Perlid

Amorolfinum

Lakier do paznokci leczniczy 50 mg/ml | Amorolfinum 50 mg
P.W. Beyvers GmbH, Niemcy

Ulotka



Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Perlid, 50 mg/ml, lakier do paznokci, leczniczy
Amorolfinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. - Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Perlid i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Perlid

3. Jak stosować lek Perlid

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Perlid

6. Zawartość opakowania i inne informacje



1. Co to jest lek Perlid i w jakim celu się go stosuje


Substancją czynną leku Perlid jest amorolfina (w postaci amorolfiny chlorowodorku), która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych. Działa ona grzybobójczo na różne gatunki grzybów powodujących zakażenia paznokci. Lek Perlid jest stosowany w leczeniu grzybiczych zakażeń paznokci.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Perlid


Kiedy nie stosować leku Perlid - jeśli pacjent ma uczulenie na amorolfinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania leku Perlid należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. - Należy unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi. - Pilniczków stosowanych do zakażonych paznokci nie wolno używać do zdrowych paznokci. - W trakcie stosowania leku Perlid nie należy używać sztucznych paznokci. - Po nałożeniu leku Perlid należy zachować co najmniej 10-minutową przerwę przed nałożeniem każdego lakieru kosmetycznego. Przed ponownym nałożeniem leku Perlid lakier kosmetyczny należy ostrożnie usunąć. - Podczas kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi (rozcieńczalniki, benzyna lakiernicza, itp.) należy zakładać nieprzepuszczalne rękawice, aby chronić lek Perlid nałożony na paznokcie.
Dzieci i młodzież Nie należy stosować leku Perlid u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Perlid a inne leki Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji leku Perlid z innymi lekami.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na to, że po miejscowym zastosowaniu leku Perlid, ogólnoustrojowe narażenie na amorolfinę jest nieznaczne, nie przewiduje się wpływu amorolfiny na ciążę oraz na noworodka lub niemowlę karmione piersią.
Nie przewiduje się wpływu leku na płodność, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja na amorolfinę jest znikoma.

3. Jak stosować lek Perlid


Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli (powyżej 18 lat) Lek Perlid należy stosować na paznokcie rąk raz lub dwa razy w tygodniu, a na paznokcie stóp raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest to, żeby nie przerywać stosowania leku Perlid do momentu wyleczenia zakażenia i odrośnięcia zdrowych paznokci. Zajmuje to zwykle 6 miesięcy w przypadku leczenia paznokci rąk i 9 do 12 miesięcy w przypadku leczenia paznokci stóp. Lekarz prawdopodobnie będzie kontrolował przebieg leczenia, mniej więcej co 3 miesiące.
Instrukcja użycia

1. Opiłować paznokieć


Pilniczkiem do paznokci (dołączonym do niektórych opakowań leku Perlid), należy dokładnie opiłować zakażone obszary paznokcia i całą jego powierzchnię.
UWAGA Do zdrowych paznokci nie należy stosować pilniczków użytych do zakażonych paznokci, w przeciwnym razie można przenieść zakażenie. Aby zapobiec przeniesieniu zakażenia należy zadbać, aby nikt inny nie używał pilniczków z zestawu stosowanego do leczenia.

2. Oczyścić paznokieć


Wacikiem (nasączonym zmywaczem do paznokci) dołączonym do opakowania należy oczyścić powierzchnię paznokcia. Czynności opisane w punktach 1 i 2 należy powtórzyć na każdym zakażonym paznokciu.

3. Nabrać trochę lakieru z butelki



Zanurzyć jedną ze szpatułek wielokrotnego użytku w butelce z lakierem do paznokci. Przed nałożeniem lakieru nie należy wycierać szpatułki o brzeg butelki.

4. Nałożyć lakier


Lakier należy równomiernie nanieść na całą powierzchnię paznokcia. Czynności opisane w punktach 3 i 4 należy powtórzyć na każdym zakażonym paznokciu.

5. Pozostawić do wyschnięcia


Pozostawić leczone paznokcie do wyschnięcia na około 10 minut.

6. Wyczyścić szpatułkę


Dołączone do leku szpatułki są wielokrotnego użytku. Ważne jest jednak to, żeby po każdym zabiegu leczniczym wyczyścić je dokładnie używając tego samego wacika, co do oczyszczenia paznokcia. Należy unikać dotykania wacikiem świeżo polakierowanych paznokci. Należy szczelnie zamknąć butelkę z lakierem do paznokci. Wacik należy wyrzucić zachowując ostrożność, gdyż jest on łatwopalny.
Po nałożeniu leku Perlid należy zachować co najmniej 10 minutową przerwę przed nałożeniem każdego lakieru kosmetycznego.
Przed ponownym użyciem leku Perlid należy najpierw usunąć stary lakier, używając wacika, a następnie w razie konieczności opiłować paznokcie. Ponownie nałożyć lakier sposobem opisanym powyżej.
Woda i mydło nie wpływają na wyschnięty lakier do paznokci i dlatego można myć ręce i stopy jak zwykle. Jeśli konieczne jest użycie środków chemicznych, takich jak rozcieńczalniki do farb lub benzyna lakiernicza, należy założyć gumowe lub inne nieprzepuszczalne rękawiczki, aby chronić lakier na paznokciach.
Ważne - W razie dostania się leku Perlid do ok a lub ucha, należy natychmiast wypłukać je wodą i skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.
- Nie dopuścić do kontaktu lakieru z błonami śluzowymi (np. jamy ustnej lub nosa). Nie wdychać.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Perlid W razie przypadkowego połknięcia lakieru przez pacjenta lub inne osoby należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.
Przerwanie stosowania leku Perlid
Ważne jest, żeby nie przerywać stosowania leku Perlid do momentu wyleczenia zakażenia i odrośnięcia zdrowych paznokci. W przypadku zbyt wczesnego zakończenia stosowania leku, zakażenie może pozostać niewyleczone.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane


Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów): • paznokcie mogą ulec przebarwieniu, poluzować się lub zacząć oddzielać się od łożyska paznokcia, • kruche paznokcie, • łamliwe paznokcie.
Bardzo rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): • może wystąpić uczucie pieczenia w okolicy paznokcia.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): • w okolicy paznokcia może wystąpić zaczerwienienie skóry, swędzenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka lub pęcherze.
Zgłaszanie działań niepożądanych Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: 22 49 21 301 Faks: 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Perlid


Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 6 miesięcy.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i butelce po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Zapis na opakowaniu po skrócie EXP oznacza termin ważności, a po skrócie Lot oznacza numer serii.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.


6. Zawartość opakowania i inne informacje


Co zawiera lek Perlid
- Substancją czynną leku jest amorolfina 50 mg/ml, w postaci amorolfiny chlorowodorku. - Pozostałe składniki to: amoniowego metakrylanu kopolimer (Typ A), triacetyna, butylu octan, etylu octan i etanol.
Jak wygląda lek Perlid i co zawiera opakowanie
Perlid to lakier do paznokci, leczniczy.
Opakowania leku: - butelka zawierająca 2,5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami. - butelka zawierająca 2,5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami, 30 wacikami i 30 pilniczkami do paznokci. - butelka zawierająca 5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami, 30 wacikami i 30 pilniczkami do paznokci.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański tel. +48 22 364 61 01
Wytwórca P.W. Beyvers GmbH Schaffhausener Strasse. 26–34 D-12099 Berlin Niemcy

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Charakterystyka


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO


Perlid, 50 mg/ml, lakier do paznokci, leczniczy

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY


chlorowodorku). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA


Lakier do paznokci, leczniczy Przezroczysty, bezbarwny roztwór

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE


4.1 Wskazania do stosowania


Leczenie grzybicy paznokci bez zajęcia macierzy.

4.2 Dawkowanie i sposób podawania


Dawkowanie
Produkt leczniczy Perlid należy stosować na zakażone grzybicą paznokcie rąk raz lub dwa razy w tygodniu, a na zakażone paznokcie stóp raz w tygodniu.
Współistniejącą grzybicę stóp należy leczyć odpowiednim kremem przeciwgrzybiczym.
Sposób podawania
Podanie na skórę.
Pacjent powinien nakładać lakier na paznokieć w sposób opisany poniżej.
Przed pierwszym nałożeniem produktu leczniczego Perlid zakażony paznokieć (szczególnie jego powierzchnię) należy bardzo dokładnie opiłować za pomocą załączonego pilniczka do paznokci. Następnie powierzchnię paznokcia oczyścić i odtłuścić za pomocą dołączonego wacika nasączonego alkoholem lub wacika nasączonego zmywaczem do paznokci. Przed ponownym nałożeniem produktu leczniczego Perlid zakażone paznokcie należy opiłować w podany powyżej sposób, a następnie oczyścić z resztek lakieru za pomocą dołączonego wacika lub wacika nasączonego zmywaczem do paznokci. Lakier do paznokci Perlid jest skuteczny w leczeniu grzybicy paznokci o umiarkowanym nasileniu.
Po nałożeniu produktu leczniczego Perlid należy zachować co najmniej 10-minutową przerwę przed nałożeniem każdego lakieru kosmetycznego. Przed ponownym nałożeniem produktu leczniczego Perlid lakier kosmetyczny należy ostrożnie usunąć.


Leczenie powinno trwać bez przerwy, aż do zregenerowania się paznokcia i całkowitego wyleczenia zakażonych miejsc. Częstość i czas leczenia zależą przede wszystkim od nasilenia i umiejscowienia zakażenia. Zwykle leczenie trwa sześć miesięcy w przypadku leczenia paznokci rąk i dziewięć do dwunastu miesięcy w przypadku leczenia paznokci stóp. Zaleca się ocenę leczenia w odstępach około 3-miesięcznych.

