Strona główna / Artykuły

Czym jest celiakia? Czy można ją wyleczyć?

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Czym jest celiakia? Czy można ją wyleczyć?

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Celiakia, znana również jako choroba trzewna lub nietolerancja glutenu, jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego w reakcji na spożycie glutenu - białka zawartego w pszenicy, żyta, jęczmieniu i ich pochodnych. Uszkodzenie błony śluzowej jelita prowadzi do zmniejszenia wchłaniania składników odżywczych z pokarmu.

Objawy Celiakii


Objawy celiakii mogą być różnorodne i występować u różnych osób w różnym stopniu nasilenia. Niektórzy mogą mieć objawy od razu po spożyciu glutenu, podczas gdy inni mogą doświadczać tylko delikatnych objawów lub być całkowicie bezobjawowi. Najczęstsze objawy celiakii to:


  • Biegunka

  • Wzdęcia

  • Ból brzucha

  • Nudności

  • Wymioty

  • Utrata masy ciała

  • Zmęczenie

  • Anemia

  • Osłabienie kości

  • Niepokój, depresja

  • Niepłodność

  • Owrzodzenia jamy ustnej

Przyczyny Celiakii


Celiakia jest spowodowana nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na gluten, który jest traktowany jako szkodliwy dla organizmu. Niektóre osoby mają genetyczne predyspozycje do rozwoju celiakii, a czynniki środowiskowe, takie jak dieta zawierająca gluten, mogą aktywować chorobę.


Diagnostyka Celiakii


Diagnoza celiakii obejmuje kilka kroków, w tym:


  1. Badania krwi

    : Testy przeciwciał przeciwciała przeciwko tkance komórek mezenterium (tTG-IgA) oraz przeciwciała przeciwko deaminowanej gliadynie (DGP IgA i IgG).


  2. Badania genetyczne

    : Testowanie genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, które są związane z ryzykiem rozwoju celiakii.


  3. Biopsja jelita cienkiego

    : Wymazanie próbki tkanki z jelita cienkiego w celu oceny uszkodzenia błony śluzowej.


Leczenie Celiakii

Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest całkowita eliminacja glutenu z diety. Osoby z celiakią muszą przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie. To oznacza unikanie wszelkich produktów zawierających pszenicę, jęczmień, żyto i ich pochodne, oraz dbanie o unikanie skażenia krzyżowego.


Konsekwencje niewyleczonej Celiakii


Niewyleczona celiakia może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak osteoporoza, niedokrwistość, niedobory składników odżywczych, zaburzenia neurologiczne, a nawet niektóre rodzaje nowotworów jelita.Jeśli podejrzewasz, że masz celiakię lub objawy sugerujące tę chorobę, skonsultuj się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie testy diagnostyczne i zaproponować odpowiednie leczenie oraz ścisłą dietę bezglutenową. Nie zaleca się samodzielnego wyeliminowania glutenu z diety przed diagnozą celiakii, ponieważ może to utrudnić dokładną diagnozę. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy umów e-wizytę z naszym specjalistą.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem