Strona główna / Artykuły

Naukowcy opracowali metodę, która może zwiększyć dostęp do nerek na potrzeby transplantacji.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Naukowcy opracowali metodę, która może zwiększyć dostęp do nerek na potrzeby transplantacji.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Z pomocą specjalnego enzymu zespół naukowców z University of Cambridge usunął z nerki przeznaczonej do przeszczepu antygeny typowe dla grupy krwi, dzięki czemu nerka nabrała cech narządu człowieka o grupie krwi 0.

Jedno z największych ograniczeń tego, komu można wszczepić dostępną nerkę, wynika z niezgodności grup krwi - podkreśla prof. Mike Nicholson, autor dokonania. Grupy krwi są przy tym po części skorelowane z przynależnością etniczną i to zwykle mniejszości miały trudniejszy dostęp do nerek gotowych do transplantacji. Teraz może się to zmienić.
Naukowcy z University of Cambridge w ufundowanym przez Kidney Research UK i - jak twierdzą - przełomowym eksperymencie przedstawili metodę, która może zwiększyć dostęp do nerek na potrzeby transplantacji.
Z pomocą maszyny używanej do ukrwienia nerki odłączonej już od dawcy, wprowadzili do narządu specjalny enzym, aby usunąć typowe dla grup krwi antygeny.
Enzym działał jak „molekularne nożyce”. Wycinając z powierzchni naczyń krwionośnych białkowe antygeny sprawił, że nerka nabrała cech narządu człowieka o grupie krwi 0. Krew o grupie 0 można przetaczać także osobom z grupami A, B i AB. Podobnie jest z nerkami.
Nabraliśmy pewności siebie po tym, jak zastosowaliśmy enzym do fragmentu tkanki ludzkiej nerki i szybko zobaczyliśmy usuwanie antygenów - opowiada uczestnicząca w badaniu doktorantka, Serena MacMillan. - Wiedzieliśmy już, że taki proces jest wykonalny i tylko musieliśmy przeprowadzić go na większą skalę, na całej ludzkiej nerce. Wzięliśmy nerkę osoby z grupą krwi B i wprowadziliśmy enzym do narządu z pomocą normotermicznej perfuzji maszynowej. W czasie zaledwie kilku godzin zamieniliśmy nerkę typu B w typ 0 - relacjonuje badaczka.
Teraz naukowcy chcą sprawdzić, jak taki narząd zareaguje na "normalną" krew różnego typu. Z pomocą dostarczającej krew do narządu maszyny perfuzyjnej mogą wykonać takie testy, zanim rozpoczną próby z udziałem ludzi.
Badania prowadzone przez Mike’a Nicholsona i Serenę MacMillan są potencjalnie przełomowe. To niezwykłe - zobaczyć postęp, którego dokonali w tak krótkim czasie i czekamy na kolejne kroki - mówi Aisling McMahon, dyrektor wykonawcza w Kidney Research UK.
Potrzebujesz specjalistycznej konsultacji ? Umów e-konsultację.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem