Strona główna / Artykuły

Otwarto drugi w Polsce Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii w obszarze onkologii.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Otwarto drugi w Polsce Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii w obszarze onkologii.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

W Wielkopolskim Centrum Onkologii otwarto Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii. Będzie wyposażony w sprzęt pomocny m.in. w leczeniu nowotworów mózgu, płuc i prostaty.

Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii otwarty został w piątek, 1 lipca, w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. To druga taka placówka w kraju.

Placówka została wyposażona m.in. w nowo zakupiony tzw. cybernetyczny nóż najnowszej generacji. Urządzenie przeznaczone jest do leczenia z wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego bardzo małych, często nieoperacyjnych zmian nowotworowych. Umożliwia leczenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Jest to drugie takie urządzenie na wyposażeniu Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) i jedno z nielicznych w kraju.

Koszt zakupu akceleratora wyniósł około 33 mln zł. Instalacja zaawansowanego urządzenia wymagała także odpowiedniego przystosowania pomieszczeń.

Nowoczesny akcelerator do radioterapii został sfinansowany w znaczącym zakresie ze środków samorządu województwa, podobnie jak przebudowa pomieszczeń Zakładu Radioterapii w WCO. Jego zastosowanie pozwoli zwiększyć grupę leczonych, a jednocześnie włączyć leczenie chorych, u których dotychczas nie można było go zastosować – powiedział podczas otwarcia ośrodka marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kto może być leczony z wykorzystaniem CyberKnife?W ostatnich kilku latach samorząd województwa przekazał na inwestycje w Wielkopolskim Centrum Onkologii ponad 140 mln zł.

Jeśli mamy wspaniałą kadrę, która świadczy opiekę medyczną nad pacjentami zagrożonymi chorobami nowotworowymi, to muszą oni posiadać zaawansowane instrumentarium w terapii precyzyjnymi i skutecznymi urządzeniami – podkreślił marszałek.

Dyrektor WCO prof. Julian Malicki zaznaczył podczas otwarcia ośrodka, że wszelkie inwestycje realizowane w Centrum mają służyć poprawie wyników leczenia.

WCO podało, że nóż cybernetyczny (CyberKnife) przeznaczony jest dla dwóch grup pacjentów onkologicznych: takich, u których szansa na trwałe wyleczenie jest duża i w związku z tym zostają oni poddani leczeniu radykalnemu, oraz chorych z zaawansowaną formą choroby nowotworowej. Tacy pacjenci, dzięki nożowi cybernetycznemu, mogą zostać poddani radioterapii paliatywnej, która ma na celu poprawę komfortu życia i ograniczenie objawów choroby nowotworowej.

Wielkopolskie Centrum Onkologii, placówka ochrony zdrowia samorządu województwa wielkopolskiego, jest największym świadczeniodawcą i koordynatorem opieki onkologicznej w Wielkopolsce. W swojej misji ma inicjowanie działań na rzecz poprawy jakości leczenia i umacniania kompleksowości leczenia na rzecz pacjentów. Jeżeli potrzebujesz pilnej konsultacji, umów się z naszym specjalistą.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem