Meditonsin

Preparat złożony

Krople doustne, roztwór - | Mercurius bijodatus D8 4 g + Aconitum 1 g + Atropini sulfas 5 g
Medice Arzneimittel Puetter GmbH & Co. KG, Niemcy

Ulotka



Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Meditonsin, krople doustne, roztwór Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4. - Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować
się z lekarzem.

Spis treści ulotki:

1. Co to jest lek MEDITONSIN i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku MEDITONSIN

3. Jak stosować lek MEDITONSIN

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek MEDITONSIN



6. Zawartość opakowania i inne informacje


1. CO TO JEST LEK MEDITONSIN I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE

MEDITONSIN
jest lekiem
homeopatycznym ze wskazaniami leczniczymi Stosuje się go pomocniczo w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU MEDITONSIN


Kiedy nie stosować leku MEDITONSIN: - jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). - w przypadku uzależnienia od alkoholu - u dzieci poniżej 12 lat Ostrzeżenia i środki ostrożności Działanie leku homeopatycznego może podlegać niekorzystnemu wpływowi wynikającemu ze spożywania takich substancji jak herbata, kawa, alkohol itp. lub palenia papierosów.
Należy skonsultować się z lekarzem, nawet, jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Lek MEDITONSIN a inne leki Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Interakcje z innymi lekami nie są znane.
Ciąża i karmienie piersią Brak danych dotyczących bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania w tych okresach.


2 Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Zachować ostrożność w razie stosowania na krótko przed prowadzeniem pojazdu, z uwagi na zawartość alkoholu 6% (V/V).

3. Jak stosować lek MEDITONSIN

Lek MEDITONSIN należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej lek należy przyjmować w podany poniżej sposób: Dawkowanie: Zażywać bez rozcieńczania, przetrzymując chwilę w ustach przed połknięciem. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 razy dziennie po 5-10 kropli Jeśli lekarz nie zaleci inaczej stosuje się przez okres do 1 tygodnia. Należy skontaktować się z lekarzem przy przedłużaniu się dolegliwości, w przypadku zaostrzenia się objawów lub pojawieniu się nowych objawów. W przypadku wrażenia, że działanie leku MEDITONSIN jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku MEDITONSIN W razie przedawkowania mogą wystąpić: mdłości, wymioty lub biegunka. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku MEDITONSIN Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄ

DANE Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Może wystąpić nadmierne wydzielanie śliny. W takim wypadku należy zaprzestać stosowania leku. Uwaga: podobnie, jak w przypadku stosowania innych leków homeopatycznych na początku może wystąpić przejściowe nasilenie objawów choroby. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku oraz skonsultować się z lekarzem.
Jeśli wystąpią inne niż wymienione powyżej działania niepożądane należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK MEDITONSIN

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych wymagań.Po otwarciu zawartość butelki zużyć w ciągu 6 miesięcy Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

3

6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek MEDITONSIN - Substancjami czynnymi leku są: Aconitinum D5 1g, Atropinum sulfuricum D5
5g, Hydrargyrum bicyanatum D8
4g - Pozostałe składniki to: glicerol, etanol
Jak wygląda lek MEDITONSIN i co zawiera opakowanie Lek MEDITONSIN to krople doustne, roztwór w butelce szklanej z kroplomierzem w tekturowym pudełku. Wielkość opakowania: 35 g i 70 g
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca Medice Arzneimittel Pütter GmbH & Co. KG Kuhloweg 37, 58638 Iserlohn Niemcy

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka



1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

Meditonsin, krople doustne, roztwór

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

10g kropli zawiera: Aconitinum D5 1g, Atropinum sulfuricum D5
5g, Hydrargyrum bicyanatum D8
4g Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

krople doustne, roztwór

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi Produkt stosuje się pomocniczo w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie: Zażywać bez rozcieńczania, przetrzymując chwilę w ustach przed połknięciem. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3 razy dziennie po 5-10 kropli Sposób podawania: podanie doustne Stosować niezależnie od posiłków, nie dłużej niż 7 dni.

4.3 Przeciwwskazania

 Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1  Uzależnienie od alkoholu – produkt zawiera 6% (V/V) etanolu.  u dzieci poniżej 12 lat

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Lek zawiera 6% (V/V) etanolu. Brak danych klinicznych na temat bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Nie są znane. Ogólne ostrzeżenie: Działanie leku homeopatycznego może podlegać niekorzystnemu wpływowi niektórych czynników związanych ze stylem życia lub wynikającym ze spożywania takich substancji jak herbata, kawa, alkohol itp. lub palenia papierosów. Pacjent powinien poinformować o lekach stosowanych równocześnie z terapią lekiem homeopatycznym.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację



2 Brak danych klinicznych na temat bezpieczeństwa stosowania produktu u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Brak danych. Zachować ostrożność w razie stosowania na krótko przed prowadzeniem pojazdu, z uwagi na zawartość alkoholu 6% (V/V).

4.8 Działania niepożądane

Może wystąpić nadmierne wydzielanie śliny. W takim wypadku należy zaprzestać stosowania leku.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem: Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 e-mail: [email protected] Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie

W razie przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: mdłości, wymioty lub biegunka. W przypadku wystąpienia tych objawów pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne

Brak danych

5.2 Właściwości farmakokinetyczne

Brak danych

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

Brak danych

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych

etanol, glicerol.


3

6.2 Niezgodności farmaceutyczne

Nie dotyczy.

6.3 Okres ważności


6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania

Brak specjalnych wymagań

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania

Butelka ze szkła barwnego z kroplomierzem i zakrętką w pudełku tekturowym. Zawartość w opakowaniu: 35 g, 70 g.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania

Brak szczególnych wymagań.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA

DOPUSZCZENIE DO OBROTU Medice Arzneimittel Pütter GmbH & Co. KG Kuhloweg 37,

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU

IL-5273/LN-H

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO

OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA 15.02.2001 / 13.02.2006/27.02.2014

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO