Strona główna / Artykuły

Aktywność fizyczna a leczenie depresji i stanów lękowych. Naukowcy: duża skuteczność.

Autor artykułu: Telemedika

Uprawiasz sport?

Umów wizytę

Aktywność fizyczna a leczenie depresji i stanów lękowych. Naukowcy: duża skuteczność.

Autor artykułu: Telemedika

Uprawiasz sport?

Autorzy analizy badań, którą opublikowano w "British Journal of Sports Medicine”, uważają, że aktywność fizyczna powinna być jedną z podstawowych metod leczenia osób z depresją, stanami lękowymi czy - ogólnie - będących w złym stanie psychicznym

Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe - wynika z analizy badań, którą publikuje pismo "British Journal of Sports Medicine”.
Naukowcy z University of South Australia w Adelajdzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 97 przeglądowych prac dotyczących 1039 badań, którymi objęto 128 119 osób. W grupie badanych znajdowały się osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby z innym chorobami przewlekłymi oraz osoby zdrowe. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy umów się na e-poradę.
Okazało się, że w porównaniu ze standardową terapią ćwiczenia fizyczne miały istotny statystycznie wpływ na łagodzenie objawów depresji, stanów lękowych; korzystnie wpływały też na osoby w złym stanie psychicznym.
Największe korzyści z aktywności fizycznej odnosiły osoby z depresją, kobiety w ciąży i w połogu, osoby z HIV oraz z przewlekłą chorobą nerek, jak również osoby zdrowe.
Intensywniejsza aktywność fizyczna była powiązana z większą poprawą w zakresie niekorzystnych objawów psychicznych. Jej skuteczność malała jednak w raz z upływem czasu. Najbardziej korzystny wpływ miały treningi trwające 12 tygodni lub krótsze, co oznacza, że ten rodzaj interwencji może szybko dawać efekty - ocenili badacze.

Aktywność fizyczna powinna zostać włączana do standardowej terapii zaburzeń psychicznych?

Jak skomentował główny autor pracy dr Ben Singh, włączenie aktywności fizycznej do terapii różnych zaburzeń i problemów natury psychicznej powinno być priorytetem.
Jest to o tyle istotne, że liczba osób, których one dotyczą, stale rośnie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedna na osiem osób na świecie (970 mln) żyje z jakimś problemem psychicznym. Globalne koszty tego są szacowane na 2,5 bilionów dolarów rocznie, a do 2030 r. mają wzrosnąć do 6 bilionów.
Wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie psychiczne. Jednak mimo dowodów na to, nie została szeroko wdrożona jako terapia pierwszego wyboru – podkreślił dr Singh.
Jak dodał, jego zespół zaobserwował, że korzyści mogą przynosić różne rodzaje aktywności fizycznej, w tym ćwiczenia aerobowe, np. spacery, joga, pilates, trening siłowy. Co ważne, nie potrzeba wcale dużo ćwiczeń by odnotować ich pozytywny wpływ na psychikę, podkreślił.
Mamy nadzieję, że nasza analiza potwierdzi potrzebę stosowania aktywności fizycznej jako podstawowego podejścia w leczeniu depresji i stanów lękowych – podsumował współautor pracy prof. Carol Maher.

Dalej masz pytania? Skorzystaj z porady naszego lekarza.

Skontaktuj się z lekarzem Skontaktuj się z lekarzem