Linomag
Lini oleum virginale
Płyn na skórę 1g/g | Lini oleum 100 %
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Ziołolek Sp. z o.o., Polska
Ulotka
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Linomag, 1 g/g płyn na skórę
(Lini oleum virginale)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. - W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki. - Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Linomag i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Linomag
3. Jak stosować lek Linomag
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Linomag
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Linomag i w jakim celu się go stosuje
Wielonienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe wchodzące w skład substancji czynnej, poprzez swój udział w metabolizmie lipidów są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu skóry. Lek Linomag płyn na skórę jest wskazany wspomagająco w leczeniu chorób skóry, takich jak wyprysk, wyprzenia i odparzenia. W stanach nadmiernej suchości skóry . W łagodzeniu objawów łuszczycy. Lek można stosować u dzieci i niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry. W pozostałych wskazaniach przed zastosowaniem, należy skonsultować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Linomag
Kiedy nie stosować leku Linomag Brak danych dotyczących przeciwwskazań do stosowania leku Linomag płyn na skórę. Nie stosować na skórę uszkodzoną (rany).
Ostrzeżenia i środki ostrożności Brak danych na temat innych ostrzeżeń związanych ze stosowaniem preparatu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Linomag należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Dzieci Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci.
Lek Linomag a inne leki Brak danych na temat interakcji płynu na skórę Linomag z innymi stosowanymi miejscowo produktami. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Linomag z jedzeniem i piciem Nie dotyczy. Lek stosowany na skórę.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety w ciąży. Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety karmiące piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
3. Jak stosować lek Linomag
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty
Lek Linomag przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na nieuszkodzoną skórę. Zewnętrznie: do pędzlowania, tamponów, wcierania, przymoczek. Przymoczki nasycone 10 - 20 kroplami, a na większe powierzchnie 30 - 40 kroplami zmienia się 2 - 4 razy na dobę lub według wskazań lekarza specjalisty. Opatrunek powinien być stale nasycony produktem. Opatrunek przyschnięty należy wymieniać nawilżając go płynem Linomag. W przypadku wrażenia, ze działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Linomag Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Linomag W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Brak doniesień o występowaniu działań niepożądanych po zastosowaniu płynu na skórę Linomag. U niektórych osób w czasie stosowania Linomag płyn na skórę mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa tel.: + 48 22 49 21 301 faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Linomag
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce, w temperaturze nie wyższej niż 25ºC.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Linomag
- substancję czynną: olej lniany pierwszego tłoczenia z Linum usitatissimum L., semen (nasienie lnu zwyczajnego), (3:1) – 100 g
Jak wygląda lek Linomag i co zawiera opakowanie
Butelka z politereftalanu etylenu (PET) z zakrętką polietylenową w tekturowym pudełku o zawartości 90 g.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „Ziołolek” Sp. z o.o. ul. Starołęcka 189 61-341 Poznań tel. 61 8352363 faks 61 8352363 e-mail: [email protected]
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
(logo firmy)
Charakterystyka
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
Linomag
1g/g, płyn na skórę
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
(nasienie lnu zwyczajnego), (3:1)
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Płyn na skórę
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Wspomagająco w chorobach skóry, takich jak wyprysk, wyprzenia i odparzenia. Stany nadmiernej suchości skóry. Łagodzenie objawów łuszczycy. Lek można stosować u dzieci i niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry.
4.2 Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Przymoczki nasycone 10 - 20 kroplami, a na większe powierzchnie 30 - 40 kroplami zmienia się 2 - 4 razy na dobę lub według wskazań lekarza specjalisty.
Sposób podawania
Podanie na skórę. Zewnętrznie: do pędzlowania, tamponów, wcierania, przymoczek. Opatrunek powinien być stale nasycony produktem. Opatrunek przyschnięty należy wymieniać nawilżając go płynem Linomag.
4.3 Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną.
4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Nie stosować na skórę uszkodzoną (rany). Brak danych na temat innych ostrzeżeń związanych ze stosowaniem leku.
4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Dotychczas brak doniesień na temat interakcji płynu na skórę Linomag z innymi stosowanymi miejscowo produktami.
4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety w ciąży.
Karmienie piersią Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety karmiące piersią
4.7 Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Lek jest stosowany zewnętrznie. Linomag maść nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
4.8 Działania niepożądane
Brak danych na temat doniesień o występowaniu działań niepożądanych.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
4.9 Przedawkowanie
Brak doniesień o występowaniu przedawkowania.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
5.1 Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: kod ATC nie przydzielony.
Produkt pokrywa naskórek warstwą tłuszczową, która zapobiega utracie wody i przywraca właściwe uwodnienie naskórka. Poprzez natłuszczenie i nawilżenie zmniejsza jego suchość i złuszczanie naskórka, redukując wpływ niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Wielonienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe zawarte w preparacie normalizują funkcje skóry i przyśpieszają jej regenerację. Działanie to zależy w głównej mierze od zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego i kwasu linolenowego. Kwasy te wpływają również korzystnie na utrzymanie i regenerację naturalnej bariery skóry.
5.2 Właściwości farmakokinetyczne
Lek do stosowania zewnętrznego. Brak danych farmakokinetycznych.
5.3 Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1 Wykaz substancji pomocniczych
Brak.
6.2 Niezgodności farmaceutyczne
Nie znane.
6.3 Okres ważności
6.4 Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce w temperaturze
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
6.5 Rodzaj i zawartość opakowania
Butelka z politereftalanu etylenu (PET) z zakrętką polietylenową w tekturowym pudełku o zawartości 90 g.
6.6 Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do
stosowaniaLek do stosowania zewnętrznego.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO
OBROTUPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne „Ziołolek” Sp. z o.o. ul. Starołęcka 189 61-341 Poznań
8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr R/2094
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIAData wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 10 sierpnia 1956 r. Data przedłużenia pozwolenia: 29 lipca 2013 r.
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI
PRODUKTU LECZNICZEGO16.06.2021 r.