4.3 Przeciwwskazania


Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania


Unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi.
Pilniczków stosowanych do zakażonych paznokci nie wolno używać do zdrowych paznokci.
Po nałożeniu produktu leczniczego Perlid należy zachować co najmniej 10-minutową przerwę przed nałożeniem każdego lakieru kosmetycznego. Przed ponownym nałożeniem produktu leczniczego Perlid lakier kosmetyczny należy ostrożnie usunąć.
W trakcie stosowania produktu leczniczego Perlid nie należy używać sztucznych paznokci.
Podczas stosowania rozpuszczalników organicznych (rozcieńczalniki, benzyna lakiernicza, itp.) należy zakładać nieprzepuszczalne rękawice, w przeciwnym razie lakier z amorolfiną zostanie usunięty.
Dzieci i młodzież Ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności działania, produktu leczniczego Perlid nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji


Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację


Ciąża Ze względu na to, że ekspozycja ogólnoustrojowa na amorolfinę jest nieznaczna, nie przewiduje się wpływu tego produktu leczniczego na ciążę. Produkt leczniczy Perlid może być stosowany w okresie ciąży.
Karmienie piersią Ze względu na to, że ekspozycja ogólnoustrojowa kobiet karmiących piersią na amorolfinę jest nieznaczna, nie przewiduje się wpływu tego produktu leczniczego na noworodka lub niemowlę karmione piersią. Produkt leczniczy Perlid może być stosowany w okresie karmienia piersią.
Płodność Ze względu na to, że ekspozycja ogólnoustrojowa na amorolfinę jest nieznaczna, nie przewiduje się wpływu tego produktu leczniczego na płodność.


4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn


Nie dotyczy.

4.8 Działania niepożądane


Działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić zaburzenia paznokci (np. przebarwienia paznokcia, łamliwość, kruchość paznokci). Mogą być one również związane z samą grzybicą paznokci.
Klasyfikacja układów i narządów Częstość występowania Działanie niepożądane Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000) Zaburzenia paznokci, przebarwienia paznokci, łamliwość paznokci, nadmierna kruchość paznokci z ich rozwarstwianiem się Bardzo rzadko (<1/10 000) Uczucie pieczenia skóry Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) Rumień, świąd, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, pęcherze

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.

4.9 Przedawkowanie


Nie należy się spodziewać ogólnoustrojowych objawów przedawkowania podczas miejscowego stosowania produktu leczniczego Perlid. Po przypadkowym przyjęciu doustnym, w razie potrzeby należy zastosować płukanie żołądka oraz leczenie objawowe.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE


5.1 Właściwości farmakodynamiczne


Grupa farmakoterapeutyczna: inne leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego. Kod ATC: D 01 AE 16
Produkt leczniczy Perlid jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego. Jego działanie grzybobójcze opiera się na zmianach w błonie komórkowej grzybów ukierunkowanych przede wszystkim na biosyntezę steroli. Powoduje on zmniejszenie zawartości ergosterolu i jednoczesne gromadzenie nietypowych, sterycznie przestrzennych steroli.

Amorolfina wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. W warunkach in vitro wykazuje dużą aktywność (minimalne stężenie hamujące < 2 μg/ml) wobec następujących grzybów:
drożdżaki: Candida, Cryptococcus, Malassezia dermatofity: Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton grzyby pleśniowe: Hendersonula, Alternaria, Scopulariopsis ubarwione grzyby nitkowate: Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella grzyby dimorficzne: Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix
Bakterie, z wyjątkiem Actinomyces spp., nie są wrażliwe na amorolfinę.

5.2 Właściwości farmakokinetyczne


Amorolfina przenika z lakieru do płytki paznokciowej i się w niej rozprzestrzenia, niszcząc w ten sposób słabo dostępne grzyby w łożysku paznokcia. Przy tym sposobie stosowania amorolfiny jej ogólnoustrojowe wchłanianie jest bardzo małe.
Długotrwałe stosowanie produktu leczniczego Perlid nie prowadziło do kumulowania się leku w organizmie.

5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie


W badaniach na zwierzętach produkt leczniczy Perlid uznano, że działa on drażniąco na skórę i może ją uczulać.
W badaniach nieklinicznych działanie ogólnoustrojowe obserwowano jedynie w przypadku narażenia przekraczającego maksymalną ekspozycję u człowieka, co wskazuje na niewielkie znaczenie tych obserwacji w praktyce klinicznej.

6. DANE FARMACEUTYCZNE


6.1 Wykaz substancji pomocniczych


Amoniowego metakrylanu kopolimer (Typ A) Triacetyna Butylu octan Etylu octan Etanol

6.2 Niezgodności farmaceutyczne


Nie dotyczy.

6.3 Okres ważności


Po pierwszym otwarciu butelki: 6 miesięcy.

6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania


Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą.

6.5 Rodzaj i zawartość opakowania


Opakowania leku: - butelka zawierająca 2,5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami, - butelka zawierająca 2,5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami, 30 wacikami i 30 pilniczkami do paznokci, - butelka zawierająca 5 ml lakieru do paznokci, leczniczego z 10 szpatułkami, 30 wacikami i 30 pilniczkami do paznokci.
Butelki są umieszczone w tekturowym pudełku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego



Bez specjalnych wymagań.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA



Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU


Pozwolenie nr 18263

9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU



Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 3.06.2011 r. Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 6.07.2017 r.

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU