Gaviscon o smaku mięty

Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas

Zawiesina doustna (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml | Natrii alginas 500 mg/10 ml + Natrii hydrogenocarbonas 267 mg/10 ml + Calcii carbonas 160 mg/10 ml

Ulotka

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA
Gaviscon o smaku mięty, (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml, zawiesina doustna (Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas)

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza. Aby jednak uzyskać dobry wynik leczenia, należy stosować lek Gaviscon o smaku mięty ostrożnie. - Należy zachować tę ulotkę, aby można ją było przeczytać ponownie w razie potrzeby. - Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja. - Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. - Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepo żądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek Gaviscon o smaku mięty i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Gaviscon o smaku mięty

3. Jak stosować lek Gaviscon o smaku mięty

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Gaviscon o smaku mięty

6. Inne informacje



1. CO TO JEST LEK GAVISCON O SMAKU MIĘTY I W JAKIM CELU SIĘ GO

STOSUJE
Lek Gaviscon o smaku mięty należy do grupy leków nazywanych „środkami hamującymi refluks żołądkowo-przełykowy”, który tworzy ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej zapobiegając cofaniu si ę kwaśnej treści żołądkowej z żołądka, co powoduje ból i uczucie dyskomfortu w przełyku.
Gaviscon o smaku mięty jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo- -przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU GAVISCON O SMAKU

MIĘTY

Nie stosować leku Gaviscon o smaku mięty jeśli - u pacjenta stwierdzono reakcje alergiczne (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik leku objawiające się jako trudności w oddychaniu lub wysypki skórne (patrz dalsze informacje na pełnej liście działań niepożądanych).
Ważne informacje o niektórych składnikach leku Gaviscon o smaku mięty Lek zawiera sód (143 mg/10 ml) i wapń (64 mg/10 ml). Maksymalna zalecana dobowa dawka tego leku zawiera 1140 mg sodu (składnika soli kuchennej). Odpowiada to 57% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Lek Gaviscon o smaku mięty jest wskazany do krótkotrwałego podawania chyba, że lekarz zaleci inaczej.
regularnego stosowania tego leku, pacjenci, zwłaszcza kontrolujący zawartość sodu w diecie, powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób nerek lub serca, gdyż zwiększona zawartość soli zwiększa ryzyko tych chorób.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zmniejszonego wydzielania soku żołądkowego, gdyż wówczas ten lek może być mniej skuteczny.
Jeśli objawy nie ustępują po siedmiu dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie leku Gaviscon o smaku mięty z innymi lekami Nie należy stosować tego leku w ciągu dwóch godzin od zastosownia innych leków ponieważ może to wpływać na skuteczność niektórych leków.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią Lek ten można stosować podczas ciąży i karmienia piersią.
Ważne informacje o niekórych składnikach leku Gaviscon o smaku mięty. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E218) i propylu (E216), które mogą powodować reakcje alergiczne (również opóź nione).

3. JAK STOSOWAĆ LEK GAVISCON O SMAKU MIĘTY


Do stosowania doustnego.
Lek należy wstrząsnąć przed użyciem.
Dorośli w tym osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku 12 lat i powyżej: 10–20 ml po posiłkach i przed snem (do czterech razy na dobę).
Dzieci w wieku poniżej 12 lat: podawać tylko po konsultacji z lekarzem.
Zażycie większej niż zalecana dawki leku Gaviscon o smaku mięty Niekorzystne działanie przy zbyt dużej dawce leku jest mało prawdopodobne. Jednakże lek może powodować uczucie wzdęcia i dyskomfortu w jamie brzusznej. Jeśli ono nie mija, należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zażycia leku Gaviscon o smaku mięty W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy stosować podwójnej dawki przy kolejnym jego podaniu. Należy kontynuować leczenie tak jak dotychczas.

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Jak ka żdy lek, Gaviscon o smaku mięty może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpią działania niepożądane należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem . Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) mogą wystąpić reakcje alergiczne na składniki leku. Mogą wystąpić objawy takie jak wysypki skórne, świąd, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowilub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK GAVISCON O SMAKU MIĘTY


PRZECHOWYWAĆ W MIEJSCU NIEDOSTĘPNYM I NIEWIDOCZNYM DLA DZIECI.
Nie stosować leku Gaviscon o smaku mięty po upływie terminu ważności (miesiąc/rok) zamieszczonego na oznakowaniu opakowania po napisie „EXP”. Data oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.

Przed pierwszym użyciem leku sprawdzić zabezpieczenie na zakrętce czy nie jest odłamane.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. INNE INFORMACJE


Co zawiera lek Gaviscon o smaku mięty Substancjami czynnymi leku w każdej dawce 10 ml są 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu oraz 160 mg węglanu wapnia. Inne składniki leku to karbomer 974P, metylu (E218) i propylu (E216) parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, sodu wodorotlenek, aromat miętowy nr 4, aromat miętowy nr 5 oraz woda oczyszczona.
Lek ten nie zawiera cukru i glutenu.
Jak wygląda lek Gaviscon o smaku mięty i co zawiera opakowanie Gaviscon o smaku mięty jest białawą zawiesiną o zapachu i smaku mięty.
Dostępne opakowania: butelka o pojemności 150 ml, 200 ml lub 300 ml.
Podmiot odpowiedzialny Reckitt Benckiser (Poland) S.A. ul. Okunin 1 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Wytwórca/Importer
Wytwórca Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited, Dansom Lane, Hull, HU8 7DS Wielka Brytania
Importer RB NL Brands B.V. WTC Schiphol Airport, Schiphol Boulevard 207, Holandia
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego: tel. 0801 88 88 07
Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO



2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


Każda dawka 10 ml produktu leczniczego zawiera 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu, 160 mg węglanu wapnia.
Substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan (E218) 40 mg/10 ml i propylu parahydroksybenzoesan (E216) 6 mg/10 ml.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA



4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania



4.2 Dawkowanie i sposób podawania



4.3 Przeciwwskazania



adnik preparatu, w tym estry hydroksybenzoesanów (parabenów).

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania





Jeżeli objawy nie ustępują po siedmiu dniach leczenia, stan pacjenta powinien być ponownie zweryfikowany.
Produkt leczniczy zawiera 143 mg sodu na każde 10 ml dawki, co odpowiada 7% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu.
Maksymalna dobowa dawka tego produktu odpowiada 57% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu.
Uważa się, że ten produkt reprezentuje wysoką zawartość sodu. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę u pacjentów na diecie ubogosodowej (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek).
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Produkt leczniczy zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E218) i propylu parahydroksybenzoesan (E216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe opóźnione).

4.5 Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji



rozważyć zachowanie dwugodzinnego odstępu pomię dzy przyjęciem produktu leczniczego Gaviscon o smaku mięty a podaniem innych produktów leczniczych, zwłaszcza inhibitorów receptora histaminowego H2, tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, tyroksyny, penicylaminy, beta-adrenolityków (atenololu, metoprololu, propranololu), glikokortykosteroidów, chlorochiny i bisfosfonianów.

4.6 Ciąża i laktacja



stwierdzono, że lek może być stosowany podczas ciąży i laktacji.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania



4.8 Działania niepożądane



Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umoż liwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie



5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE



wrzodowej i chorobie refluksowej przełyku.

5.1 Właściwości farmakodynamiczne



ści żołądkowej może przemieścić

5.2 Właściwości farmakokinetyczne



5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie



6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych



6.2 Niezgodności farmaceutyczne



6.3 Okres ważności



6.4 Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu



6.5 Rodzaj i zawartość opakowania



wartościach 5 ml, 10 ml, 15ml, i 20 ml lub z łyżką miarową

6.6 Szczególne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania leku do



7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA



ul. Okunin 1 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki Polska

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU




9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO



Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 2010-08-10 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 2016-06-17

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU