Antidral

Aluminii chloridum

Płyn na skórę 100 mg/g | Aluminii chloridum 100 mg/1 g
Nobilus Ent, Polska

Ulotka


ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA
ANTIDRAL 100 mg/g, płyn na skórę (Aluminii chloridum)

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.  Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.  Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.  Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.  Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:

1. Co to jest Antidral i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Antidral

3. Jak stosować Antidral

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać Antidral

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. CO TO JEST ANTIDRAL I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE


Antidral zawiera chlorek glinu, który zmniejsza aktywność gruczołów potowych poprzez denaturację białek zawartych w gruczołach i łączenie się z włóknami fibrynowymi, stanowiącymi zakończenia gruczołów wydzielania zewnętrznego. Po zastosowaniu płynu ciśnienie wewnątrz światła przewodu potowego wzrasta (system sprzężenia zwrotnego), w wyniku czego zahamowane zostaje wydzielanie potu z gruczołów potowych. Pozostałe składniki leku ułatwiają wchłanianie substancji czynnej oraz znacznie ograniczają możliwość wystąpienia zakażeń naskórka.
Antidral stosuje się zewnętrznie na nadmiernie pocące się powierzchnie skóry, tj. na skórę stóp, pach i dłoni. Antidral likwiduje lub łagodzi przykre dolegliwości, związane z nadmiernym poceniem się.

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU ANTIDRAL


Kiedy nie stosować leku Antidral  Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;  Nie należy stosować płynu w przypadku uszkodzenia naskórka oraz po goleniu lub depilacji.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Stosowanie leku należy ograniczyć jedynie do powierzchni skóry, dla których płyn jest wskazany. Należy unikać kontaktu płynu Antidral z błoną śluzową i oczami.  Nie należy myć skóry bezpośrednio przed zastosowaniem leku. Jeśli płyn stosuje się na skórę pach, miejsc tych nie należy golić w ciągu 12 godzin przed lub po użyciu płynu, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji skórnych.  Antidral może niszczyć lub odbarwiać odzież.  Produkt łatwopalny. Nie należy używać w pobliżu otwartego ognia, zapalonego papierosa lub niektórych urządzeń (np. suszarki do włosów).


Inne leki i Antidral Brak danych. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Antidral z jedzeniem i piciem Nie dotyczy.
Dzieci Brak danych o stosowaniu płynu u dzieci. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Pacjenci z niewydolnością nerek Nie dotyczy.
Ciąża i karmienie piersią Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Antidral nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ważne informacje o niektórych składnikach leku Antidral
Lek Antidral zawiera etanol (96%).
Ten lek zawiera 500 mg alkoholu (etanolu) w każdym gramie płynu. Lek Antidral może powodować pieczenie uszkodzonej skóry. U noworodków (wcześniaków i noworodków urodzonych w terminie) duże stężenie etanolu może powodować ciężkie reakcje miejscowe i ogólnoustrojową toksyczność ze względu na znaczne wchłanianie przez niedojrzałą skórę (szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym).

3. JAK STOSOWAĆ ANTIDRAL


Płyn stosuje się zewnętrznie. Antidral należy stosować codziennie na noc (kiedy aktywność gruczołów potowych jest mniejsza), po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry (unikać tarcia). W przypadku mniej intensywnego pocenia się wskazane jest stosowanie płynu co drugi lub co trzeci dzień, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Antidral W przypadku przedawkowania może wystąpić podrażnienie skóry.W razie wystąpienia podrażnienia skóry przerwać stosowanie leku Antidral. Miejsca podrażnione smarować łagodnym kremem zawierającym hydrokortyzon. Antidral można stosować ponownie po całkowitym ustąpieniu objawów podrażnienia. Przedawkowanie leczy się objawowo.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Podczas stosowania płynu mogą wystąpić objawy podrażnienia skóry, takie jak: pieczenie, świąd lub rumień. W takim wypadku należy przerwać leczenie. U niektórych osób w czasie stosowania płynu Antidral mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. JAK PRZECHOWYWAĆ ANTIDRAL


Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w pozycji pionowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na butelce i pudełku . Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA I INNE INFORMACJE


Co zawiera lek Antidral
 Substancją czynną jest glinu chlorek (1 gram płynu zawiera 100 mg glinu chlorku).  Pozostałe substancje pomocnicze to: glicerol, etanol, woda oczyszczona, hydroksyetyloceluloza.
Jak wygląda Antidral i co zawiera opakowanie
Butelka z polietylenu HDPE, obejma kulki z polietylenu typ GGNX-18-D003, kulka i szara zakrętka z polipropylenu w tekturowym pudełku.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. ul. Emilii Plater 53
00-113 Warszawa Tel: (22) 345 93 00
Wytwórca Nobilus Ent ul. Zegrzyńska 22A 05-110 Jabłonna Polska
Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


ANTIDRAL 100 mg/g, płyn na skórę

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY



Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Płyn na skórę. Przezroczysty, bezbarwny lub słomkowy płyn o zapachu alkoholu.

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Antidral stosuje się na nadmiernie pocące się powierzchnie skóry, tj. na skórę stóp, pach i dłoni.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Początkowo zaleca się stosowanie produktu leczniczego Antidral codziennie na noc, po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry (unikać tarcia). W przypadku mniej intensywnego pocenia się wskazane jest stosowanie płynu co drugi lub co trzeci dzień, w zależności od indywidualnych potrzeb. Antidral stosuje się na skórę.

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować płynu w przypadku uszkodzenia naskórka oraz po goleniu lub depilacji.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Stosowanie produktu leczniczego Antidral należy ograniczyć jedynie do powierzchni skóry, dla których płyn jest wskazany. Należy unikać kontaktu produktu leczniczego z błoną śluzową i oczami. Nie należy myć skóry bezpośrednio przed zastosowaniem produktu leczniczego. Jeśli płyn stosuje się na skórę pach, miejsc tych nie należy golić w ciągu 12 godzin przed lub po użyciu płynu, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji skórnych. W przypadku podrażnienia, miejsca podrażnione smarować łagodnym kremem zawierającym hydrokortyzon. Antidral można stosować ponownie po całkowitym ustąpieniu objawów podrażnienia.
Antidral może niszczyć lub odbarwiać odzież.
Produkt łatwopalny. Nie należy używać w pobliżu otwartego ognia, zapalonego papierosa lub niektórych urządzeń (np. suszarki do włosów).


Informacje o substancjach pomocniczych
Etanol (96%). Ten produkt leczniczy zawiera 500 mg alkoholu (etanolu) w każdym gramie płynu. U noworodków (wcześniaków i noworodków urodzonych w terminie) duże stężenie etanolu może powodować ciężkie reakcje miejscowe i ogólnoustrojową toksyczność ze względu na znaczne wchłanianie przez niedojrzałą skórę (szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym). Produkt może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Brak danych.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę lub laktację


Antidral można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Antidral nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

4.8 Działania niepożądane


Podczas stosowania płynu mogą wystąpić objawy podrażnienia skóry, takie jak: pieczenie, świąd lub rumień. W takim wypadku należy przerwać leczenie.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


W przypadku przedawkowania może wystąpić podrażnienie skóry.W razie wystąpienia podrażnienia skóry przerwać stosowanie produktu Antidral. Miejsca podrażnione smarować łagodnym kremem zawierającym hydrokortyzon. Antidral można stosować ponownie po całkowitym ustąpieniu objawów podrażnienia. Przedawkowanie leczy się objawowo.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: środki przeciw nadmiernemu poceniu się.
Kod ATC: D 11 AA
Chlorek glinu zmniejsza aktywność gruczołów potowych poprzez denaturację białek zawartych w gruczołach i łączenie się z włóknami fibrynowymi, stanowiącymi funkcjonalne zakończenia gruczołów wydzielania zewnętrznego. Po zastosowaniu produktu leczniczego Antidral ciśnienie wewnątrz światła przewodu potowego wzrasta (system sprzężenia zwrotnego), w wyniku czego zahamowane zostaje wydzielanie potu z gruczołów potowych. Pozostałe składniki produktu leczniczego ułatwiają wchłanianie substancji czynnej oraz znacznie ograniczają możliwość wystąpienia zakażeń naskórka.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Po zaaplikowaniu produktu leczniczego Antidral na suchą skórę dochodzi do penetracji porów, stanowiących zakończenie przewodów potowych. Po odparowaniu produktu leczniczego z powierzchni skóry osadzona sól pozostaje w bliskim kontakcie z wyściółką przewodu potowego. Użycie produktu leczniczego jest ograniczone do małych powierzchni skóry, to znaczy miejsc nadmiernie pocących się. Produkt leczniczy likwiduje lub łagodzi przykre dolegliwości, związane z nadmiernym poceniem się.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


Brak danych.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Glicerol Etanol Woda oczyszczona Hydroksyetyloceluloza

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Brak danych.

6.3 Okres ważności



6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w pozycji pionowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Butelka z polietylenu HDPE, obejma kulki z polietylenu typ GGNX-18-D003, kulka i szara zakrętka z polipropylenu w tekturowym pudełku.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania leku do stosowania


Brak szczególnych wymagań.


7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE



Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. ul. Emilii Plater 53 00-113 Warszawa

8. NUMER(-Y) POZWOLENIA(Ń) NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


Pozwolenie nr R/1261

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU/



Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 15.02.1984 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 30.04.2014

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU