Strona główna / Artykuły

USA: niepokojący wzrost zachorowań na raka jelita grubego.

Autor artykułu: Telemedika

Masz problemy z jelitami?

Umów wizytę

USA: niepokojący wzrost zachorowań na raka jelita grubego.

Autor artykułu: Telemedika

Masz problemy z jelitami?

Według najnowszego raportu American Cancer Society, u dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się raka okrężnicy i odbytnicy w coraz młodszym wieku. Obecnie 1 na 5 nowych przypadków dotyczy pacjentów poniżej 50. roku życia.

Raport pokazuje, że odsetek przypadków raka jelita grubego wśród dorosłych w wieku poniżej 55 lat wzrósł z 11 proc. w 1995 r. do 20 proc. w 2019 r. Wydaje się również, że jest coraz więcej diagnoz zaawansowanych stadiów raka. W 2019 r. 60 proc. wszystkich nowych przypadków jelita grubego, we wszystkich grupach wiekowych, były to stadia zaawansowane. Ważne jest regularne badanie - umów się na specjalistyczną wizytę.
Według raportu American Cancer Society wydłuża się czas przeżycia chorych na raka jelita grubego. Wskaźnik przeżycia co najmniej pięciu lat po postawieniu diagnozy wzrósł z 50 proc. w połowie lat 70. do 65 proc. w latach 2012-2018, częściowo również dzięki postępom w leczeniu.
Nowotwór jelita grubego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych i główną przyczyną zgonów związanych z chorobami nowotworowymi u mężczyzn w wieku poniżej 50 lat.
Na potrzeby nowego raportu naukowcy z American Cancer Society przeanalizowali dane z National Cancer Institute i US Centers for Disease Control and Prevention dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka, liczby przypadków i liczby zgonów.
Naukowcy odkryli, że od 2011 do 2019 roku wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego wzrastały o 1,9 proc. każdego roku u osób w wieku poniżej 55 lat. I podczas gdy ogólna śmiertelność z powodu raka jelita grubego spadła o 57 proc. w latach 1970-2020, wśród osób w wieku poniżej 50 lat śmiertelność nadal rosła o 1 proc. rocznie, od 2004 r.
Niektóre regiony Stanów Zjednoczonych wydają się mieć wyższe wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego i zgonów z tego powodu niż inne. Dane pokazały, że wskaźniki były najniższe na Zachodzie, a najwyższe w Appalachach i regionach na Południu i Środkowym Zachodzie USA. Częstość występowania raka jelita grubego wahała się od 27 przypadków na 100 tys. osób w Utah do 46,5 na 100 tys. w Mississippi. Śmiertelność z powodu raka jelita grubego wahała się od około 10 na 100 tys. osób w Connecticut do 17,6 na 100 tys. w Mississippi.
Naukowcy szacują, że w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych 153 020 nowych przypadków raka jelita grubego i nastąpi 52 550 zgonów z powodu tej choroby, z czego 3750 – czyli 7 proc. – wśród osób poniżej 50. roku życia.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem