Strona główna / Artykuły

Prof. Pyrć: jest wiele hipotez, co może być przyczyną fali ostrego zapalenia wątroby u dzieci.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Prof. Pyrć: jest wiele hipotez, co może być przyczyną fali ostrego zapalenia wątroby u dzieci.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Od początku roku na całym świecie pojawia się coraz więcej przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci. - Badacze z Izraela, analizujący serię zachorowań, zasugerowali, że mogły być one opóźnioną konsekwencją COVID-19.

Prof. Pyrć: jest wiele hipotez, co może być przyczyną fali ostrego zapalenia wątroby u dzieci.

Od początku roku na całym świecie pojawia się coraz więcej przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci. - Badacze z Izraela, analizujący serię zachorowań, zasugerowali, że mogły być one opóźnioną konsekwencją COVID-19. Potrzebujesz konsultacji lub skierowania na badania? Umów e-wizytę.

Choroba różni się od tej, z którą lekarze mieli do czynienia wcześniej głównie tym, że rozwija się szybciej i ma cięższy przebieg. W rezultacie u pacjentów dochodzi do niewydolności wątroby, która często wymaga intensywnej terapii, a nawet przeszczepienia narządu. Odnotowano również przypadki śmiertelne. Naukowcy wciąż poszukują jej przyczyn. Czy są blisko rozwiązania zagadki? O komentarz poprosiliśmy prof. Krzysztofa Pyrcia, wirusologa, kierownika Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jak wskazuje prof. Pyrć, w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z falą ostrego zapalenie wątroby u dzieci - liczba przypadków wciąż rośnie, jednak ich etiologia nie została do tej pory wyjaśniona. - Testy prowadzone w kierunku obecności znanych patogenów, takich jak wirusy zapalenia wątroby A, B, C, D i E pozostają negatywne. W związku z tym rozpoczęto poszukiwania potencjalnej przyczyny tego stanu rzeczy. Poza wymienionymi wirusami, sprawdzane są inne patogeny, w tym wirusy, bakterie, pasożyty, oraz czynniki hepatotoksyczne - mówi.

Zaznacza, że ostatniego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że wśród opisanych przypadków 293 zostały sprawdzone w kierunku obecności adenowirusa serotypu F41, z czego 53,9 proc. dało wynik pozytywny. - Oznacza to, że w organizmie ponad połowy dzieci, które miały ostre zapalenie wątroby o nieznanej etiologii był obecny adenowirus, chociaż - jak wynika z badań - najczęściej w dość małych ilościach. Nie jest to jednoznaczne z tym, że to on był przyczyną choroby, szczególnie, że w tkance nie znaleziono zmian typowych dla zakażenia adenowirusem. Poza tym wcześniej patogen ten, który jest znany od dawna, wywoływał zwykle u osób bez osłabionego układu odpornościowego tylko lekką biegunkę - tłumaczy.

Nasuwa się pytanie: czy może być on jednym z czynników etiologicznych ostrego zapalenia wątroby, czy też po prostu występuje często, a między nim a chorobą nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego. - Odpowiedzi nadal nie ma i pytanie pozostaje otwarte - podkreśla wirusolog.

W związku z tym wciąż pojawiają się inne hipotezy, m.in. taka, że infekcja adenowirusowa może nakładać się na zakażenie innym wirusem, np. SARS-CoV-2.

Nie jest wykluczone, że taka koinfekcja czy też superinfekcja może indukować ostry stan zapalny wątroby u dzieci. Z kolei inna teoria zakłada, że adenowirus jest tylko „niemym świadkiem” objawów związanych z tzw. long COVID / post COVID. Tym bardziej, że uogólnione stany zapalne po zakażeniu SARS-CoV-2 są wśród najmłodszej populacji dość częste, czego dowodem jest opisywany zespół PIMS (ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome). Badacze z Izraela, analizujący serię zachorowań, zasugerowali, że mogły być one opóźnioną konsekwencją COVID-19. Z podanych przez nich danych wynika, że choroba pojawiała średnio po 74 dniach, w zakresie od 21 do 130. Z tego też względu testy PCR na COVID-19 wychodziły u pacjentów negatywnie. Na pewno nie jest to jednak definitywne rozwiązanie tej sprawy, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo niewielką liczbę pacjentów - tłumaczy prof. Pyrć.

Podkreśla, że warto też zdementować pogłoski o tym, że przyczyną fali ostrych zapaleń wątroby u dzieci może być szczepionka przeciwko COVID-19. - Najlepiej świadczy o tym fakt, że grupa wiekowa, której dotyka choroba, w większości w ogóle nie była szczepiona - konstatuje.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem