Najnowsze badania sugerują, że pacjenci, u których niedawno zdiagnozowano zespół chronicznego zmęczenia, mają obniżony poziom niektórych rodzajów bakterii jelitowych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że ich praca, opublikowana w dwóch oddzielnych artykułach w czasopiśmie “Cell Host & Microbe”, pokazuje na razie jedynie „korelację między zmianami mikrobiomu a zespołem przewlekłego zmęczenia (ME/CFS).
Julia Oh, profesor nadzwyczajny w Jackson Laboratory w USA i główny autor jednego z dwóch artykułów, powiedziała: „Te odkrycia są wstępem do wielu innych eksperymentów, które mamy nadzieję przeprowadzić, aby lepiej zrozumieć ME/CFS i jego przyczyny."
Amerykańscy naukowcy skupili się na 74 pacjentach z „krótkotrwałym” ME/CFS – zdiagnozowanym w ciągu ostatnich czterech lat oraz 75 pacjentach z objawami trwającymi ponad 10 lat. Przeanalizowali próbki kału i krwi, a następnie porównali je z próbkami pobranymi od 79 zdrowych ochotników.
Wśród pacjentów, u których niedawno zdiagnozowano chorobę, naukowcy stwierdzili obniżony poziom bakterii w jelitach. Za to osoby chorujące ponad 10 lat miały bakterie jelitowe na poziomie zbliżonym do zdrowych osób z grupy kontrolnej. Za to sporo zmian w osoczu, związanych z układem odpornościowym.
ME/CFS jest zwykle stanem długotrwałym z szerokim zakresem objawów, z których najczęstszym jest skrajne zmęczenie. Schorzenie może dotknąć każdego, w tym dzieci, ale częściej występuje u kobiet i zwykle rozwija się między 20. a 40. rokiem życia.
Szacuje się, że w Anglii i Walii jest ponad 250 000 osób z ME/CFS.
Jeżeli zmagasz się z długotrwałym stresem, umów się na specjalistyczną e-wizytę i dowiedz się czy Twoje jelita są zdrowe.
Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.
Skontaktuj się z lekarzem
Skontaktuj się z lekarzem