Zgaga, dyspepsja, biegunki w podróży to częste dolegliwości, z którymi mamy do czynienia w okresie wakacyjnym. - To, jakie środki mogą przynieść ulgę, zależy w dużej mierze od tego, co wywołało dysfunkcję układu pokarmowego – zaznacza mgr farm. Mariusz Kisiel i wskazuje, w jaki sposób sobie z nimi radzić.
- Na pewno na nasze problemy z układem pokarmowym niebagatelny wpływ ma stres, styl życia, ciągły pośpiech. Stałe poirytowanie i sytuacje stresujące mogą prowadzić do pojawienia się stanów skurczowych w obrębie dróg pokarmowych, które możemy odczuwać jako ucisk w okolicach brzucha. Ciągły pośpiech z kolei sprawia, że jemy zbyt szybko i łapczywie, czasem spożywając zbyt wiele pokarmów w zbyt krótkim czasie – mówi w rozmowie z pulsfarmacji.pl - Mariusz Kisiel.
Dodaje: - Do tego mogą dołączyć się zakażenia drobnoustrojami, o które w czasie podróży i zmiany miejsca pobytu nietrudno.
Ekspert wskazuje, że nie ma uniwersalnej metody na problemy żołądkowo-jelitowe.
– Mając przed sobą w aptece pacjenta, który uskarża się na takie dolegliwości, jak pieczenie w nadbrzuszu, zgaga, niestrawność czy biegunka, farmaceuta musi najpierw przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, aby ustalić przyczyny i postarać się dowiedzieć, z czego problemy wynikają – zaznacza.
Wyjaśnia: - Czasami wystarczy zażyć zwykłe krople żołądkowe, by pobudzić układ trawienny do pracy. Innym razem trzeba spróbować wyhamować nadmierną jego pracę, podając inne odpowiednie leki. W przypadku np. zgagi często wystarczą proste leki zobojętniające treść żołądkową.
Potrzebujesz konsultacji lub recepty ? Umów wizytę z naszym specjalistą.
Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.
Skontaktuj się z lekarzem
Skontaktuj się z lekarzem