Olej rycynowy

Ricini oleum

Płyn doustny | Ricini oleum
Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o., Polska

Ulotka

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
OLEJ RYCYNOWY Oleum Ricini

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe

- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek Olej rycynowy i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Olej rycynowy

3. Jak przyjmować lek Olej rycynowy

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Olej rycynowy

6. Zawartość opakowania i inne informacje


1. Co to jest lek Olej rycynowy i w jakim celu się go stosuje


Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym. Podanie go wzmaga perystaltykę jelita cienkiego i prowadzi do wypróżnienia.
Wskazania do stosowania Środek przeczyszczający w zaparciach.

2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Olej rycynowy


Kiedy nie przyjmować leku Olej rycynowy: - jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na olej rycynowy; - jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego; - u dzieci poniżej 7 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Olej rycynowy może być stosowany sporadycznie i krótkotrwale (do kilku dni). Systematyczne stosowanie powoduje silne podrażnienie przewodu pokarmowego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek ostrych lub utrzymujących się objawów brzusznych należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież: Olej rycynowy może być stosowany u dzieci powyżej 7 lat pod kontrolą lekarza.
Lek Olej rycynowy a inne leki: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Ze względu na fakt, że olej rycynowy może zaburzać wchłanianie leków, nie zaleca się przyjmowania jednocześnie z innymi lekami, witaminami. Należy zachować kilkugodzinny odstęp.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność: Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża Nie należy stosować u kobiet w ciąży.
Karmienie piersią Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu nie zaleca się stosowania.
Wpływ na płodność Brak danych.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Nie stwierdzono wpływu produktu na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

3. Jak przyjmować lek Olej rycynowy


Lek Olej rycynowy należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Olej rycynowy przyjmować doustnie nie częściej niż raz dziennie.
Zalecane dawkowanie: Dorośli: 10 – 20 g (1 – 2 łyżki stołowe), dzieci powyżej 7 lat i młodzież: 5 – 10 g (1 – 2 łyżeczki) pod kontrolą lekarza. Wypróżnienie następuje zwykle po 2 – 6 godzinach.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Olej rycynowy: W razie przyjęcia dawki większej niż zalecana należy skonsultować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, silne skurcze jelit, bóle brzucha oraz silna biegunka, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.
Pominięcie przyjęcia leku Olej rycynowy: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku.
Przerwanie przyjmowania leku Olej rycynowy: W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane


Jak każdy lek, lek Olej rycynowy może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.
Olej rycynowy działa drażniąco na jelito cienkie, powoduje przekrwienie jelita grubego i narządów miednicy mniejszej. Może powodować zaostrzenie stanów zapalnych jamy brzusznej, nasilać krwawienie menstruacyjne, powodować nudności, wymioty, dolegliwości skurczowe, bóle brzucha i gwałtowną biegunkę, brak łaknienia. W rzadkich przypadkach obserwowano występowanie wysypki skórnej.
Zgłaszanie działań niepożądanych: Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel: 22 49 21 301, fax: 22 49 21 309, e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Olej rycynowy


Przechowywać w zamkniętych pojemnikach, w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Chronić od światła. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Olej rycynowy:
Substancją czynną leku jest olej rycynowy. pomocniczych.
Jak wygląda lek Olej rycynowy i co zawiera opakowanie:
Lek jest w postaci płynu doustnego.
Opakowanie zawiera: - 30 g, 50 g, 100 g w butelce ze szkła barwnego z zakrętką z polietylenu w opakowaniu zewnętrznym kartonowym z dołączoną ulotką.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o. ul. Stacyjna 5 30-851 Kraków Tel. 12 657 40 40 Fax: 12 648 80 49 e-mail: [email protected]

Data ostatniej aktualizacji ulotki: