Strona główna / Artykuły

Co czwarty polski ośmiolatek ma otyłość brzuszną. Niedzielski zapowiada działania systemowe.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę

Co czwarty polski ośmiolatek ma otyłość brzuszną. Niedzielski zapowiada działania systemowe.

Autor artykułu: Telemedika

Potrzebujesz pomocy?

Są kolejne niepokojące wyniki badań dotyczących stanu zdrowia polskich dzieci. Wskazują na dalszy dynamiczny wzrost nadwagi oraz otyłości i ich powikłań, m.in. zbyt wysokiego ciśnienia. Otyłość brzuszna występuje już u 25 proc. 8-latków. - Wspólnie z innymi resortami przygotowujemy kompleksowy plan działań, które mają poprawić stan zdrowia dzieci. W lutym przedstawimy jego założenia - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji (2 listopada) przedstawił wyniki najnowszego badania zrealizowanego przez specjalistów Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Na jego potrzeby ponad 2 tys. uczniów klas drugich z wybranych losowo szkół podstawowych przebadano pod kątem wagi i wzrostu oraz ciśnienia krwi. Rodzice uczniów wypełnili ankiety dotyczące m.in. nawyków żywieniowych dzieci, aktywności fizycznej i stanu psychicznego.
Jak przyznał minister Niedzielski, obraz z raportu podsumowującego te badania jest wysoce niepokojący. - Stan zdrowia dzieci się pogarsza, zarówno w kontekście otyłości, jak i nadwagi. To zaś pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje w postaci problemów z ciśnieniem krwi, cukrzycą i innymi przypadłościami i oznacza, że w kolejnych latach stany przedcukrzycowe czy nadciśnienie będą dotyczyły istotnie większej populacji dzieci i młodzieży - skomentował szef MZ.
Jak dodał, badanie pokazało, że w ostatnim czasie także pogorszyło się zdrowie psychiczne dzieci. - I to zresztą już widzimy w systemie ochrony zdrowia. Mamy otwartych wiele działań, które wychodzą naprzeciw zdiagnozowanych tu problemów, jak reforma systemu opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, programy dotyczące promocji zdrowego żywienia czy uatrakcyjnienia szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Jednak widzimy potrzebę kolejnych - zaznaczył.
Autorka badania, prof. Anna Fijałkowska z IMiD, omawiając jego wyniki zwróciła uwagę na narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie 8-latków, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców, co - jak podkreśliła - jest bardzo niepokojącym zjawiskiem.
Widzimy prawie 5-procentowy wzrost częstości występowania nadwagi. 25 proc. 8-letnich chłopców ma otyłość brzuszną, w tym kierunku idzie też 1/5 dziewczynek. Nadmiernej masie ciała towarzyszy wysoki odsetek badanych z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem skurczowym. To jeszcze nie nadciśnienie, ale połączenie nadwagi i otyłości z nadciśnieniem to istotne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – wyjaśniała prof. Fijałkowska.
Dalej pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci.Z ankiet wypełnionych przez rodziców 8-latków wynika, że w czasie pandemii ich dzieci o ponad 17 proc. częściej sięgały po słone przekąski i o 23 proc. częściej po słodycze, w tym czasie obniżyła się jednak ich aktywność fizyczna. Ankietowani przyznali też, że ich pociechy obecnie spędzają „istotnie więcej” czasu przed ekranami telefonów i komputerów.
Analiza odpowiedzi rodziców odnoszących się do stanu emocjonalnego dzieci wskazuje, że u kilku procent badanych można rozpoznać objawy depresji. - To co bardzo niepokoi to fakt, że tylko połowa respondentów oceniła bardzo dobrze samopoczucie swoich dzieci. Pozostaje więc pytanie, dlaczego druga połowa go nie ma? – komentowała ekspertka IMiD.
Jak przekazał na konferencji minister Niedzielski, o problemie pogarszającego się stanu zdrowia dzieci rozmawiał już z premierem Mateuszem Morawieckim. Owocem tych konsultacji będzie - po pierwsze - kontynuacja badania stanu zdrowia ośmiolatków, które ma być pogłębione i trwać 5 lat. Na ten cel przeznaczono 2 mln zł.
- Chcemy też opracować specjalną strategię na rzecz zdrowia dzieci. To będzie działanie łączące różne resorty, m.in edukacji i rolnictwa. Bo to szkoła stoi na straży wypracowywania określonych nawyków i chcemy, by tam też trafiała zdrowa żywność - wyjaśniał minister i zadeklarował, że główne założenia tego planu mamy poznać za ponad trzy miesiące - w lutym 2023 roku.

Potrzebujesz pomocy specjalisty dla swojego dziecka? Umów się na wizytę online.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem