Maść kamforowa
Camphorae unguentum
Maść 10% | Camphorum 10 %
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne "Prolab" Sp. z o.o., Polska
Ulotka
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
MAŚĆ KAMFOROWA, maść, 10% Camphorae unguentum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystapią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4 - Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
1. Co to jest lek Maść kamforowa i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Maść kamforowa
3. Jak stosować lek Maść kamforowa
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Maść kamforowa
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Maść kamforowa i w jakim celu się go stosuje
Maść kamforowa wywołuje miejscowe przekrwienie. Wskazania do stosowania Maść kamforową stosuje się na skórę w bólach mięśni i stawów.2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Maść kamforowa
Kiedy nie stosować leku Maść kamforowa: - jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) - w obrębie twarzy, błon śluzowych - na uszkodzoną skórę
Ostrzeżenia i środki ostrożności Chronić oczy. Nie stosować na duże powierzchnie skóry. Nie stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę. Nie przyjmować gorących kąpieli przed i po aplikacji maści. Należy zaprzestać stosowania, jeśli wystąpią podrażnienia, zaczerwienienia skóry. Należy skontaktować się z lekarzem. Nie połykać! W razie przypadkowego połknięcia leku trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów.
Dzieci i młodzież
Nie stosować u niemowląt i dzieci do lat 6. U dzieci starszych stosować po konsultacji z lekarzem.
Lek Maść kamforowa a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Brak danych. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się lekarzem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
3. Jak stosować lek Maść kamforowa
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.Lek do stosowania miejscowego na nieuszkodzoną skórę.
Dzieci w wieku 6-12 lat: Cienką warstwę maści (około 0,5–1 cm) nanosić delikatnie i równomiernie na obolałe miejsca 1-2 razy na dobę. Dorośli i młodzież: Cienką warstwę maści (około 1–2 cm) nanosić delikatnie i równomiernie na obolałe miejsca 1-2 razy na dobę..
Przed zastosowaniem i po zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Maść kamforowa Przedawkowanie leku Maść kamforowa jest mało prawdopodobne. W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości preparatu, należy zmyć go ze skóry.
Pominięcie zastosowania leku Maść kamforowa Należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Maść kamforowa W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działanie niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Niekiedy lek może być przyczyną alergii kontaktowych lub stanów zapalnych skóry. Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działanie niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Maść kamforowa
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w temperaturze nie wyższej niż 25 o C.Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, które się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Maść kamforowa
- Pozostałe składniki to: wazelina hydrofilowa.
Jak wygląda lek Maść kamforowa i co zawiera opakowanie Lek ma postać białożółtawej masy o charakterystycznym zapachu kamfory. Opakowanie leku to tuba aluminiowa z zakrętką PE zawierająca 20 g maści w tekturowym pudełku.
Podmiot odpowiedzialny Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. ul. Towarowa 47/51, 61-896 Poznań tel. + 48 61 886 18 00
Wytwórca Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. Paterek, ul. Przemysłowa 3, 89-100 Nakło nad Notecią tel. 52 386 73 10 fax 52 386 73 23
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 03.2024