Strona główna / Artykuły

Odkryto nową funkcję móżdżku - bierze udział w zapamiętywaniu emocji.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz konsultacji ?

Umów wizytę.

Odkryto nową funkcję móżdżku - bierze udział w zapamiętywaniu emocji.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz konsultacji ?

Naukowcom z Uniwersytetu w Bazylei udało się wykazać, że móżdżek wykazuje silniejszą komunikację z różnymi obszarami mózgu podczas procesu wzmożonego przechowywania obrazów emocjonalnych.

Choć móżdżek znany jest głównie z tego, że zapewnia koordynację i precyzję ruchów - jak wykazały nowe badania, bierze on udział również w zapamiętywaniu emocji – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS). Wcześniejsze badania wykazały, że kluczową rolę w tym zjawisku odgrywa struktura mózgu zwana ciałem migdałowatym, która jest ważna w przetwarzaniu emocji. Uzyskane wyniki wskazują, że móżdżek jest integralną częścią sieci odpowiedzialnej za lepsze przechowywanie informacji emocjonalnych.

Móżdżek to główna część tyłomózgowia wszystkich kręgowców – u ludzi znajduje się pod tylną częścią mózgu. Wyglądem przypomina nieco mniejszą wersję mózgu - stąd jego nazwa (także po łacinie nazywa się cerebellum – czyli „mały mózg”). Jednak powierzchnię móżdżku pokrywają głębokie równoległe szczeliny, a nie przypadkowo wyglądające zakręty (jak w mózgu). Uszkodzenie móżdżku wywołuje u człowieka zaburzenia ruchów precyzyjnych, równowagi, postawy i uczenia się ruchów (jak w przypadku nauki jazdy na rowerze). Choć sam móżdżek ruchów nie inicjuje, uczestniczy w ich koordynacji, zapewnia precyzję i odpowiedni czas wykonywania. Jest to możliwe dzięki informacjom jakie otrzymuje móżdżek z innych części mózgu oraz z narządów zmysłów poprzez rdzeń kręgowy.

Nowe badania, prowadzone przez profesora Dominique de Quervaina i profesora Andreasa Paassotiropoulosa z Uniwersytetu w Bazylei dotyczą roli móżdżku w przechowywaniu doświadczeń emocjonalnych. W badaniu na dużą skalę naukowcy pokazali 1418 uczestnikom wywołujące emocje i neutralne obrazy oraz rejestrowali aktywność mózgu badanych za pomocą rezonansu magnetycznego.

Zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia emocjonalne są szczególnie dobrze przechowywane w pamięci. Zjawisko to jest ważne dla naszego przetrwania, ponieważ musimy pamiętać o niebezpiecznych sytuacjach, aby uniknąć ich w przyszłości. Wcześniejsze badania wykazały, że kluczową rolę w tym zjawisku odgrywa struktura mózgu zwana ciałem migdałowatym, która jest ważna w przetwarzaniu emocji. Emocje aktywują ciało migdałowate, co z kolei ułatwia przechowywanie informacji w różnych obszarach mózgu.

Jak wykazały przeprowadzone później testy pamięci, wywołujące pozytywne i negatywne emocje obrazy zostały zapamiętane przez uczestników znacznie lepiej, niż emocjonalnie neutralne. Lepsze przechowywanie obrazów o zabarwieniu emocjonalnym wiązało się ze wzrostem aktywności mózgu w obszarach, o których już wiadomo, że odgrywają rolę w zapamiętywaniu emocji. Jednak zespół zidentyfikował zwiększoną aktywność również w móżdżku.

Udało się przy tym wykazać, że móżdżek wykazuje silniejszą komunikację z różnymi obszarami mózgu podczas procesu wzmożonego przechowywania obrazów emocjonalnych. Otrzymuje informacje z zakrętu obręczy – obszaru mózgu, który jest ważny w percepcji i ocenie uczuć. Ponadto móżdżek wysyła sygnały między innymi do ciała migdałowatego i hipokampu. Ten ostatni odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu wspomnień.

Uzyskane wyniki wskazują, że móżdżek jest integralną częścią sieci odpowiedzialnej za lepsze przechowywanie informacji emocjonalnych - mówi prof. de Quervain. Chociaż poprawa pamięci o wydarzeniach związanych z emocjami jest mechanizmem kluczowym dla przetrwania, w przypadku bardzo negatywnych doświadczeń może prowadzić do powracającego lęku. To sugeruje, że odkrycia mogą również mieć znaczenie dla zrozumienia stanów psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD).

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą? Umów wizytę.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem