w badaniu 1 z zastosowaniem wizualnej skali analogowej (ang. Visual Analogue Scale - VAS) mieszczącej się w granicach od 0 mm (brak świądu/brak bezsenności) do 100 mm (najsilniejszy świąd, jaki można sobie wyobrazić/utrata snu). Istotnie statystycznie większa liczba pacjentów w grupie stosującej produkt leczniczy Enstilar w porównaniu z grupą stosującą podłoże osiągnęła 70% redukcję świądu i związanej ze świądem bezsenności od dnia 3 i przez cały okres leczenia.
Wpływ produktu leczniczego Enstilar, na jakość życia był oceniany w badaniu 1 z użyciem generycznego kwestionariusza EQ-5D-5L i specyficznego, dermatologicznego kwestionariusza DLQI. Statystycznie istotną poprawę jakości życia na korzyść produktu leczniczego Enstilar wykazano w DLQI od pierwszego tygodnia i poprzez cały okres leczenia oraz dla EQ-5D-5L w tygodniu 4.
Dane z długoterminowej obserwacji Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia produktem leczniczym Enstilar oceniano w randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym podłożem (badanie czwarte). Pacjentom podawano raz na dobę w fazie otwartej badania produkt leczniczy Enstilar przez 4 tygodnie, a następnie osoby, które odpowiedziały na leczenie były losowo przydzielane do grupy otrzymującej produkt leczniczy Enstilar (długotrwałe leczenie podtrzymujące) lub podłoże piany dwa razy w tygodniu przez okres do produktem leczniczym Enstilar raz dziennie przez 4 tygodnie, a osoby odpowiadające kontynuowały leczenie randomizowane.
Wyjściowa charakterystyka związana z chorobą (wszyscy zrandomizowani pacjenci)
Nasilenie choroby (PGA) Łagodna Umiarkowana Ciężka
Średnia BSA (zakres) 8,3 (1,0-38,0) Średnia m-PASI (zakres) 7,8 (2,0-28,0)
U pacjentów otrzymujących długotrwałe leczenie podtrzymujące produktem leczniczym Enstilar odnotowano dłuższy czas do pierwszego nawrotu choroby, większą liczbę dni w okresie remisji w czasie trwania badania i mniej nawrotów niż u osób otrzymujących podłoże piany. Poniższa tabela przedstawia podsumowanie danych dotyczących nawrotu choroby w tym badaniu.
Podsumowanie skuteczności do 52 tygodni długotrwałego leczenia podtrzymującego (badanie czwarte) Punkt końcowy Dane zaobserwowane w badaniu Wynik analizy statystycznej (N=521)* Długotrwałe leczenie podtrzymujące + leczenie nawrotów (N=256) Podłoże + leczenie nawrotów (N=265) Szacunki [95% CI] p- wartość Pierwszorzędowy: Czas do pierwszego nawrotu Mediana czasu do pierwszego nawrotu = 56 dni Mediana czasu do pierwszego nawrotu = 30 dni HR=0,57 [0,47; 0,69] (Redukcja 43% [31%; 53%]) p<0.001 Drugorzędowy: Odsetek dni w okresie remisji Mediana dni = 69,3% Mediana dni = 56,6% DP=11% [8%;14%] (Wzrost 41 [29; 53] dni) p<0.001 Drugorzędowy: Liczba nawrotów Mediana liczby nawrotów = 2,0 Mediana liczby nawrotów = 3,0 RR=0,54 [0,46;0,63] (Redukcja 46% [37%; 54%]) p<0.001 * Analiza statystyczna porównuje długotrwałe leczenie podtrzymujące + leczenie nawrotów z podłożem + leczeniem nawrotów CI: przedział ufności; DP: różnica w proporcji dni w roku; HR: współczynnik ryzyka; N: liczba badanych w całkowitym zbiorze analiz; RR: współczynnik szybkości
Dzieci i młodzież W 4-tygodniowym, niekontrolowanym, otwartym badaniu z udziałem 106 nastolatków w wieku od wpływ produktu leczniczego Enstilar na metabolizm wapnia. Produkt leczniczy Enstilar stosowano w ilości do 105 g na tydzień. Nie stwierdzono żadnego przypadku hiperkalcemii ani klinicznie istotnych zmian stężenia wapnia w moczu. Odpowiedź nadnerczy na test prowokacji ACTH była mierzona w podgrupie 33 pacjentów z rozległą łuszczycą plackowatą zajmującą co najmniej 20% skóry głowy i 10% powierzchni ciała. Po ≤18 mcg/dL po 30 minutach po prowokacji ACTH, a po 60 minutach zaobserwowano u tych pacjentów odpowiedź prawidłową. U trzeciego pacjenta stwierdzono minimalną odpowiedź kortyzolu na test prowokacji ACTH wyjściowo co skutkowało brakiem konkluzywnych wyników po leczeniu. U żadnego z tych pacjentów nie zaobserwowano jakichkolwiek objawów klinicznych.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Po ekspozycji ogólnoustrojowej obie substancje czynne - kalcypotriol i dipropionian betametazonu - są szybko i w znacznym stopniu metabolizowane.
Kalcypotriol jest wydalany głównie z kałem (szczury i świnki), a dipropionian betametazonu z moczem (szczury i myszy). Badania dotyczące dystrybucji w tkankach, przeprowadzone na szczurach po zastosowaniu odpowiednio kalcypotriolu i dipropionianu betametazonu znakowane radioizotopem wykazały, że nerki i wątroba miały najwyższy poziom radioaktywności.
Zakres przezskórnej absorpcji obu substancji czynnych po aplikacji miejscowej oceniano w badaniu osi podwzgórze-przyssadka-nadnercza (HPA) u pacjentów z rozległą łuszczycą (patrz punkt 5.1). Kalcypotriol i dipropionian betametazonu były poniżej dolnej granicy oznaczalności w większości próbek pobranych od 35 pacjentów z rozległą łuszczycą na skórze i głowie leczonych raz na dobę przez 4 tygodnie. Kalcypotriol był oznaczalny u jednego pacjenta, betametazon u 5 pacjentów a metabolity kalcypotriolu i betametazonu były oznaczalne odpowiednio u 3 i 27 pacjentów.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Badania niekliniczne na zwierzętach z zastosowaniem kortykosteroidów wykazały ich niekorzystny wpływ na płód (rozszczep podniebienia, wady rozwojowe szkieletu). W badaniach dotyczących toksycznego działania na rozrodczość, długotrwałe doustne stosowanie kortykosteroidów u szczurów spowodowało przedłużenie trwania ciąży oraz wystąpienie trudności w trakcie porodu. Ponadto zaobserwowano zmniejszenie przeżywalności potomstwa, zmniejszenie masy ciała oraz przyrostu masy ciała. Nie odnotowano upośledzenia płodności. Znaczenie wyników tych badań w odniesieniu do ludzi jest nieznane.
Wykazano toksyczne działanie kalcypotriolu na matkę i płód w badaniach na szczurach i królikach, w których kalcypotriol podawano doustnie w dawkach odpowiednio 54 μg/kg mc./dobę i objawy sugerujące niedojrzałość układu kostnego (niecałkowite skostnienie kości łonowej oraz paliczków kończyny przedniej, powiększone ciemiączko) oraz zwiększoną częstość występowania nadliczbowych żeber.
Dane niekliniczne otrzymane z konwencjonalnych badań bezpieczeństwa farmakologicznego, toksyczności po podaniu wielokrotnym oraz genotoksyczności nie wykazały jakiegokolwiek niebezpieczeństwa dla ludzi.
W badaniach na myszach dotyczących działania rakotwórczego kalcypotriolu i betametazonu dipropionianu po podaniu na skórę oraz w badaniach dotyczących działania rakotwórczego po podaniu doustnym przeprowadzonym na szczurach, nie wykazano szczególnego ryzyka dla ludzi.
W trakcie miejscowych badań tolerancji przeprowadzonych na świnkach, produkt leczniczy Enstilar spowodował łagodne do umiarkowanych podrażnienia skóry.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Wazelina biała Polioksypropylenu eter stearylowy Parafina ciekła all-rac-α-Tokoferol Butylohydroksytoluen Butan Dimetylowy eter

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie dotyczy

6.3 Okres ważności



Po pierwszym otwarciu pojemnika: 6 miesięcy.

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Uwaga: Skrajnie łatwopalny aerozol. Pojemnik pod ciśnieniem: ogrzanie grozi wybuchem. Chronić przed światłem słonecznym. Nie wystawiać na działanie temperatury powyżej 50°C. Nie przekłuwać ani nie spalać nawet po zużyciu. Nie wyciskać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Przechowywać z dala od iskier, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie palić papierosów w pobliżu.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Pojemnik aluminiowy pokryty od wewnątrz lakierem poliamidoimidowym, z zaworem oraz dozownikiem (PP/Poliacetal) z nasadką ochronną z PP, w tekturowym pudełku.
Pojemnik zawiera 60 g piany, nie uwzględniając ilości nośnika.
Wielkości opakowań: Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania


Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

DOPUSZCZENIE DO OBROTU
LEO Pharma A/S Industriparken 55 DK-2750 Ballerup Dania

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU




9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 01 lipca 2016 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 10 stycznia 2022

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
30.07.2022