Strona główna / Artykuły

Co czwarty polski ośmiolatek ma otyłość brzuszną

Autor artykułu: telemedika

zamów receptę

Przejdź na stronę

Co czwarty polski ośmiolatek ma otyłość brzuszną

Autor artykułu: telemedika

zamów receptę

Co czwarty polski ośmiolatek ma otyłość brzuszną. Niedzielski zapowiada działania systemowe.

Są kolejne niepokojące wyniki badań dotyczących stanu zdrowia polskich dzieci. Wskazują na dalszy dynamiczny wzrost nadwagi oraz otyłości i ich powikłań, m.in. zbyt wysokiego ciśnienia. Otyłość brzuszna występuje już u 25 proc. 8-latków. - Wspólnie z innymi resortami przygotowujemy kompleksowy plan działań, które mają poprawić stan zdrowia dzieci. W lutym przedstawimy jego założenia - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji (2 listopada) przedstawił wyniki najnowszego badania zrealizowanego przez specjalistów Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Na jego potrzeby ponad 2 tys. uczniów klas drugich z wybranych losowo szkół podstawowych przebadano pod kątem wagi i wzrostu oraz ciśnienia krwi. Rodzice uczniów wypełnili ankiety dotyczące m.in. nawyków żywieniowych dzieci, aktywności fizycznej i stanu psychicznego.

Jak przyznał minister Niedzielski, obraz z raportu podsumowującego te badania jest wysoce niepokojący. - Stan zdrowia dzieci się pogarsza, zarówno w kontekście otyłości, jak i nadwagi. To zaś pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje w postaci problemów z ciśnieniem krwi, cukrzycą i innymi przypadłościami i oznacza, że w kolejnych latach stany przedcukrzycowe czy nadciśnienie będą dotyczyły istotnie większej populacji dzieci i młodzieży - skomentował szef MZ.

Jak dodał, badanie pokazało, że w ostatnim czasie także pogorszyło się zdrowie psychiczne dzieci. - I to zresztą już widzimy w systemie ochrony zdrowia. Mamy otwartych wiele działań, które wychodzą naprzeciw zdiagnozowanych tu problemów, jak reforma systemu opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, programy dotyczące promocji zdrowego żywienia czy uatrakcyjnienia szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Jednak widzimy potrzebę kolejnych - zaznaczył.

Autorka badania, prof. Anna Fijałkowska z IMiD, omawiając jego wyniki zwróciła uwagę na narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie 8-latków, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców, co - jak podkreśliła - jest bardzo niepokojącym zjawiskiem.

– Widzimy prawie 5-procentowy wzrost częstości występowania nadwagi. 25 proc. 8-letnich chłopców ma otyłość brzuszną, w tym kierunku idzie też 1/5 dziewczynek. Nadmiernej masie ciała towarzyszy wysoki odsetek badanych z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem skurczowym. To jeszcze nie nadciśnienie, ale połączenie nadwagi i otyłości z nadciśnieniem to istotne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – wyjaśniała prof. Fijałkowska.

Dalej pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieciZ ankiet wypełnionych przez rodziców 8-latków wynika, że w czasie pandemii ich dzieci o ponad 17 proc. częściej sięgały po słone przekąski i o 23 proc. częściej po słodycze, w tym czasie obniżyła się jednak ich aktywność fizyczna. Ankietowani przyznali też, że ich pociechy obecnie spędzają „istotnie więcej” czasu przed ekranami telefonów i komputerów.

Analiza odpowiedzi rodziców odnoszących się do stanu emocjonalnego dzieci wskazuje, że u kilku procent badanych można rozpoznać objawy depresji. - To co bardzo niepokoi to fakt, że tylko połowa respondentów oceniła bardzo dobrze samopoczucie swoich dzieci. Pozostaje więc pytanie, dlaczego druga połowa go nie ma? – komentowała ekspertka IMiD.

Jak przekazał na konferencji minister Niedzielski, o problemie pogarszającego się stanu zdrowia dzieci rozmawiał już z premierem Mateuszem Morawieckim. Owocem tych konsultacji będzie - po pierwsze - kontynuacja badania stanu zdrowia ośmiolatków, które ma być pogłębione i trwać 5 lat. Na ten cel przeznaczono 2 mln zł.

- Chcemy też opracować specjalną strategię na rzecz zdrowia dzieci. To będzie działanie łączące różne resorty, m.in edukacji i rolnictwa. Bo to szkoła stoi na straży wypracowywania określonych nawyków i chcemy, by tam też trafiała zdrowa żywność - wyjaśniał minister i zadeklarował, że główne założenia tego planu mamy poznać za ponad trzy miesiące - w lutym 2023 roku.

www.telemedika.net

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem