Strona główna / Artykuły

Syropy na kaszel spowodowały śmierć ponad 300 dzieci. Jest dochodzenie WHO.

Autor artykułu: Telemedika

Stosujesz syropy na kaszel?

Umów wiztę

Syropy na kaszel spowodowały śmierć ponad 300 dzieci. Jest dochodzenie WHO.

Autor artykułu: Telemedika

Stosujesz syropy na kaszel?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie mające ustalić, czy istnieją powiązania między producentami leków, których syropy na kaszel zanieczyszczone toksynami spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w trzech krajach - podała we wtorek (24 stycznia) agencja Reutera.

WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do wytwórstwa leków związanych ze zgonami dzieci w 2022 roku, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców - przekazało anonimowe źródło.
Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne - przekazało źródło. Potrzebujesz specjalistycznej konsultacji? Umów e-wizytę.
Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek rozpoczęto odnotowywać w lipcu 2022 roku w Gambii, a następnie do podobnych przypadków doszło w Indonezji i Uzbekistanie. WHO przekazała, że zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które przyjmowały dzieci, i które zawierały znaną toksynę; był to glikol dietylenowy lub glikol etylenowy.
Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy wyprodukowali syropy. Ci producenci albo odmówili komentarza w sprawie dochodzenia, albo zaprzeczyli używaniu toksyn, które przyczyniły się do zgonów. Reuters nie ma dowodów na wykroczenia ze strony firm wskazanych przez WHO - podkreśliła agencja.
To dla nas najwyższy priorytet, aby nigdy więcej nie doszło do śmierci dzieci z powodu czegoś, czego można było uniknąć – powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris, nie komentując szczegółów pracy organizacji.
WHO poinformowała w poniedziałek, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym syropów na kaszel na cztery dodatkowe kraje, w których te same produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Organizacja wezwała światowe rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli w celu usunięcia leków niespełniających norm i do poprawy regulacji.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem