Skinsept Color

Alcohol ethylicus + Alcohol benzylicus + Alcohol isopropylicus

Roztwór na skórę (45,54 g + 1 g + 27 g)/100 g | Ethanolum 45,54 g/100 g + Alcohol benzylicus 1 g/100 g + Alkohol izopropylowy 27 g/100 g
Ecolab Deutschland GmbH, Niemcy

Ulotka

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Skinsept color (45,54 g + 1 g + 27 g) /100 g, roztwór na skórę
(Ethanolum 96 per centum + Alcohol benzylicus + Alcohol isopropylicus)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

1. Co to jest lek Skinsept color i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Skinsept color

3. Jak stosować lek Skinsept color

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Skinsept color

6. Zawartość opakowania i inne informacje


1. Co to jest lek Skinsept color i w jakim celu się go stosuje


Lek ten służy do odkażania skóry przed operacjami, wstrzyknięciami, punkcjami, pobraniem krwi i szczepieniami. Skinsept color jest lekiem złożonym, zawierającym substancje czynne o znanej skuteczności. Zastosowane substancje czynne: etanol, alkohol benzylowy i izopropanol, uzupełniają swoje zakresy aktywności, zapewniając szerokie działanie antyseptyczne. Lek jest skuteczny przeciwko występującym na skórze bakteriom, w tym prątkom gruźlicy i gronkowcom złocistym opornym na metycylinę (MRSA), grzybom chorobotwórczym oraz wirusom Hepatitis B, HIV, Herpes, rotawirusom i adenowirusom. Lek Skinsept color odkaża i odtłuszcza skórę oraz dzięki zawartości barwników uwidacznia odkażony obszar. Lek jest autosterylny. Jałowość leku utrzymuje się nawet w przypadku ponownego zanieczyszczenia mikrobiologicznego (np. przy otwieraniu opakowania) (Patent Europejski nr 0016319). Lek nie wywołuje podrażnień nieuszkodzonej skóry.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Skinsept color


Kiedy nie stosować leku Skinsept color
(wymienionych w punkcie 6). Leku nie należy stosować do dezynfekcji otwartych ran o dużej powierzchni. Nie stosować do dezynfekcji błon śluzowych. Nie stosować w okolicy oczu. Nie stosować u noworodków.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Lek jest łatwopalny. Nie rozpylać w pobliżu płomienia. Punkt zapłonu 21°C (zgodnie z normą DIN 51755). Przestrzegać czasów stosowania oraz zasad bezpieczeństwa stosowania. Przed włączeniem urządzeń elektrycznych odczekać do wyschnięcia leku. Stosować ostrożnie na powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu. Unikać kontaktu z oczami. Chronić przed wysoką temperaturą, iskrzeniem i płomieniem. Ostrożnie otwierać opakowanie.
Skinsept color a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża Leku nie badano u kobiet w ciąży. Nie przeprowadzano także badań na zwierzętach. Stosując lek u kobiet w ciąży należy zachować ostrożność.
Karmienie piersią Brak danych klinicznych.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Brak danych na temat wpływu.

3. Jak stosować lek Skinsept color


Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Sposób użycia: Lek tylko do użytku zewnętrznego.
Odkażanie skóry przed operacjami i punkcjami. Nierozcieńczony lek nanieść jałowym tamponem na skórę, rozprowadzić po powierzchni i odczekać 1 minutę, aż do wyschnięcia. Przy zagrożeniu wirusem HBV przedłużyć czas działania do 2 minut, powtórnie nanosząc lek na skórę. Czynność należy powtórzyć.
Odkażanie skóry przed iniekcjami, pobraniem krwi, szczepieniami, akupunkturą. Wybrany obszar skóry spryskać przed wkłuciem i odczekać 15 sekund. Celem poszerzenia spektrum działania o wirusy, przedłużyć czas działania do 1 minuty. Przy zagrożeniu wirusem HBV przedłużyć czas działania do 2 minut, powtórnie spryskując skórę.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane


Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Dotychczas nieznane.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 49 21 301 i fax (22) 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Skinsept color


Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie butelki. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Skinsept color
centum), 1,0 g alkoholu benzylowego (Alcohol benzylicus) i 27,0 g alkoholu izopropylowego (Alcohol isopropylicus).
Substancje pomocnicze: nadtlenek wodoru, żółcień pomarańczowa (E 110), czerwień koszenilowa (E 124), woda oczyszczona.
Jak wygląda lek Skinsept color i co zawiera opakowanie Lek Skinsept color to czerwony, przezroczysty roztwór. Pakowany jest w butelki z rozpylaczem 250 ml lub 350 ml z pompką rozpylającą. Elementy pompki rozpylającej mające kontakt z lekiem są wykonane z następujących tworzyw sztucznych: polioksymetylen (POM) polietylen o dużej gęstości (HDPE) polipropylen (PP) polietylen (PE) polietylen o niskiej gęstości (PE-LD) poli(etylen-co-octan winylu (EVA)
Butelka z HDPE z zakrętką 1 l Kanister z bezbarwnego HDPE z zakrętką 5 l.
Podmiot odpowiedzialny: Ecolab Sp. z o.o. ul. Opolska 114 31-323 Kraków +48 12 2616100
Wytwórca: Ecolab Deutschland GmbH Ecolab-Allee 1 D-40789 Monheim am Rhein Niemcy
Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka



CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Skinsept color, (45,54 g + 1 g + 27 g) /100 g, roztwór na skórę

2. SKŁAD JAKOSCIOWY I ILOŚCIOWY


izopropylowego (Alcohol isopropylicus).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: żółcień pomarańczowa (E 110) i czerwień koszenilowa (E 124) Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Roztwór na skórę Czerwony, przezroczysty roztwór

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Do przedoperacyjnego odkażania skóry. Do odkażania skóry przed wykonywaniem iniekcji, punkcji, szczepień, pobrań krwi i zmian opatrunku.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Roztwór do stosowania w stanie nierozcieńczonym, przeznaczony do odkażania skóry przed operacjami, punkcjami, pobraniem krwi i szczepieniami.
Odkażanie skóry przed operacjami i punkcjami. Nierozcieńczony produkt leczniczy nanieść jałowym tamponem na skórę, rozprowadzić po powierzchni skóry i odczekać 1 minutę, aż do wyschnięcia. Przy zagrożeniu wirusem HBV przedłużyć czas działania do 2 minut, powtórnie nanosząc produkt leczniczy na skórę. Czynność należy powtórzyć.
Odkażanie skóry przed iniekcjami, pobraniem krwi, szczepieniami., akupunkturą. Wybrany obszar skóry spryskać przed wkłuciem i odczekać 15 sekund. Celem poszerzenia spektrum działania o wirusy przedłużyć czas działania do 1 minuty. Przy zagrożeniu wirusem HBV przedłużyć czas działania do 2 minut, powtórnie spryskując skórę.

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Produktu leczniczego nie należy stosować do dezynfekcji otwartych ran o dużej powierzchni. Nie stosować do dezynfekcji błon śluzowych. Nie stosować w okolicy oczu. Nie stosować u noworodków.

4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie są znane.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Nie są znane.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża Brak wyników kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Nie przeprowadzano badań na zwierzętach. Stosując produkt leczniczy u kobiet w ciąży należy zachować ostrożność.
Karmienie piersią Brak danych klinicznych.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Brak danych na temat wpływu.

4.8 Działania niepożądane


Dotychczas nieznane.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 49 21 301 i fax (22) 49 21 309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


W razie przypadkowego spożycia: płukać jamę ustną wodą, wypić dużą ilość wody. Konieczna jest konsultacja lekarska. W razie przypadkowego dostania się do oczu: niezwłocznie przemyć oczy dużą ilością bieżącej wody. Konieczna jest konsultacja lekarska.

5.0 WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: środki antyseptyczne i dezynfekujące Kod ATC: D 08 AX05
Skinsept color jest produktem złożonym, zawierającym dobrze tolerowane substancje czynne o udowodnionej skuteczności klinicznej. Zastosowane substancje czynne: etanol, izopropanol oraz alkohol benzylowy uzupełniają swoje zakresy aktywności, zapewniając szerokie spektrum

działania antyseptycznego. Produkt leczniczy jest skuteczny przeciwko występującym na skórze bakteriom, w tym prątkom gruźlicy i gronkowcom złocistym opornym na metycylinę (MRSA), grzybom chorobotwórczym oraz wirusom Hepatitis B, HIV, Herpes, rotawirusom i adenowirusom. Skinsept color odkaża i odtłuszcza skórę, oraz dzięki zawartości barwników uwidacznia odkażony obszar. Produkt leczniczy jest autosterylny. Jałowość produktu leczniczego utrzymuje się nawet w przypadku ponownego zanieczyszczenia mikrobiologicznego (np. przy otwieraniu opakowania) (Patent Europejski nr 0016319). Produkt leczniczy nie wywołuje podrażnień nieuszkodzonej skóry.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne

Nie dotyczy.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Brak odpowiednich danych przedklinicznych dotyczących stosowania.

6.0 DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Nadtlenek wodoru Żółcień pomarańczowa (E 110) Czerwień koszenilowa (E 124) Woda oczyszczona.

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie dotyczy.

6.3 Okres ważności


Nie stosować produktu leczniczego po upływie terminu ważności.

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Butelka 350 ml z HDPE z pompką rozpylającą. Elementy pompki rozpylającej mające kontakt z produktem leczniczym są wykonane z następujących tworzyw sztucznych: polioksymetylen (POM) polietylen o dużej gęstości (HDPE) polipropylen (PP) polietylen (PE) polietylen o niskiej gęstości (PE-LD) poli(etylen-co-octan winylu (EVA)
Butelka 250 ml z rozpylaczem


Butelka z HDPE z zakrętką 1 l Kanister z bezbarwnego HDPE z zakrętką 5 l

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego

do stosowania
Produkt leczniczy jest łatwopalny. Nie rozpylać w pobliżu płomienia. Punkt zapłonu 21°C (zgodnie z normą DIN 51755). Przestrzegać czasów aplikacji oraz zasad bezpieczeństwa stosowania. Przed włączeniem urządzeń elektrycznych odczekać do wyschnięcia produktu leczniczego. Stosować ostrożnie na powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu. Unikać kontaktu z oczami. Chronić przed wysoką temperaturą, iskrzeniem i płomieniem. Ostrożnie otwierać opakowanie.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZOLENIA NA DOPUSZCZENIE

DO OBROTU Ecolab Sp. z o.o. ul. Opolska 114 31-323 Kraków

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


Pozwolenie nr 10729/M/96

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I

DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 06.12.2001 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 27.12.2008 r.

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU

CHARAKTERYSTYKI PRODUKTULECZNICZEGO