Najczęściej zadawane pytania

1. W jaki sposób otrzymam e-Receptę?
Po pomyślnym przejściu formularzu medycznego otrzymasz e-Receptę w formie SMS na podany przez Ciebie numer telefonu. Wiadomość będzie zawierać kod, który wraz z numerem PESEL musisz podać w aptece, aby wykupić lek. Na Koncie Pacjenta również znajdzie się informacja o uzyskanej e-Recepcie.
2. Ile czasu jest ważna e-Recepta?
e-Recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. W przypadku antybiotyków e-Recepta będzie ważna 7 dni.
3. Nie otrzymałem e-Recepty pomimo zapłaty, co teraz?
Czas realizacji e-Recepty wynosi zazwyczaj 15 minut. Jest on uzależniony od liczby pacjentów oraz dostępnych lekarz, a także pory dnia, ponieważ w godzinach nocnych (20-8) może wystąpić konieczność zaczekania do rozpoczęcia dnia pracy naszych lekarzy. W razie jakichkolwiek opóźnień otrzymają Państwo SMS z informacją o opóźnieniu. W przypadku brak otrzymania wiadomości SMS z kodem e-Recepty należy w pierwszej kolejności sprawdzić status realizacji na Koncie Pacjenta.
4. Czy leki są refundowane?
e-Recepty, które są wystawiane w Telemedika są płatne w 100% i nie są refundowane przez NFZ.
5. Co, jeśli e-Recepta zawiera jakiś błąd?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić na Koncie Pacjenta czy podane dane są poprawne oraz czy wybrany lek zgadza się z tym, który jest na e-Recepcie. Jeśli nastąpiła jakakolwiek niezgodność to prosimy wysłać wiadomość na [email protected] podając dane osobowe użyte przy zakupie usługi oraz opisać problem.
6. Czy istnieje możliwość zmiany danych?
Tak, można tego dokonać samodzielnie na Koncie Pacjenta.
7. Czy usługa gwarantuje otrzymanie e-Recepty/e-Zwolnienia?
Nie. Lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty/e-Zwolnienia. Pacjent znajdzie szczegółowe informacje związane z odmową na Koncie Pacjenta.
8. Czy jest wymagane dołączenie dokumentacji medycznej?
Dołączenie dokumentacji medycznej nie jest obowiązkowe, natomiast należy liczyć się z tym, iż lekarz może poprosić o dosłanie jej. W przypadku wnioskowania o leki nasenne, uspokajające, niektóre przeciwbólowe, niektóre przeciwpsychotyczne czy leki przeciwpadaczkowe należy dołączyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania wnioskowanego przez Pacjenta leku. Zaświadczeniem lekarskim nie jest poprzednia recepta ani karta wizyty.
9. Co, jeśli chwilowo nie mam przy sobie dokumentacji medycznej?
Naszym Pacjentom dajemy możliwość zdobycia aktualnego zaświadczenia lekarskiego i przesłania go na adres mailowy: [email protected] w ciągu 7 dni od daty podjęcia się przez lekarza zlecenia.
10. Lekarz nie wystawił e-recepty/e-zwolnienia i powiedział, że mam się skontaktować z placówką stacjonarną. Otrzymam zwrot środków pieniężnych?
Nie. Lekarz może odmówić wystawienia w/w formularzy zalecając wizytę w placówce stacjonarnej.
11. Wnioskowałem o dwa opakowania leku, dlaczego otrzymałem jedno? Otrzymam zwrot pieniędzy?
Decyzja odnośnie ilości opakowań oraz dawki leku jest podjęta przez lekarza w ramach teleporady. W takiej sytuacji nie przysługuje zwrot środków pieniężnych.
12. Czy e-zwolnienie jest dostarczone automatycznie do pracodawcy?
Tak. E-zwolnienie jest wypełnione w elektronicznym systemie ZUS. W sytuacji gdy pracodawca nie posiada konta w PUE ZUS, lekarz poinformuje o konieczności dostarczenia e-ZLA.
13. Minął jeden dzień od wystawienia e-zwolnienia, i nadal nie jest widoczne w PUE ZUS. Dlaczego?
E-zwolnienie może być widoczne dopiero po 72h od wypełnienia wniosku. Jest to związane z opóźnieniem w aktualizacji danych w systemie PUE ZUS.
14. Nie zdążyłem odebrać telefonu. Czy lekarz zadzwoni ponownie?
Tak. Lekarz ma obowiązek podjęcia dwóch prób nawiązania kontaktu.
15. Czy jest możliwość zgłoszenia reklamacji?
Tak. Czas rozpatrzenia wynosi 14 dni.
16. Zmieniłem zdanie i chcę anulować usługę. Kiedy mogę to wykonać?
Istnieje możliwość odstąpienia od umowy przed realizacją zlecenia czyli przed zaksięgowaniem wpłaty w systemie płatności Telemedika.