Gripblocker Natural

Preparat ziołowy

Syrop - | Tiliae inflorescentia extractum aq. (1:5) 1.222 g + Sambuci extractum 1.222 g + Verbasci extractum fluidum. 1.018 g + Salicis corticis extractum siccum 0.611 g do objętości 1 ml
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A., Polska

Ulotka


Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny syrop
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa info rmacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4. - Jeśli po 3 dniach stosowania nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Syrop z lipy i bzu czarnego i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Syrop z lipy i bzu czarnego

3. Jak stosować lek Syrop z lipy i bzu czarnego

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Syrop z lipy i bzu czarnego

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny i w jakim celu się go stosuje


Lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Syrop z lipy i bzu czarnego stosuje się tradycyjnie jako łagodny środek napotny w niewysokiej gorączce występującej w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem, gorączką, bólem gardła.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i

dziewanny
Kiedy nie stosować leku Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny: − jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynn ą lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6), − w przypadku nadwrażliwości na salicylany i inne NLPZ, − w astmie, − w chorob ie wrzodowej, − w przypadku ciężkich zaburzeń funkcji nerek i wątroby, − w przypadku zaburzeń krzepnięcia, − jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, − ze względu na zawartość kory wierzby nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania leku Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu. Jeśli gorączka przekroczy 39ºC, utrzymuje się, towarzyszy jej silny ból głowy lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.
Lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Kora wierzby może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak pochodne kumaryny.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Z uwagi na obecność wyciągu z kory wierzby i zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny zawiera 0,3 g etanolu w 5 ml Produkt może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, chorobą wątroby lub z padaczką, a także dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Jedna dawka leku zawiera ilość etanolu odpowiadającą około 3,2 ml wina o zawartości alkoholu 12 % v/v lub 7,6 ml piwa o zawartości alkoholu 5 % v/v.
Lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny zawiera sacharozę Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

3. Jak stosować lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny


Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Lek stosuje się doustnie. Do opakowania dołączona jest miarka. Zalecana dawka dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat to: 5 ml syropu od 3 do 4 razy na dobę.
Jeśli gorączka nie ustępuje po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci Nie zaleca się stosowania leku Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Pominięcie zastosowania leku Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

4. Możliwe działania niepożądane



Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych. Dla kwiatów lipy opisano pojedynczy przypadek zawodowego uczulenia kontaktowego. Dla kory wierzby znane są odczyny uczuleniowe takie jak wysypki, pokrzywka, duszność, objawy żołądkowo- jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zgaga) o nieznanej częstości występowania.
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02 - 222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w zamkniętej butelce w temperaturze poniżej 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny − Substancją czynn ą leku jest wyciąg płynny (1:1,46) z: kwiatu dziewanny / kwiatu lipy / kory wierzby / kwiatu bzu czarnego (2,5/3,0/1,5/3,0). 100 g syropu zawiera 10 g wyciągu. − Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sacharoza, koncentrat z czarnej porzeczki, aromat czarnej porzeczki, woda oczyszczona.
Jak wygląda lek Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny i co zawiera opakowanie Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny ma postać klarownego syropu (dopuszczalna opalizacja) o barwie od wiśniowej do brunatnej. Opakowanie leku zawiera 125 g syropu.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca „PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E
Informacja o leku tel.: (22) 742 00 22 e-mail: [email protected]
Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka

1/4 CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


SYROP Z LIPY, BZU CZARNEGO, WIERZBY I DZIEWANNY ZIOŁOWA TRADYCJA, syrop

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


lipy) / Salix spp., cortex (kora wierzby) / Sambucus nigra L., flos (kwiat bzu czarnego) (2,5/3,0/1,5/3,0). Ekstrahent: etanol 60 % (V/V). Zawartość etanolu w produkcie nie więcej niż 5,1% (m/m).
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: sacharoza (3,9 g w 5 ml syropu). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Syrop Klarowny syrop (dopuszczalna opalizacja) o barwie od wiśniowej do brunatnej.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Produkt leczniczy roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny Ziołowa Tradycja stosuje się tradycyjnie jako łagodny środek napotny w niewysokiej gorączce występującej w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem, gorączką, bólem gardła.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Dawkowanie Dzieci w wieku powyżej 3 lat: 2,5 ml syropu od 3 do 4 razy na dobę. Dorośli, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml syropu od 3 do 4 razy na dobę. Należy zachować przynajmniej 4 godzinną przerwę pomiędzy dawkami.
Dzieci Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Czas stosowania Jeśli po 3 dniach nie nastąpi poprawa lub objawy się utrzymają, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Sposób podawania Podanie doustne. Do opakowania dołączona jest miarka. 2/4

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Nadwrażliwość na salicylany i inne NLPZ, astma, choroba wrzodowa, ciężkie zaburzenia funkcji nerek i wątroby, zaburzenia krzepnięcia, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Ze względu na zawartość kory wierzby nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu leczniczego. Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, przekroczy 39ºC, towarzyszy jej silny ból głowy lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość etanolu na dawkę (0,3 g/5 ml), odpowiadającą około 3,2 ml wina lub 7,6 ml piwa, produkt może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, chorobą wątroby lub z padaczką, a także dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Lek zawiera 3,9 g sacharozy w 5 ml. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Kora wierzby może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak pochodne kumaryny.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Z uwagi na obecność wyciągu z kory wierzby i zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Produkt może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

4.8 Działania niepożądane


Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych. Dla kwiatów lipy opisano pojedynczy przypadek zawodowego uczulenia kontaktowego. Dla kory wierzby znane są odczyny uczuleniowe takie jak wysypki, pokrzywka, duszność, objawy żołądkowo- jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność, zgaga) o nieznanej częstości występowania.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02 - 222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu. 3/4

4.9 Przedawkowanie


Nie opisano przypadków przedawkowania.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Brak danych.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Brak danych.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Nie przeprowadzono nieklinicznych badań produktu Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny, dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Sacharoza Koncentrat z czarnej porzeczki Aromat czarnej porzeczki Woda oczyszczona

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie dotyczy.

6.3 Okres ważności



6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Przechowywać w zamkniętej butelce w temperaturze poniżej 25°C.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Butelka ze szkła brunatnego z zakrętką aluminiową zaopatrzoną w miarkę, w tekturowym pudełku.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania


Bez specjalnych wymagań.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

DOPUSZCZENIE DO OBROTU
4/4 „PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E tel.: +48 (71) 352 95 22 faks: +48 (71) 352 76 36

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


R/0754

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 12.02.1991 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 27.02.2014 r.

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO