Strona główna / Artykuły

Kardiolog: zakażenie przez krętki Borrelia może grozić powikłaniami sercowo-naczyniowymi.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Kardiolog: zakażenie przez krętki Borrelia może grozić powikłaniami sercowo-naczyniowymi.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Nieleczona borelioza może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych, które dotyczą każdej struktury występującej w sercu. Może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia, a także arytmia i kardiomiopatia rozstrzeniowa – przestrzega dr Iwona Banasiewicz-Szkróbka, kardiolog z Grupy American Heart of Poland.

Szacuje się, że w Europie powikłania sercowe przy zakażeniu boreliozą występują z częstotliwością od 0,3 do 4 proc. Nie są więc częste, jednak, jak przestrzega dr Iwona Banasiewicz-Szkróbka, w wielu wypadkach mogą się one okazać groźne dla zdrowia.

Wakacje to okazja do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Podczas letniej beztroski warto jednak pamiętać o zagrożeniach, które mogą na nas czyhać na łące lub w lesie. Mowa tu np. o kleszczach, których ukąszenie może się wiązać z zakażeniem boreliozą. Ta podstępna choroba potrafi się rozwijać w naszym organizmie latami, przynosząc wiele powikłań – również pod kątem serca.

– Najczęściej powikłania sercowe boreliozy występują w fazie przewlekłej choroby, a zatem po ok. roku od zakażenia. Mówimy wówczas o możliwości wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zapalania wsierdzia, różnego rodzaju arytmii, a także kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zakażenie boreliozą może doprowadzić do chorób każdej struktury, która występuje w sercu – tłumaczy ekspertka.

Na wystąpienie tego typu powikłań narażone są przede wszystkim te osoby, które nie odkryły w odpowiednim czasie ukąszenia przez kleszcza i nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby, co spowodowało, że weszła ona w fazę przewlekłą. Szczególną ostrożnością powinny się wykazywać przy tym osoby starsze oraz dzieci.

Statystyki pokazują, że zakażenie boreliozą rośnie u dzieci, pomimo wysiłków, które są wkładane na rzecz większej świadomości oraz zapobiegania tej chorobie. Jest to dosyć alarmująca sytuacja, gdyż powikłania sercowe u dzieci mogą występować tak samo jak u dorosłych, a częściej przy tym pojawiają się u nich inne objawy: ze strony skóry, układu stawowego oraz przede wszystkim układu nerwowego – mówi dr Iwona Banasiewicz-Szkróbka.

Musimy wiedzieć, że objawy u każdego dziecka mogą być zupełnie inne, a dzieci nie zawsze potrafią je sprecyzować. Mogą to być problemy żołądkowo-jelitowe, zespół nadpobudliwości ruchowej, czy też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Zatem zapobieganie boreliozie u dzieci powinno być priorytetem dla dorosłych, gdyż leczenie tej choroby u młodych pacjentów jest ciężkim wyzwaniem – podkreśla.

Pacjent, u którego wystąpiło zaatakowanie serca przez krętki Borrelia, prezentuje bardzo szeroki wachlarz objawów.

Jak tłumaczy ekspertka, może to być po prostu uczucie dużego zmęczenia i zła tolerancja wysiłku, ale również ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca czy duszności. Czasem mamy do czynienia z bólem zamostkowym o charakterze kłującym oraz obrzękami nóg i kostek. Przy kardiomiopatii rozstrzeniowej będzie to przede wszystkim zwiększenie liczby oddechów, a także zawroty głowy.

Jakie badania w kierunku kardiologicznych powikłań boreliozy warto wykonać?Przed postawieniem diagnozy powikłań kardiologicznych na skutek boreliozy niezbędne jest wykluczenie innych poważnych schorzeń, które mogą się manifestować podobnymi objawami. Na przykład ogólne zmęczenie może być oznaką choroby nowotworowej, a ból w klatce piersiowej – zawału mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu serca mogą z kolei oznaczać również problemy z tarczycą.

Zatem zanim postawimy rozpoznanie, że mamy do czynienia z kardiologicznymi powikłaniami boreliozy, musimy dokładnie przeskanować i zrobić badania całego organizmu. Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu powikłań sercowych boreliozy, to na pewno zwykłe EKG, a następnie przedłużony zapis EKG. Pamiętajmy, że powikłania po boreliozie w przypadku serca często są związane z procesem przewodzenia i mogą powodować różnego rodzaju bloki. A te wykryjemy monitorując pracę mięśnia sercowego przez dłuższy odcinek czasu. Wśród zalecanych badań znajdziemy też testy wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne. Pomocny będzie także rezonans magnetyczny serca, ale jest to badanie trudniej dostępne – mówi dr Banasiewicz-Szkróbka.
Ugryzł Ciebie kleszcz? Potrzebujesz pomocy? Umów e-konsultację.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem