Strona główna / Artykuły

Leki przeciwnowotworowe aktywowane światłem: naukowcy o krok od przełomu.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

Umów wizytę

Leki przeciwnowotworowe aktywowane światłem: naukowcy o krok od przełomu.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz wsparcia?

Naukowcy z University of East Anglia są o krok bliżej do stworzenia nowej generacji leków przeciwnowotworowych, które są aktywowane w miejscu guza za pomocą światła. Przekonują, że nowe terapie byłyby wysoce ukierunkowane i skuteczniejsze niż obecne, nawet najnowocześniejsze immunoterapie raka.

Futurystycznie brzmiąca terapia polegałaby na włączeniu chirurgicznie wszczepionych biokompatybilnych diod elektroluminescencyjnych (LED) osadzonych blisko guza, które następnie aktywowałyby leki - wynika z badań, które ukazały się na łamach “Nature Chemical Biology”.
Główny naukowiec biorący udział w badaniu, dr Amit Sachdeva ze School of Chemistry UEA, wyjaśnił, że obecne metody leczenia raka, takie jak chemioterapia, przyczyniają się do śmierci komórek nowotworowych, ale mogą również uszkadzać zdrowe komórki w organizmie, powodując działania niepożądane, w tym wypadanie włosów, uczucie zmęczenia i mdłości, a także narażajać pacjentów na zwiększone ryzyko infekcji. W związku z tym dąży się do opracowania nowych terapii, które są bardziej ukierunkowane i nie powodują wymienionych skutków ubocznych.
Opracowano już kilka przeciwciał i fragmentów przeciwciał w celu leczenia raka. Są one znacznie bardziej selektywne niż leki cytotoksyczne stosowane w chemioterapii, ale nadal mogą powodować poważne skutki uboczne, ponieważ cele przeciwciał są również obecne na zdrowych komórkach - wyjaśnił dr Amit Sachdeva.
Jego zdaniem można temu zaradzić, aktywując wiązanie przeciwciała z antygenem w mikrośrodowisku guza.

Naukowcy opracowali fragmenty przeciwciał, które nie tylko łączą się z celem (antygenem), ale są również aktywowane światłem.
Przeciwciała można aktywować w miejscu guza za pomocą chirurgicznie wszczepianych biokompatybilnych diod elektroluminescencyjnych (LED). Fragmenty przeciwciał - po napromieniowaniu światłem UV o określonej długości fali - tworzą wiązanie kowalencyjne z celem.
Wiązanie kowalencyjne przypomina trochę topienie dwóch kawałków plastiku i łączenie ich ze sobą. Oznacza, że cząsteczki leku mogą trwale przyczepić się do guza - wyjaśnił główny naukowiec.
Zaznaczył, że potencjalnie zmniejszyłoby to skutki uboczne terapii u pacjentów, a także skróciłoby czas przebywania przeciwciał w organizmie. Jeżeli potrzebujesz konsultacji lub pomocy umów się na specjalistyczną teleporadę.
Mamy nadzieję, że nasza praca doprowadzi do opracowania nowej klasy wysoce ukierunkowanych bioterapeutyków reagujących na światło. Oznaczałoby to, że przeciwciała mogłyby zostać aktywowane w miejscu guza i kowalencyjnie przylgnąć do celu po aktywacji światłem - dodał.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem