W Polsce mamy nowoczesne metody leczenia raka piersi, podobnie jak w innych rozwiniętych krajach na świecie. Najważniejsze jest jednak wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju – mówi Agata Sławin, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
W Polsce mamy nowoczesne, zaawansowane metody leczenia, tak jak w innych rozwiniętych krajach na świecie. W skutecznym leczeniu raka piersi mamy sukcesy, najważniejsze jest jednak wykrycie nowotworu we wczesnej fazie rozwoju – mówi Agata Sławin, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Jak zaznacza FPZ, także u młodszych kobiet warto zrobić dokładny wywiad rodzinny, który pozwoli ocenić potencjalne zagrożenie genetyczne, zwłaszcza, jeśli nowotwór występował wśród spokrewnionych kobiet poniżej 50 roku życia.
– W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do poradni genetycznej. Ta natomiast sprawdzi, czy pacjentka nie jest nosicielką genu BRCA1 lub BRCA2. Takich pań jest w naszym społeczeństwie około 5 proc. Jeśli okaże się, że występuje ryzyko zachorowania na raka piersi, taka kobieta zostanie otoczona szczegółową opieką profilaktyczną, która pozwoli wykryć chorobę w jej wczesnej fazie, a więc da szansę na całkowite wyleczenie – mówi dr Agata Sławin.
Po urodzeniu dzieci lub przejściu menopauzy ryzyko zachorowania nadal istnieje. Warto wiedzieć, że raz na dwa lata można otrzymać skierowanie na bezpłatną mammografię. Badanie nie jest bolesne, choć może powodować lekki dyskomfort z powodu ucisku gruczołu piersiowego.
Samobadanie piersi należy wykonywać po zakończeniu okresu, raz w miesiącu. Istnieje mnóstwo szkoleń, pokazów czy filmów instruktażowych na ten temat w internecie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, umów się na e-wizytę.
– Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Po kilku miesiącach regularnego samobadania da się wyczuć niepokojące zmiany jak zgrubienia czy guzki. Warto takie badanie wykonywać przed lustrem, ponieważ niezbędna jest również obserwacja czy skóra na piersi, brodawka lub miejsce wokół, nie zmieniło koloru czy struktury. Niezwykle istotne jest również sprawdzanie dołu pachowego. To proste badanie, zajmuje kilka chwil, a może uratować życie. Zacznijmy traktować to jako element dbania o siebie, rutynę, podobnie jak nakładanie balsamu czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Spędzamy mnóstwo czasu przed lustrem, poświęćmy więc dodatkową chwilę na samobadanie piersi. I uczmy tego samego nasze córki, bądźmy przykładem, namawiajmy do badań bliskie nam kobiet – zachęca dr Sławin.
Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.
Skontaktuj się z lekarzem
Skontaktuj się z lekarzem