Strona główna / Artykuły

Trzęsienie ziemi w świecie nauki. Zarzut sfabrykowania badań podważa kluczową teorię na temat choroby Alzheimera.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Trzęsienie ziemi w świecie nauki. Zarzut sfabrykowania badań podważa kluczową teorię na temat choroby Alzheimera.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Magazyn “Science” poinformował, że odkrył dowody na to, że zdjęcia w często cytowanym badaniu naukowym, opublikowanym 16 lat temu w czasopiśmie Nature, mogły zostać sfałszowane.

Zarzuty, że część kluczowego badania dotyczącego choroby Alzheimera z 2006 roku mogła zostać sfabrykowana, wstrząsnęły społecznością naukową, podając w wątpliwość wiarygodność wyników całego badania.

Przez dziesięciolecia wiodąca teoria głosiła, że białko amyloidu beta tworzy płytki w mózgu, które są główną przyczyną choroby Alzheimera. Badanie przeprowadzone w 2006 roku i opublikowane w “Nature” zidentyfikowało podtyp białka jako przyczynę utraty pamięci u szczurów. To doniesienie wywołało duży rozgłos w świecie nauki.

Teraz magazyn “Science” poinformował, że znalazł dowody na to, że zdjęcia w artykule zostały przerobione, aby zwiększyć rolę białka w progresji choroby Alzheimera.

Dr Karen Ashe, neurobiolog i profesor na Uniwersytecie Minnesota, która jest współautorką artykułu z 2006 roku, powiedziała, że jej życzeniem jest wycofanie badania w całości, powołując się na to, że zaufanie do niego zostało podważone – ale utrzymywała również, że doniesienia o nieprawidłowościach „nie kwestionują hipotezy beta-amyloidu”.

Ponad miliard dolarów z funduszy rządowych, za pośrednictwem National Institutes of Health, zostało przekazanych na badania nad chorobą Alzheimera związaną z amyloidem. Eksperci uważają jednak, że nie należy dyskredytować całej teorii, ale badania należy powtórzyć.

Potrzebujesz pomocy? Umów e-konsultację.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem