Strona główna / Artykuły

Lekarze, pielęgniarki i psychoterapeuci wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Lekarze, pielęgniarki i psychoterapeuci wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Lekarze, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci to - m.in. obok fizjoterapeutów i masażystów - najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce - z niedoborem kandydatów notowanym w największej liczbie powiatów w kraju. Tak wynika z tegorocznego Barometru Zawodów.

Pogorszenie koniunktury, związane także z wysoką inflacją, sprawiło, że krajowa lista zawodów deficytowych, w których będzie brakować kandydatów do pracy, skróciła się w tym roku z 30 do 27 - podała wtorkowa (3 stycznia) “Rzeczpospolita”. Nadal jednak jest na niej wiele specjalności, których niedobór pogorszy chociażby jakość opieki zdrowotnej.
Brakuje lekarzy, pielęgniarek i psychoterapeutów. Praktycznie w całej Polsce (w niemal dziewięciu na dziesięć powiatów) brakuje pielęgniarek i położnych, przy czym w 84 powiatach deficyt kandydatek jest oceniany jako bardzo duży.
Pandemia nasiliła też niedobór lekarzy, deficytowych w 321 powiatach, i sprawiła, że w ubiegłym roku do grupy zawodów dotkniętych silnym niedoborem kadr trafili też psycholodzy i psychoterapeuci. "Pogorszenie kondycji psychicznej Polaków, nasilone w minionym roku przez wojnę w Ukrainie i kryzys inflacyjny, zwiększa z roku na rok zapotrzebowanie na tych specjalistów, których niedobór jest odczuwalny w 329 powiatach" - podkreśla gazeta.
Na krajowej liście 27 deficytowych w tym roku zawodów są też fizjoterapeuci i masażyści oraz opiekunowie osób starszych/niepełnosprawnych. Jeżeli potrzebujesz porady czy konsultacji umów e-wizytę.
Co ciekawe, z danych za II półrocze 2021 i I półrocze 2022 wynika, że np. wśród lekarzy są osoby... długotrwale bezrobotne. Np. w woj. mazowieckim zaraportowano takich osób 8. Z kolei w tym samym województwie zarejestrowani bezrobotni ogółem (stan na koniec I półrocza 2022) to aż 75 lekarzy.
W skali Polski zarejestrowanych bezrobotnych ogółem jest 321 lekarzy, a długotrwale bezrobotnych - 75. W przypadku pielęgniarek i położnych zarejestrowanych osób bez pracy jest w Polsce aż 1589, a długotrwale bezrobotnych - 712.
Z zawodów nie związanych z ochroną zdrowia w “deficycie” są aż trzy grupy nauczycieli, zwraca też uwagę brak specjalistów IT, kierowców ciężarówek, autobusów. Brakuje cieśli, dekarzy, elektryków, magazynierów, kucharzy, mechaników samochodowych i murarzy oraz księgowych.
Deficyt nie grozi ratownikom medycznym i stomatologom. Na liście profesji, którym nie grozi w roku 2023 deficyt (tzw. zawody zrównoważone), są z kolei dentyści, diagności laboratoryjni medyczni, farmaceuci oraz ratownicy medyczni.
Z listy profesji dotkniętych niedoborem zniknęli piekarze, gdyż wzrost cen prądu i gazu wywołał kryzys w branży, grożąc upadłością wielu firm. Z tego samego powodu wśród deficytowych zawodów nie ma też stolarzy.
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Koordynatorem ogólnopolskiego badania Barometr Zawodów jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Okres realizacji to 9.05.2022 r. – 31.12.2022 r. To jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach, które są dzielone na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90. XX w. W 2007 roku Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 roku trafił do Polski, w wyniku wizyty studyjnej pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce (w 2009 roku przeprowadzono pilotaż w 6. powiatach województwa, w kolejnym roku rozszerzono badanie na wszystkie powiaty regionu). W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem