Strona główna / Artykuły

Prawie połowę zgonów z powodu raka można przypisać czynnikom ryzyka, którym da się zapobiec.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

Umów wizytę

Prawie połowę zgonów z powodu raka można przypisać czynnikom ryzyka, którym da się zapobiec.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

Jak wynika z najnowszych badań, prawie połowę zgonów z powodu raka można przypisać czynnikom ryzyka, którym można zapobiec, w tym trzem głównym zagrożeniom: paleniu tytoniu, piciu zbyt dużej ilości alkoholu i wysokiemu wskaźnikowi masy ciała.

Badanie opublikowane w czasopiśmie “The Lancet” wykazało , że 44,4 proc. wszystkich zgonów z powodu raka i 42 proc. utraconych lat w zdrowiu w 2019 roku można przypisać czynnikom ryzyka, którym można było zapobiec.
W artykule, sfinansowanym przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, przeanalizowano związek między czynnikami ryzyka a rakiem, drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, wykorzystując dane z projektu Institute for Health Metrics and Evaluation's Global Burden of Disease.
Projekt zbiera i analizuje globalne dane dotyczące zgonów i niepełnosprawności. Badacze skupili się na zgonach z powodu raka w latach 2010-2019 w 204 krajach, badając 23 typy raka i 34 czynniki ryzyka.
Najważniejszymi nowotworami pod względem zgonów związanych z ryzykiem na całym świecie w 2019 r. był rak tchawicy, oskrzeli i płuc - zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Potrzebujesz konsultacji? Umów wizytę.
Nowe badanie jasno definiuje znaczenie pierwotnej profilaktyki raka, a rosnąca liczba nowotworów związanych z otyłością wyraźnie wymaga większej uwagi, podkreślił w wypowiedzi dla CNN dr William Dahut, dyrektor naukowy American Cancer Society, który nie był zaangażowany w nowe badanie. - Zmiana nawyków może doprowadzić do uratowania milionów istnień ludzkich, co znacznie przyćmi znaczenie jakiegokolwiek leku, który kiedykolwiek został zatwierdzony - dodał.
Inne badanie, opublikowane na początku tego miesiąca w “International Journal of Cancer”, wykazało, że szacowany odsetek zgonów z powodu raka w 2019 r. związanych z paleniem papierosów u dorosłych w wieku od 25 do 79 lat wahał się od 16,5 proc. w Utah do 37,8 proc. w Kentucky.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem