Strona główna / Artykuły

W USA szybko ubywa klinik aborcyjnych. Całkowity zakaz aborcji już w siedmiu stanach.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

W USA szybko ubywa klinik aborcyjnych. Całkowity zakaz aborcji już w siedmiu stanach.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Co najmniej 43 kliniki aborcyjne zostały zamknięte miesiąc po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił wyrok, który od dziesięcioleci był podstawą do wykonywania zabiegów przerywania ciąży.

Wyniki badania zostały opublikowane w tym tygodniu przez Instytut Guttmachera, organizację badawczą i polityczną skoncentrowaną na zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym, która wspiera prawa do aborcji.
Najwięcej klinik zamknęło się na południowym i środkowym zachodzie USA - w regionach, które zakazały lub znacznie ograniczyły dostęp do aborcji. Guttmacher przewiduje, że już i tak bardzo ograniczony dostęp do aborcji jeszcze się pogorszy, ponieważ w nadchodzących tygodniach i miesiącach coraz więcej stanów zakaże przerywania ciąży. Wszystkich zaskoczyło jednak tempo, w jakim przestają działać kliniki aborcyjne w Stanach Zjednoczonych.
Według Guttmachera na dzień 24 lipca siedem stanów wprowadziło całkowity zakaz aborcji: Alabama, Arkansas, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Południowa Dakota i Teksas. Cztery stany wprowadziły ograniczenia dotyczące aborcji po sześciu tygodniach ciąży: Georgia, Ohio, Południowa Karolina i Tennessee. Przed wprowadzeniem zakazów te 11 stanów miało 71 klinik. Teraz zostało już tylko 28.
Eksperci spodziewają się, że w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w USA wkrótce zamkniętych może zostać nawet 200 klinik wykonujących zabiegi przerywania ciąży - informuje CNN.
Krajobraz dostępu do aborcji zmienił się dramatycznie od czasu, gdy Sąd Najwyższy wydał swoją opinię w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women's Health pod koniec zeszłego miesiąca. Opinia zakończyła konstytucyjne prawo USA do aborcji, dając stanom zielone światło do wprowadzenia zakazów lub skrajnych ograniczeń procedury.
Zwolennicy aborcji odnieśli pewien sukces, blokując zakazy w sądach stanowych w kilku stanach, ale w co najmniej 11 kolejnych, pozwolono na wejście w życie przepisów ograniczających aborcję do szóstego tygodnia ciąży lub zakazujących jej całkowicie.

Potrzebujesz pomocy? Umów e-konsultację.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem